| anonim1_7528 a întrebat:

Salut, randurile de mai jos reprezinta o experienta foarte neplacuta din viata mea...cititi cu atentie pentru. a nu ajunge in situatia mea de "jucator". Aceasta experienta mi-a provocat destule probleme.
Nu stiu daca are vreo importanta dar am 25 de ani, sex masculin.
M-am tot gandit daca sa impartasesc experienta asta infecta care m-a dus la sapa de lemn si am zis ca merita sa "pierd" 1h din viata pentru cele cateva sute de milioane pierdute in cazinouri.
Acum 3 ani, prin mai-iunie... daca imi aduc bine aminte, m-am intalnit cu niste amici/tovarasi la o bere... din plictiseala ca sa zic asa, s-a trezit unu sa zica ca a fost in cazino cu inca 2 amici de-ai lui si ca au castigat in jur de 3-400 lei, bineinteles ca nu trecuse mai mult de 30 de secunde de la afirmatie si deja aveam propuneri "anti-plictiseala".
. Zis si facut, ne-am "luat viteza" catre un cazino din Bucuresti (unul care a impanzit Bucurestiul/nu dau nume ca nu merita). Ajunsi acolo, toate luminitele si sunetele facute de aparate imi acaparase atentia...nu aveam nici o treaba cu acest obicei (prima oara intr-un cazino).
La momentul respectiv nu aveam foarte multi bani, in jur de 30-40 de lei vechi.Toata lumea se juca la ruleta, dupa ce mi-a fost facut "instructajul" am bagat 10 lei (10lei/1000 credite) si am inceput sa pariez 1 credit pe numar iar dupa aproximativ o ora m-am trezit ca din cei 10 lei facusem in jur de 90 de lei (norocul prostului). Am plecat super incantat de ideea ca se pot face bani asa usor intr-un timp atat de scurt...la cateva ore m-am intors (singur) in acelasi cazino cu cei 90 de lei castigati cu cateva ore inainte. Ei bine, din cei 90 de lei tin minte ca mai castigasem inca vreo 400-450 lei... fericire si mai mare! Nu mai stiu ce am facut cu ei, nu asta e important.Usor usor, cum prindeam cateva sute de mii (nu aveam un loc de munca in acea perioada) mergeam la cazino, in prima luna am fost de vreo 3-4 ori.Per total castigasem in jur de 12-15 milioane (pentru un rookie era o suma destul de mare).
Nu vreau sa va plictisesc cu toata povestea pentru ca mi-ar lua cel putin 2-3h sa scriu cum au decurs lucrurile in acesti 3 ani de zile petrecuti in cazinourile din Bucurest asa ca voi incerca sa va impartasesc aceasta experienta mai pe scurt.

Dupa aproape primul an de la descoperirea cazinourilor, deja incepusem sa visez doar nenorocita aia de ruleta invartindu-se, incepusem sa joc sume de ordinul milioanelor (intre timp gasisem un job la care castigam binisor, in jur de 1700 lei acum 3 ani + alti bani proveniti din invarteli), la inceput jucam 2-3 milioane iar daca nu "misca nimic" cum se zice, plecam (bineinteles foarte inspumat) iar la maxim o saptamana - doua eram inapoi pierzand banii proveniti din castigurile obtinute inainte.
La un moment dat incepusem sa-mi joc salariul si toti banii de buzunar, incepusem sa ma imprumut la diverse persoane doar pentru a-mi alimenta dorinta de a recupera macar o parte din sumele pierdute, deja incepusem sa nu mai imi cumpar nici tigari, desi sunt fumator de 10 ani…lunar aveam datorii catre diversi prieteni/amici, cum luam salariul imi plateam datoriile si iar ramaneam fara nici un leu, la momentul respectiv nu ma intindeam daca stiam ca nu ma tine plapuma.
In aproape 2 ani de zile deja imi vandusem calculatorul, telefonul + toate draciile achizitionate ulterior, toti banii care imi ajungeau pe mana ii pierdeam in cazinouri. Daca as vi avut masina probabil ca era vanduta de mult, una peste alta ramasesem si fara servici din motive care nu au tinut de persoana mea, a fost o perioada de cateva luni in care nu prea mai mergeam sa ma joc pentru ca efectiv nu mai aveam bani, nu mai aveam ce vinde si nici nu ma imprumutam pentru ca stiam ca nu voi avea de unde sa-i inapoiez.
Dupa 3-5 luni de stat pe bara, in sfarsit gasisem un job platit bine (32 mil/luna), din primul salariu tin minte ca mi-am achitat cateva datorii iar restul banilor i-am pierdut in cazino.Separat de salariu mai aveam si alte surse de venit, aveam la momentul respectiv o "gestiune" a banilor pierduti la cazino iar dupa aproape 2 ani de zile aveam (cu aproximatie) in jur de 240 de milioane pierduti, poate chiar mai mult. Bineinteles ca nu aveam niciodata bani, chiar daca aveam un job platit bine.Toata lumea ma intreba aceiasi chestie: cum frate, tu nu ai bani niciodata…pui la ciorap?! As fi vrut eu! M-am ferit de toit apropiatii/cunoscutii pentru ca deja sarisem calul si incepuse cam toata lumea sa intre la idei, altii credeau ca ma drogam... fel si fel de pareri.In momentul de fata nu mai lucrez de 3 luni iar pana acum am pierdut in jur de 30-40 de milioane proveniti din tot felul de combinatii, daca vroiam sa strang 1 leu nu as fi putut.Acum deja nu mai scot banii din aparat chiar daca bag 50 de lei si castig 1000 lei (slots).
Doar ieri (18 Aug) si azi (19 Aug) am pierdut 1100 lei, mai mult ca sigur am peste 350 de milioane pierduti in cazniouri, o suma uriasa cu care as fi putut face altceva UTIL, o vacanta, o masina, un motor, orice altceva… ca deja iar am ramas (8-9 lei din toti banii) nu este o noutate pentru mine insa mi-am propus ca de azi sa nu mai calc in cazinouri, am avut o perioada de cateva luni in care am fost foarte prins cu munca si efectiv nu am avut cand/nu m-a interesat sa mai merg la aparate din lipsa de timp, cea mai buna solutie este sa-ti ocupi timpul cu alte obiceiuri (sala, plimbari, iesiri in oras, film, terasa, restaurant, club) ORICE ALTCEVA!

