| Lilianne a întrebat:

Salut.As avea nevoie de cateva lamuriri. Vreau sa comand ceva de pe internet prin Posta Romana.Cum vine toata aceasta treaba? Primesc o scrisoare acasa ca mi-a venit coletul si trebuie sa-l ridic sau cum? Si daca da, ce acte trebuie sa am cu mine?

Răspuns Câştigător
| marsat a răspuns:

Pai cand coletul va ajunge la posta din orasul tau postasul iti va aduce acasa un aviz cu care te vei prezenta la posta pentru a ridica coletul comandat in termen de maxim 10 zile de la data la care ai primit avizul.Mergi cu acel aviz si cu buletinul la Posta platesti daca comanda e trimisa cu ramburs si primesti coletul. O zi buna

4 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Sa vei primi o hartiuta care te anunta de la cine ai colet si cat trebuie sa platesti daca e cu plata ramburs.

Vezi ca uneori nu iti ajunge hartiuta aia sau se pierde din cutia de posta asa ca dupa 3 zile de la confirmarea comenzii mergi la oficiul postal si intrebi daca nu ai colet.

| leonardo a răspuns:

Cam asa trebuie sa se intample - primesti acasa o notificare ca ai primit coletul, te duci la posta, platesti, iei coletul. Un buletin ar fi suficient.
Pe viitor poti sa incerci prin curier, e un pic mai scump dar ti-l aduce la usa.

| theorizer a răspuns:

Trebuie sa mergi la posta si sa verifici daca nu ti-a venit colet. Sau iti trimiti parintii crying

| andrei57 a răspuns:

Da, primesti in cutie un aviz, iti indica numarul postei (cea la care apartii tu), suma de bani care trebuie sa o dai si orele intre care il poti ridica.Mergi la posta, platesti si il ei.Ai nevoie doar de buletin.