| AlexG98 a întrebat:

Vreau sa imi iau un produs in rate cu card de cumparaturi de la bt, care costa 3200 lei.
La 24 de rate, imi vine rata lunara 140 lei...dar in contractul cu banca scrie ca lunar trebuie sa rambursez minim 10% din valoarea creditului utilizat(ceea ce inseamna 320 de lei)...pana la urma cat trebuie platit pe luna? Ratele la produs sau ce?

Răspuns Câştigător
| Dragobeta a răspuns:

Ca sa nu platesti dobanzipenalizaoare (Banca da creditul, nu magazinul) atunci platesti cat scrie in contract: 320 lei. Indiferent ce cumperi.
Banca da magazinului intreaga suma din momentul in care il cumperi. Tu ramai dator Bancii.
Daca vrei sa platesti doar ratala produs, faci rate cu magazinul.

| Dragobeta a răspuns (pentru Dragobeta):

** dobanzi penalizatoare

2 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Există un prospect, un contract în care se specifică clar condițiile în care se ia creditul, ratele, dobânzile, etc. Pe scurt, cardul de credit este de 3200 lei, iar în funcție de politica băncii, suma totală de rambursare, dacă veți plăti în termen, ar putea ajunge la cel puțin 5000 RON. Este, repet o estimare proprie.
De aici încolo, verificați și citiți subsolul oricărui pliant care propune sume de bani la dobânzi avantajoase, carduri de credit etc. Pentru că de multe ori, este o înșelăciune și nimic mai mult.
Avantajele pot fi pe termen limitat de 1-3 luni, apoi se va rambursa la politica băncii și a pieței bancare.