Întrebare recomandată | NIMENII a întrebat:

Nu stiu daca am nimerit bine unde am postat intrebarea! Reluare șomaj; Deci, eu am avut cele 12 luni lucrate am loat somaj si dupa 3 saptamani am gasit loc de munca. Acum as dori sa stiu daca pot continua somajul(contractul fiind incheiat), daca da, Cum procedez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa incadrarea in munca nu mai poti primi indemnizatia de somaj si trebuie sa le comunici ca te-ai incadrat in munca. De altfel si angajatorul este obligat sa comunice, in 3 zile de la incheierea contractului, ca a angajat un somer.
Daca incadrarea este pe mai putin de 12 luni plata indemnizatiei este suspendata iar daca este de cel putin 12 luni atunci plata indemnizatiei inceteaza.
Pe perioda la care ai fi avut dreptul la somaj vei primi o suma reprezentand 30% din indemnizatia de somaj la care ai avut dreptul, conform L.76/2002, citez:
"ART.72
(1) Persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) şi alin. (2) lit. c) cărora li s-a stabilit dreptul la indemnizaţia de şomaj potrivit legii şi care se angajează pentru program normal de lucru, conform prevederilor legale în vigoare, şi, ca urmare a angajării, le încetează plata indemnizaţiei de şomaj beneficiază, din momentul angajării până la sfârşitul perioadei pentru care erau îndreptăţite să primească indemnizaţia de şomaj, de o sumă lunară, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj, reprezentând 30% din cuantumul indemnizaţiei de şomaj, stabilită şi, după caz, reactualizată conform legii."

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Firma la care lucrezi acum trebuie sa te dea la somaj.Angajatorul decide daca te da sau nu. Daca te da se continua de unde ai intrerupt somajul.Altfel nu se poate.