| mihaicat230 a întrebat:

Vrea sa imi trimita bani din Italia in Romania, eu ce trebuie sa fac ca sa îi primesc? Ce acte imi trebuie? de unde îi ridic? Imi vin acasa sau la posta? DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de modul de trimitere. Pentru toate modurile (postal, firme de transfer rapid - cum sunt Western Union, Moneygram, etc - depunere in cont bancar sau depunere pe card) ai nevoie de actul de identitate, cont in banca sau card. Pentru cele prin transfer rapid trebuie sa-ti comunice banca, un cod si o parola. Nu iti vin acasa, va trebui, dupa caz, sa-i ridici de la posta, de la banca sau de la bancomat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint multe variante de trimitere a banilor. Cine iti trimite, sa spuna unde si cum i-a depus. S-ar putea sa ai nevoie de o parola/cod de la cine iti trimite. Evident, cu CI.

| Mefist0 a răspuns:

Trebuie sa te duci la posta sau la o banca cu buletinul. Nu iti vin acasa.

| Criterion a răspuns:

Actul de identitate(C.I), sa stii ce suma primesti si de la cine - pentru informarea functionarului de la banca unde primesti banii(euro sau lei). In principiu se poate da codul bancar, daca ai asa ceva, pentru transfer direct in cont, iar daca nu, ii vei primi in mod direct(prin Western Union sau alta institutie).