| eltina a întrebat:

Telefon cu abonament luat de cateva zile.un tranvai supra aglomerat si obiectul cu pricina disparut din buzunar.
intrebare : 1.platesc telefonul pierdut? 2. daca nu mai imi doresc sa iau o alta cartela de la ei ma pot obliga?
Cel mai clar si corecct raspuns primeste funda big grin

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Nu platesti nimic, dar indiferent daca iei sau nu alta cartela SIM vei fi obligat sa platesti in continuare abonamentul pentru care ai semnat.
Bafta

11 răspunsuri:
| FeliciaCorinaA a răspuns:

Cel mai sigur este ca vei plati telefonul pierdut. Eventual, poti face o plangere la politie dar este imposibil sa ti-l gaseasca. Sfatul meu este sa nu intrebi aici, pe site, ci sa te duci la ei ca sa rezolvati problema asta. Daca ai si martori, cred ca ar fi mai bine.
In ceea ce priveste a doua intrebare, nu cred ca te vor obliga sa iei din nou o cartela de la ei. Nu au dreptul sa faca asta. Next time, be more careful. happy

| Florincrap a răspuns:

1>>>Nu il platesti, e deja al tau, chiar daca l-ai luat pe gratis.
2>>>Bineinteles ca nu, nu te pot obliga sa iti iei o alta cartela, cel mult te pot convinge (oferte, reduceri, etc).
P.S:In ce oras s-a intamplat?

| eltina explică (pentru Florincrap):

Timisoara

| Florincrap a răspuns (pentru eltina):

Incearca la cea mai apropiata sectie de politie. Totusi,cum a spus un ante-vorbitor,slabe sanse sa il gasesti,fiind autorul furtului necunoscut. Dar, pe cat ai facut contractul de furnizare servicii de telefonie mobila, nu scapi de plata facturilor. Daca il reziliezi, platesti cat a mai ramas din contract (de exemplu, contractul e in valoare de 500 euro, facut pe 24 luni, ai platit 5 luni, il reziliezi, platesti restul de 400 euro de contract). Daca iti iei telefon nou fara sa iti faci un alt abonament pe numele tau, il platesti la pret intreg (daca costa la abonament 200 euro, si fara abonament 500, platesti 500 euro).
Altadata sa fii mai atent(a)!

| Florincrap a răspuns:

1>>>Nu il platesti, e deja al tau, chiar daca l-ai luat pe gratis.
2>>>Bineinteles ca nu,nu te pot obliga sa iti iei o alta cartela, cel mult te pot convinge (oferte, reduceri, etc).
P.S: Poti face o plangere la politie cu autor necunoscut pentru furt (telefonul furat).
In ce oras s-a intamplat, in ce zona, si in ce tramvai?

| eltina explică (pentru Florincrap):

Timisoara,Complexul stundentesc, tranvaiul 8

| blablablaa a răspuns:

Suna la Vodafone sau de unde aveai abonamentul si spune-le ca ti-ai pierdut telefonul, si iti vor inchide abonamentul. Te duci la ei si iti dau alta cartela cu acelasi numar. Daca nu suni cine ti-a furat telefonul o sa vorbeasca si tu o sa platesti.

| alexanonimu a răspuns:

Inchideti abonamentu pentru a nu iti face respectivu cost suplimentar iar cu cartela iti va da alta cu acelasi numar bine inteles cartela de la ala va fi blocata iar tie iti va da o alta cartela cu acelasi numari... telefonul nu.l vei plati pentru ca e al. fundabatting eyelashes?

| Vali0n a răspuns:

Buna daca era telefonul tau logic ca nu trebuie sal platesti si daca ai pierdut cartela nu cred ca trebuie sa o platesti iar ei nu te pot obliga sa cumperi o alta cartela nu ar avea voie ai pierdut telu pe riscu tau ei nu au voie sa te acuze ca ai pierdut telu intentionnat deci nu te obliga

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru Vali0n):

Dar se poate sa fi facut acel gen de abonament in care sa fi luat telefonul in rate adica platesti abonamentul plus o suma mica in fiecare luna pentru a ajunge la pretul la care este respectivul telefon.

| Cristyan99 a răspuns:

Nu il plati... si nu te pot obliga sa cumperi o alta cartela doar daca vrei tu alta...