| ggo a întrebat:

Sint la inceputul unei afaceri pe plan extern vorbind, doresc sa fac sevicii in afara tarii in ue desigur, sevicii de intretinere, reparatii, constructii cu angajatii mei de aici din tara, deci voi presta servicii in afara tarii la firme straine, intrebarea mea este voi plati TVA pentru facturi?

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Depinde de legile fiecarii tari, eu lucrez la o firma italiana si iti pot spune ca in Italia nu se plateste TVA, numai la sfarsitul anului in curs, se face un calcul si in bazaunei anumite cifre de afaceri, statul in drept iti poate plati o parte din partida iva(TVA), pentru a acoperi o parte din cheltuieli, acest lucru in cazul facturilor desigur, in cazul de prestari servicii. Dar repet acest lucru este valabil numai in Italia.

| borsec a răspuns:

Nu se percepe TVA pe servicii intre tarile membre ale uniunii.

| mariano197761 a răspuns:

Impozitele pentru salariul mediu pe economie in romania si impozitele pe profit in tara unde v-ei presta serviciile si unde v-ei presta contractele de colaborare! spre ex: daca lucrezi in spania, iti trebuie un contabil de acolo, nu ar fi valabil contabilul din romania, si nu poti lucra in afara daca nu esti rezident si sa ai un contract semnat intre firma ta si cealalta parte care te solicita in mod direct! la fel si angajatilor tai li se v-or semna niste contracte temporale, pe 3, 6 luni! daca ve-ti lucra in strainatate, vechimea va v-a merge acolo, fiind platitori de taxa si impozite + la sanatate! sunt multe dedesubturi, dar toate trebuiesc aranjate in favoarea ta!

| ggo explică:

Referitor la intrebarea mea mentionez eu reprezint o firma romineasca care presteaza cu angajatii sai servicii in alte tari