| Denisa1333 a întrebat:

Am un card la banca Raiffeisen și am o prietena căruia i-am dat pinul și cardul meu sa-mi scoată niște bani de pe card. A doua zi mi-a furat cardul și s-a dus și a scos o suma mai mare de pe card. Întrebarea mea este... dacă ma duc și depun plângere la politie cei de acolo pot lua inregistrarile de pe camerele de filmat dacă au trecut 30 de zile? Și mai am o întrebare, vreau sa știu dacă pe extrasul de cont scrie ziua și ora când au fost banii aceia scoși. Inregistrarile video se vor da pe acea data și acea ora nu?
Poate politia sa-i facă ceva dacă prima data eu i-am dat cardul și pinul? Și cel mai tare ma interesează cu inregistrarile.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este tardiv--- inregistrarile se pastreaza maxim 30 de zile. Vezi Decizia 52/2012 a Autoritatii Nationale de supraveghere a prelucrarii datelor cu caracter personal:
"Art. 14
(1) Durata de stocare a datelor obtinute prin intermediul sistemului de supraveghere video trebuie sa fie proportionala cu scopul pentru care se prelucreaza datele, dar nu mai mare de 30 de zile, cu exceptia situatiilor expres reglementate de lege sau a cazurilor temeinic justificate.
(2) La expirarea termenului stabilit de operator in conditiile alin. (1), inregistrarile se distrug sau se sterg, dupa caz, in functie de suportul pe care s-au stocat."(http://www.legi-internet.ro/......ideo.html)

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu-ti restituie banii poti sa-i faci plangere penala pentru furt, bineinteles daca ai probe ca ti-a furat cardul.
Numai pentru ca a scos banii politia nu are ce sa-i faca, avand in vedere ca tu i-ai dat prima data cardul si codul PIN si ea poate sustine ca la fel ai procedat si a doua oara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma indoiesc ca se va complica politia atat timp cat tu i-ai dat acceptul sa iti foloseasca cardul si pinul.

| blAster85 a răspuns:

Aia numesti prietena?laughingnu stiu daca se complica politia se ceara filmarile si sa vada sa analizeze tot, plus ca acces i-ai dat tu persoanei respective, stiai riscul la care te expui, si cum a avut acces a doua zi? dubioasa treaba.fa-ti alt cont si card.

| Denisa1333 explică:

Și dacă politia se implica mai găsește inregistrarile video? Sau pe camerele video se vede în ce data a fost sa scoată și cat?

| Denisa1333 explică:

Pai dacă politia vrea probe nu poate lua inregistrarile?