| Anaa939839393 a întrebat:

Hei! Vineri seara am platit factura la Orange prin NeoBT iar azi luni tot neplatita apare. Maine este ultima zi. Credeti ca dureaza incasarea din cauza weekend-ului?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce descrierea ai pus cand ai facut plata online, ca de nu ai pus numarul de factura sau numele din contract, banii aia nu vor fii alocati in contul tau.

| Anaa939839393 explică (pentru Violleta2022):

Am pus codul client si nr de referinta
Ceea ce au cerut…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anaa939839393):

Vineri seara nu lucreaza nimeni, deci nu aveau cum sa faca contabilitatea si sa marcheze plata ta.
Banii intra luni sau marti, depinzand de banca de la care se face plata, adica daca tu ai platit din BT si ei au cont la BCR atunci poate dura 2 zile lucratoare sa se faca transferul de la o banca la alta.

Nu mai platii niciodata vineri seara, fiindca banii nu sunt procesati pana luni!

Ia in calcul intotdeauna sa platesti cu 2-3 zile inainte de data scadenta, dar sa fie zile lucratoare (fara sambata si duminica, fiindca bancile nu fac tranzactii in weekend).

| Hyperion7 a răspuns:

Având în vedere că a fost vineri seara, va dura câteva zile până va fi procesata, însă ar trebui sa fii înștiințată prin SMS că ai efectuat plata. Daca nu ai fost, încearcă să discuți cu ei pe chat sau pe apel și vezi care ar fi problema.Cand plăteam facturi la ei, apăreau de regulă mesaj la o zi după efectuarea platii.