| MotanAndrei a întrebat:

Vreau sa deschid o afacere, ca sa castig banii. Si m-am gandit sa deschid un site de genu, sa-l promovez, aduc vizitatori si sa castig banii din ratting.Ce idei de afacerii imi datii? happy Prin ce sa deschid site-ul? Adica html sau alta forma de creare [ da-ti si exemple daca e mai buna alta forma de creare a site-ului decat a cea HTML ]

Răspuns Câştigător
| inamorata a răspuns:

Eu zic sa nu atragi atentia la prostiile care le scriu toti. Sa ai un site in ziua de azi e foarte usor si nu e nevoie sa cunosti HTML, e destul sa instalezi un "motor" pe hosting de genul: Wordpress, Drupal, Joomla...s.a. si cauti/cumperi de pe net un template pentru el. Mai greu este sa il promovezi, oamenii sunt foarte sceptici cand vine vorba de site-uri necunoscute si e foarte greu sa le castigi increderea. Pentru inceput poti folosi un hosting FREE, dar cum ajungi la 200-300 vizitatori unici pe zi, cumperi hosting. (in caz contrar risti sa pierzi site-ul, respectiv increderea consumatorilor). Ah da si inca una, evita domeniul gratuit.tk (Personal am si am avut siteuri (jaba.tk, ehaios.com, la moment technozed.com)

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic sa ramai cu idee. Ca pusu in practica nu e asa cum crezi tu.

In primul rand HTML ul e singura solutie pentru crearea unui site, la care mai adaugi elemente de programare pentru a realiza un site dimanic. asa ca pentru a crea un site trebuie s inveti programare mai intai.

Apoi ai nevoie sa investesti in domeniu, hosting samd.

Iar pe urma cateva luni (minim 8-9) sa faci seo pe site pentru a il duce sus in rank uri pe motoarele de cautare. Iar SEO asta nu e usor de facut, e munca continua si complicata.

Dupa vreun an cand e si site ul ta cat de cat vizitat iti dai seama ca ai bagat enorm de multa munca si o groaza de bani si nu scoti mai mult de 50euro pe luna din publicitate (asta intr un caz fericit)

| pbsolver a răspuns:

Nici site-urile astea nu mai sunt ce-au fost... cu cativa dolari si un cont, iti cumperi tot ce-ti trebuie si gata de editat. fara sa ai cunostinte html, iei un template si-l modifici cum vrei.

| MotanAndrei explică:

Expica-mi ce semnifica site-ul tau sau acel site!

| RapCatAlexx a răspuns:

Tip-Ask.fm