| unknownfaceofmine a întrebat:

Situatie: un client achita un serviciu prin POS, dar firma nu are casa in functiune. Ce se elibereaza? factura? sau factura cu chitanta? daca stiti unde e reglementat acest lucru... multumesc

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POS-ul elibereaza o chitanta in dublu exemplar una pentru client, celalalta ramane la comerciant. Factura este optionala...

| lenyia a răspuns:

... factura plus chitanta.

| unknownfaceofmine explică:

Asa banuiam si eu, dar ma intereseaza in special litera legii... unde e stipulat acest lucru.

| unknownfaceofmine explică:

Clientul e persoana juridica si solicita factura... se elibereaza si chitanta? sau ajunge bonul de la POS?