| dolceromania a întrebat:

Vreau sa-mi deschid un cont bancar si sa obtin si un card cu care sa fac cumparaturi,on-line, facturi etc.ma refer la un card cu care sa cumpar sau sa achit facturi pe internet.Mar interesa cat costa acel cont si card! Ce ami recomandati?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te pe un comparator si vei vedea care este mai ieftin la rate: http://www.conso.ro/compara/carduri
Spun asta pentru ca la emitere nu te costa nimic sau doar catva lei dar dobanzile te omoara. Eu cred ca sunt doar cateva banci care-s bune pentru cumparaturi: Banca transilfania, Reiffaisen Bank, GarantiBank si BRD. GarantiBank are dobanda cam mare dar are la cateva magazine 12 rate fara dobanda. Eu zic s-o pornesti de la magazinele cunoscute de pe net si sa vezi cam cu cine lucreaza, sa faci comparatia cu dobanda si sa iei o hotarare in cunostinta de cauza nu la sfaturile unora si altora care lucreaza cu o banca sau alta si le convine acolo din varii motive. Succes!

| mihai69 a răspuns:

Pentru crearea unui cont și emiterea unui card de obicei nu se percep taxe (deși pot exista și excepții).
Costurile apar abia ulterior - comisioane, taxe periodice (lunare, anuale etc.) Sunt diferite de la o bancă la alta, și chiar în cadrul aceleiași bănci poți gasi produse diferite.
Întreabă la mai multe bănci (sau caută pe internet - sunt aceleași informații) și alege ce ți se potrivește.