| Muktabir15 a întrebat:

Sunt chiriaș și am avut o factură de plătit pentru luna trecută, pe care am achitat-o recent, la un supermarket. În urmă cu puțin timp, am primit de la proprietarul apartamentului, pe care l-am închiriat, un PDF cu noua factură, în care, pe lângă valoarea ei propriu-zisă, apare factura de luna trecută ca fiind "NEPLĂTITĂ" sau, cu alte cuvinte, "RESTANTĂ". Dacă nu mai am bonul fiscal de la factura de luna trecută care apare ca "NEPLĂTITĂ," cum pot face dovada achitării? Aștept un răspuns pertinent și lipsit de comentarii ironice, pe marginea acestui subiect.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

În primul rând, obișnuiește-te să păstrezi documentele doveditoare, ca să eviți astfel de situații.
Legat de întrebarea ta - verifică data la care a fost emisă factura, posibil să fi fost înainte să faci tu plata și de aceea apare sold restat la data emiterii.
Mai există și posibilitatea ca banii să nu fi intrat în cont la data emiterii, ci doar ulterior. Unele tranzacții durează și două-trei zile.
Dovada achitării o poți face solicitând extrasul de cont la banca la care ai cardul sau generând un extras de cont din aplicația băncii, dacă o ai pe telefon.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca ai platit-o cu intarziere si de aceea a aparut pe factura ca esti restant, dar straduieste-te sa achiti si factura noua cu 2-3 zile inainte de data scadenta, ca sa nu mai apara pe urmatoarea ca iar esti restant.

Si nu uita: pastreaza absolut toate chitantele cu care faci plati la ANAF, chirie, intretinere, telefon, energie electrica, gaz si apa, politie, sanatate samd, ca-ti pot folosii in viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă nu ai platit cu cardul nu prea ai șanse să demonstrezi.

| siriusblack98 a răspuns:

Pai si un cod de client ceva pe care iti vin tie facturile, nu ai?

| ioana748 a răspuns:

Daca mai aveti factura, incercati sa o scanati la robotel sau la posta, si va arata pe ecran ca nu mai este nimic de plată.
Sau unde ati achitat, aceasta cand este scanata apare achitata sau nimic de plata.
Oricum platile intra cam in 4 zile in sistem si daca au fost făcute cu intarziere apar pe factura urmatoare.
Sa va uitati la data cand a fost emisa factura., cu siguranță este dupa data la care ati platit dumneavoastră.
Proprietarul daca se uita in contul online la plati, cam in a cincea zi de cand ati achitat vede ca este achitata.
Daca ati platit cu card bancar este foarte usor de dovedit plata, dar nu cred ca este cazul.

| Dragobeta a răspuns:

Fara bon, nu poti dovedi.
Te duci la firma care iti asigura serviciul (electricitate, gaz, apa, sau ce ai) si lamuresti acolo cat mai ai de plata. Daca ai aruncat dovada, acum alergi.