| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu cateva raspunsuri sincere. O sa va explic pe scurt care e treaba si vreau sa stiu ce parere aveti, eu sunt in strainanate de multi ani si as putea sa spun ca am o cariera ca sa zic asa sau ma rog sunt specializata intr-un numit domeniu, am studiat aici in fine, in momentul de fata este greu cu locurile de munca, momentan nu lucrez dar m-am gandit ca as putea sa fac propria mea afacere, si anume sa deschid un salon de frumusete dar nu aici ci acolo intr-un oras mare cum ar fi Constanta, dar nu stiu daca acolo lucrurile merg prost sau mai prost ca aici. Vreau sa fac ceva original, de lux dar preturile sa fie"pentru toate buzunarele" unde sa poata sa mearga si persoanele de clasa medie nu doar cei care au bani.
E vreo sansa pentru asa ceva in momentul de fata in Romania?

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Nu stiu cat de saturata e piata saloanelor de infrumusetare, dar e cam greu sa intri si tu cu unul nou la inceput cel putin. nu stiu cum stau treburile in Constanta, dar eu vorbesc in general. cei care exista momentan, si au o vechime, si-au format o clientela fidela, deci tu va trebui sa vi cu ceva super ca sa le iei clientii sau sa atragi altii noi pe care sa ii si pastrezi. depinde cat timp, bani, curaj si inspiratie ai ca sa investesti. oricum, iti doresc succes in afacerea asta daca o pui in practicawinking

| princess a răspuns (pentru Archangells):

Multumesc pentru raspunsul tau, sunt constienta ca trebuie sa am bani pentru a intretine salonul cel putin cateva luni fara a ma baza pe clientela, pana lumea incepe sa cunoasca etc big grin
Cat despre inspiratie eu as spune ca am prea multa as putea pune tot felul de oferte tot timpul ma gandesc la asta. si as avea inca o intrebare aici daca vrei sa iti faci o afacere iti dau niste bani cam 3 mii de euro daca esti singura si dublu daca te asociezi cu cineva si nu trebuie sa ii dai inapoi decat daca dai faliment in 3 ani, dupa 3 ani daca afacerea merge in continuare bani iti raman tie!
Acolo ai vreun fel de sprinjin din partea statului?

| Archangells a răspuns (pentru princess):

Sincer, nu stiu cum stau treburile in legatura cu statul, cati bani ofera...eu mi-am exprimat doar o simpla opinie, ca pari fata de treabawinkingoricum, intereseaza-te si de fondurile alea U.E., poate exista si pe partea astea finantare si vorbeste cu cat mai multe persoane care detin un astfel de salon, sa vezi plusurile si minusurile, poti castiga experienta mult mai rapida in modul asta, si o sa stii cum sa faci fata in situatii neprevazute.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In Romania cu munca e mai bine ca sunt oferte de munca nu ca in strainatate (nu gasesti nimic deloc) dar daca ne gandim cu afacerea depinde de preturile care vrei sa le pui in vigoare poti avea clienti multi sau putini.

Răspuns utilizator avertizat
| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Cel mai bun instrument de marketing al unui salon este recomandarea. Daca un client este multumit cu rezultatele, el sau ea va reveni la acelasi salon; pana la urma este o chestiune de incredere.

Clientii satisfacuti vor ajuta un salon recomandandu-l prietenilor, familiei sau colegilor. Vestea despre un salon bun cu un personal competent si serios se raspandeste imediat. Este cea mai ieftina si eficienta forma de publicitate din cate exista. Este important de asemenea ca buna imagine si reputatia creata sa fie mentinuta prin investitii in tehnologie si produse de ultima generatie.

Succesul unui salon depinde foarte mult si de locatia pe care o are. O buna locatie ar fi pe o artera foarte circulata din orasul in care isi desfasoara activitatea sau mai bine intr-un mall. Pentr- un salon faimos pozitia nu mai este foarte importanta deoarece clientii sunt fideli si sunt gata sa strabata tot orasul pentru a beneficia de tratamentele de calitate cu care au fost obisnuiti. Daca salonul nu este cunoscut si nu are o lista lunga de clienti fideli atunci este de preferat ca locatia unui salon cosmetica sa fie intr-un loc central usor accesibil din orice parte a orasului.

| Remus13 a răspuns:

Da, poti face un salon de frumusete in Romania, daca proprietarul salonului are si doreste sa investeasca bani in acel salon se poate.

| sebysebyca a răspuns:

Indiscutabil ca va merge afacerea in Romania,la zeci si sute de firme care se inchid pe zi in Romania ar trebui sa se deschida macar una! mai bine stai in grecia, caci acolo cred ca esti, dupa cele trei mii de euro care ii da statul pentru afaceri.stai acolo caci lucrurile isi vor reveni curand.nu mor caii cand vor cainii...