Indiferent de cati bani ai (sau nu), nu calca in cazino pentru ca te poate ruina...de cazinouri te apuci foarte usor insa de lasat este foarte greu, depinde si de capacitatea de gandire pe care o ai, chiar daca eu stiu ca nu-i bine ce fac…exista undeva in "constiinta" un gand care ma indeamna sa merg acolo ca exista posibilitate sa imi recastig banii pierduti.
Am pierdut prea mult timp si prea multi bani aruncati pe nimic. M-am gandit ca sunt si altii in situatia mea, sigur sunt si altii mai rau.
Fratilor, nu va puneti cu cazinourile ca o sa va ruinati din orice punct de vedere (psihic, fizic dar mai ales financiar).

Esti pregatit sa fi ruinat pe plan financiar, psihic si fizic?

7 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Îmi pare rău pentru tine. Încearcă să renunţi.

Răspuns utilizator avertizat
| Nitunitu a răspuns:

Realitatea cruda este ca ruleta este jocul preferat al satanei.

aduna toate numerele de pe ea si o sa iti dea 666.

Diavolul viclean te ajuta la inceput, iti da cat crede, dupa care iti ia si ultimi bani de paine.

Ideea e ca nu asta isi doreste satana.

El vrea sa te ruineze si sa te aduca la sinucidere.

Lasa prostiile, ocupa-ti timpul cu munca si seara stai in pat cu biblia si citeste.

Roaga-te inainte si cheama-l si pe Arhanghelul Mihail cu armata de ingeri sa stea in jurul tau cand citesti, si mereu cand ai nevoie.

In cateva luni o sa iti revi, nu esti singurul care a cazut prada Satanei si Dumnezeu se lupta pentru a iti salva sufletul alaturi de ingerul tau pazitor.

Crede-ma chiar daca nu vezi, chiar exista demoni, dar nu trebuie sa te sperie lucrul asta, pentru ca ai ingerul tau pazitor langa tine, si la nevoie te ajuta fara sa te critice.

Doamne Iisuse Hristoase, ai grija de noi. Suntem rataciti in cale, mergem catre iad si tu Doamne Dumnezeule, ne arati calea catre lumina in fiecare clipa, ne deschizi ochii si ai grija de noi sa pasim pe unde ne-ai asternut drumul catre casa. In viata asta Doamne, suntem prada demonilor si Satanei, ne gandim mai mult la lacomie si distrugere, in loc sa ne mantuim sufletele si sa te urmam. Pasim in intuneric fara sa simtim lumina, mergem pe drumul iadului si tu Doamne ne pui iar pe drumul cu lumina catre Rai si fara de greseli. Ai Doamne grija de noi, caci painea care ne-o oferi o rupem in bucati si o aruncam in spate, de gustul simplu ce-l vedem. E atat de simplu sa ajungem in iad si tu Iisuse Hristoase pe toti ne indrepti catre Rai.
Facem pacate nenunmarate si tot ne ierti. Ne intoarcem spatele catre aproapele nostru si tot ne primesti in Rai. Doamne Iisuse Hristoase, te tinem in intuneric inchis, flamand, batjocorit si singur, si tu Doamne ai puterea de a ne ierta. Ai doamne mila de noi in clipa mortii, iarta-ne Doamne pacatele si nu ne arunca in focul vesnic. Trimite-ne Doamne semne divine, arata-ne Doamne ingerii pazitori sa nu ne indepartam de tine. Ai grija Doamne de robul tau, ofera-i hrana, vesmintele, si adapostul de care are nevoie. Ajuta-l Doamne sa isi intemeieze familie si sa primeasca binecuvantarea ta.

| Pietonu a răspuns:

Trist dar adevarat imipare rau de tine crying

| robertmagiculhp a răspuns:

Ai mare dreptate

| anonim1_7528 explică:

Phantom, la inceput toti stiu cand sa se opreasca...mai tarziu insa sansele sunt foarte mici sa mai poti opri din asa ceva.

CaleaCeaDreapta, da...bine spus "obsesie".
Inainte sa ma apuc de acest hobbie foarte costisitor nu aveam probleme, acestea au venit dupa primul contact cu nenorocitele alea...sti cum se spune: fiecare cu "nebunia" lui dar dupa mine acest hobbie cu cazinourile ar fi pe locul 2 dupa dependentii de droguri (lasandu-i la o parte pe cei care fumeaza iarba).Am fumat iarba si chiar nu mi s-a parut nimic interesant, o stare ciudata si atat...

Deni1333 iti multumesc pentru. compasiune, deciziile luate in trecut m-au afectat si ma vor afecta in continuare daca nu voi reusi sa zic GATA!

Sunt 100% sigur ca sunt alte persoane in situatii mult mai grave, nu spun sa nu mergeti in cazinouri pentru ca nu am nici o putere...am dat exemplu situatia mea care in momentul de fata nu este deloc roz, daca acum 3 ani as fi putut citi pe undeva experiente asemanatoare probabil ca fugeam ca de dracu cand auzeam de cazinouri.