| AhileSemiZeu a întrebat:

Am imaginatie si vreau sa scriu o poveste. Vreau sa invat sa scriu scenarii. Ma invata cineva cum se face un scenariu? Daca vreti sa vorbim si despre povestile pe care le scriem uitati idul meu iaaroncross.

9 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor si scenarist. Nu pot sa adaug id-uri in lista, nu stiu de ce, dar ma poti adauga tu. De asemenea id-ul e free si pentru cei care au postat aici si au nevoie de idei/sfaturi: oradeaheelchess

Am sa incerc chiar sa organizez in curand un workshop literar pentru ca observ ca exista tot mai multi tineri pasionati si dornici sa scrie carti/faca filme. A scrie un scenariu nu-i atat de usor pe cat pare, intrucat exista anumite reguli bine stabilite si trebuie, dincolo de notiunile de literatura aferente, bune cunostinte de regie. Cu toate acestea, nu e un domeniu imposibil. Dimpotriva.

| leonardo a răspuns:

Salutare. Daca aveti mai mult de nota 2 la engleza, luati de-aici: http://www.wikihow.com/Write-a-Script

Succes!

| stpu a răspuns:

Ca sa scrii scenarii ai clar nevoie de cursuri de SCENARISTICA, nu de regie. O prima lectie importanta despre scenarii a fost aceea ca scenaristul nu face regie si ca un scenarist trebuie sa scrie mereu ceea ce stie.
Marea calitate a scenaristului e aceea de a transpune povestea in imagini. Nu e loc de literatura, e cinematografie asa ca totul se bazeaza pe sentimentele transmise de imagine, de miscare, de atitudine, nu pe cuvinte.
Exista cativa termeni specifici scenariului: Fade in, fade out, zoom in, ext/int etc. Apoi inveti toti pasii: tema, cum construiesti personajele, cum construiesti actiunea pe scene, conflictele etc.
Iti recomand sa incepi sa citesti niste carti ale lui Dumitru Carabat. Le gasesti la biblioteca si vei intelege acolo mai bine ce presupune scenariul.
Sa ai imaginatie sau sa-ti doresti sa scrii, nu e suficient.

| dulcikaaa a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie eu citesc multe carti si mi-ar placea sa scriu si eu da am nevoie de cineva care sa ma invetze teorie..suntem in aceeasi barca tongue

| TheAce a răspuns (pentru dulcikaaa):

Am lasat intr-un raspuns id-ul meu. Ma poti cauta oricand dorestihappy.

| AhileSemiZeu explică (pentru dulcikaaa):

Uite idul ahileahiles. Mai vorbim despre scris si citit.

| Lily94 a răspuns:

Si eu scriu povesti si sincera sa fiu ceea ce gandesc scriu.Eu nu am o anumita regula dupa care sa fac scenarii.E pura imaginatie. Sper ca te-am ajutat.A.Si app sa stii ca o sa bag id-ul tau in lista.

| TheAce a răspuns (pentru Lily94):

Am lasat intr-un raspuns id-ul meu. Cauta-ma oricand doresti daca ai nevoie de sfaturi, idei etc de nivel profesionist.

| AhileSemiZeu explică (pentru Lily94):

Baga te rog si idul meu ahileahiles. Si mie imi place sa scrui.