| Tokyo1sa1va1scot a întrebat:

URGENT! FUNDA! Salut TPU trebuie sa plec in Anglia firma din Ro imi promite un job acolo dar imi cere sa platesc chiria cum ajung acolo.
Ati mai experimentat.?
Ce parere aveti ar putea sa nu-mi mai dea de lucru dupa ce platesc chiria?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ar fi de preferat să nu dai nici un ban până nu ai un contract. Iar dacă e la negru ai toate șansele să fii țepuit.
Cam așa procedează țeparii. Îți promit un loc de muncă iar apoi găsesc un motiv să-ți ceară bani. După ce îi dai, adio, nu-ți mai răspund la telefon, nu mai dai de ei.

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce firma e aia? Ce semnezi aici? La cum ai formulat intrebarea, am impresia ca esti fix genul ideal de victima. Pui botul la 2-3 vorbe si dupa aia plingi ca ai muscat-o. DA OMULE DETALII!

| Tokyo1sa1va1scot explică (pentru GabiDumitrescu):

Aici nu semnez nimic. Firma se cheama PMP maid placement services.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tokyo1sa1va1scot):

Adica pleci legat la ochi. Si o sa platesti chirie undeva unde iti zic ei. Mdah, clar. Teapa. Da-o in mama ma-si de treaba...

| Tokyo1sa1va1scot explică (pentru GabiDumitrescu):

L-am refuzaf imi vorbea prea frumos s-a dag de gol...

| NLS a răspuns:

Dacă nu găsești firma pe net, e clar ca e țeapă.
Și cum a zis și Hammurabi, nu scoate banul pana nu ai contractul.
La negru e 100%țeapă, avand in vedere obligațiile tale (chiria)