| JusTPauL a întrebat:

Sunt interesat sa cumpar un apartament in viitorul apropiat.
Ce m-ar interesa; pot lua bani de la o banca si sa garantez cu apartamentul? Adica nu am nimic pe numele meu si nu sunt nici angajat.
Am ceva avantaje daca ratele sunt mai mari? Sau daca sunt mai mici si multe, e posibil ca pana la finalul sa mi se adauge rate in plus?
Daca imi fac ca ratele sa fie mari pentru inceput, iar mai apoi sa imi fie greu sa le platesc, se pot reface ratele sa fie mai mici, am ceva pierderi aici?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu esti salariat sau nu obtii alte venituri cu caracter de continuitate nici o banca nu iti va acorda creditul, chiar daca o sa garantezi cu apartamentul.
Garantia nu este pentru plata ratelor ci pentru recuperarea creditului, atunci cand debitorul nu isi plateste ratele.

| JusTPauL explică (pentru Ioandelasal):

Daca as fi angajat in strainatate pot lua credit de la banca din Ro?

| Ioandelasal a răspuns (pentru JusTPauL):

Da, ai putea lua, daca dovedesti ca esti angajat legal si pe perioada nedeterminata.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine nu te băga cu banca daca nu ai din ce plătii ratele banca te lasa fara casă si ramîi pe drumuri, tu ca tu dar ce te faci cu familia, părinti frati surori la ei nu te gîndesti? Vine iarna doar nu vrei sa ti arunci familia in strada, fi atent si nu te lăsa păcalit, banca nu iartă si nu a iertat pe nimeni de datorii, multi au pierdut tot din cauza datoriilor la bănci si sau sinucis ca alta solutie nu mai era, au ramas pe drumuri din cauza prostiei si lăcomiei lor de a avea cit mai mult. Bucura te ca ai unde sa stai, si numai visa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu esti angajat nici nu are rost sa te gandesti la credit

| Bondarel99 a răspuns:

Cel mai avantajos credit ar fi cel pentru Prima Casa pentru ca oricum nicio banca nu iti da atatia bani imprumut asa pur si simplu. Iar si pentru Prima Casa trebuie sa indeplinesti niste conditii, trebuie sa fii angajat de mai mult timp si sa ai un salariu destul de mare incat sa iti poti plati rata care e vreo 1500 lei in cazul in care iei apartament care costa peste 50000 euro. Iar toata treaba asta e pe 30 ani.

| Hammurabi a răspuns:

Poti lua credit de la banca si sa garantezi cu apartamentul pe care il cumperi. DAR
Nu poti lua credit de la banca daca nu esti angajat, daca nu ai un venit sigur pentru a-ți putea plati rata.