| ExtazzyPow a întrebat:

Cine ma poate ajuta cat mai repede va rog. Ce acte se emit in momentul in care firma ta isi vinde un serviciu (Ex: Organizarea unui eveniment, catering)? Doar Factura si Chitanta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca serviciul se vinde unei persoane fizice, da, se face doar factura, si se taie chitanta, sau bon fiscal.
Daca serviciul se consuma intre doua firme, modalitatile de plata sunt ceva mai complicate, se trece prin contabilitate. Desi, se poate face tot factura + chitanta sau bon fiscal, daca se plateste 'cash'.