| anonim_4396 a întrebat:

Va Rog Un Raspuns. Am incheiat contractul de munca pe durata determinata in ianuarie 2009 nu am depus dosarul pentru somaj as vrea sa stiu daca in iunie este tarziu am in ultimele 24 luni lucrate 12 luni.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La incheierea contractului de munca pe durata determinata nu beneficiezi de somaj. Somaj primesti numai daca esti concediat sau ti se restructureaza postul.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Nu este tarziu.
Indemnizatia de somaj ti se va acorda incepand cu data inregistarii cererii la agentia pentru ocuparea fortei de munca.
In conformitate cu dispozitiile art. 38 alin. (3) din Legea nr. 76/2002, dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data incetarii raposturilor de serviciu sau a contractului individual de munca, indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.

| endofstory a răspuns:

Http://www.anofm.ro/search/node/somaj
uite-te pe siteul Agentiei nationale pentru ocuparea fortei de munca daca nu gasesti da un telefon la ei 021-3039839

| madonica a răspuns:

Nu inteleg ai lucrat sau lucrezi? daca nu lucrezi poti lua somaj si nu este prea tarziu trebuie sa aduni adeverintele de salarii(dupa caz doar una depinde daca ai lucrat intr-un singur loc de munca sau mai multe)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu este tarziu.
Depune-ti dosarul cat mai repede, e dreptul tau sa beneficiezi de somaj.
S-ar putea sa-ti ceara dovada ca ai cautat de munca in perioada asta si nu ai gasit, mie asa mi s-a intamplat, dar e o formalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca lucrezi ce somaj sa primesti daca esti angajat cu carte de munca doar daca ai fi lucrat inainte in alt loc si te ar fi dat in somaj atunci trenuia sa ty depui dosarul si daca in perioada somajului iti gasesti de muca si te angajezi cu carte de munca duci la itm adeverinta de la firma care te angaj si cei de acolo iti intrerupe somaj dar pe linga salariu vei primi 30 la suta din somaj pina la expirarea perioadei de 1 an cit aveai drept la somaj altfel nu