| aerdaaerda a întrebat:

Merita sa imi cumpar un apartament in rate? Sau sa fac rate la o banca pentru bani de un apartament? Ma gandesc ca decat sa platesc chirie pe fiecare luna unui apartament care stiu ca nu e al meu, mai bine platesc niste rate dar macar stiu ca le platesc pentru bunul meu.
Tata a stat toata viata in chirie si ma gandesc ca mult mai bine era sa plateasca 20-30 de ani pe luna la propriul lui apartament decat sa plateasca cum a platit, unei chirii.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti permite salariul? Faci o simulare cu banca, asigurate ca locul de munca sa aiba viitor in maxim 30 de ani pentru ca se automatizeaza incet incet multe locuri de munca, o sa apara robotii, crize financiare din 10 in 10 ani maxim 12 - sa nu suferi pe urma asta si sa pierzi locuinta. Cauta ceva ieftin garsoniera de exemplu sa scapi mai repede apoi stai linistit. Sau apartament daca chiar aia iti doresti, nu stiu ce idei ai de viitor familie sau nu.

| Freya1 a răspuns:

Este destul de complicat, dar daca nu ai alta solutie.
În primul rând trebuie sa iti acorde banca, creditul, pe urma sa fi sigur ca ai de munca 30 de ani de acum in colo.Dar partea buna e ca ai ceva al tau si daca te calculez bine, poate reușești.

| Sofer a răspuns:

Mergi la banca sa îți faci un calcul sa vezi dacă îți acorda creditul.

| siriusblack98 a răspuns:

1. Depinde. Ești sigur că o ai un venit stabil?
2. Ce salariu ai tu ca să îți acorde banca 30-40k euro? Nu acordă banii ăștia oricui și oricum. Doar dacă girezi cu apartamentul respectiv și atunci ajungi tot la varianta numărul 1. Și faza cu giratul apartamentului, tot trebuie să faci dovada unui venit anume ca să vadă că ai totuși din ce să plătești.

| Darkmagic a răspuns:

Daca veniturile tale permit cumpararea unui apartament sau deschiderea unei linii de credit la o banca, atunci ia-l, nu sta sa te gandesti de doua ori.
Este o lupta contra sistemului, care sistem a decis ca sunt pe lume, (mai ales in Europa de est), prea multi proprietari.
Pana la urma, o sa gasesti ca e placut sa locuiesti in casa ta, cumparata cu bani din viitor...
Nu stiu cum judeca romanii chestia asta, dar fizica, o face foarte bine. Doua aspecte:
1. Cu chiria, iti cumperi doar Timp.
2. Cu rata: Timp, si Materie.
Deci...1? 2? Ai de ales.

| suntserios a răspuns (pentru Darkmagic):

Romanii nu judeca foarte bine chestia asta pentru ca chiria nu iti aduce doar timp. Iti aduce mobilitate, libertate mai multa si de ce nu chiar conform.

Bineinteles cumparatul de imobiliare e mereu o investiție bună și merita facuta daca aibacesta sansa, dar asta nu inseamna ca chiria nu ofera avantajele ei

| andrey69 a răspuns:

Daca iti permiti este o idee foarte buna, decat sa ii platesti altuia chirie, mai bine mai pui 100 euro si iti platesti rata tie la banca.