| Justmeale2345 a întrebat:

Am inceput sa fac teatru acum doua luni si am de invatat replicile dintr-o scena destul de lunga ( D'ale carnavalului ). Pentru ca nu prea am avut timp, trebuie sa invat toate replicile singura, intr-o saptamana. Imi poate spune cineva cum as putea sale invat avand in vedere ca nu poate sa ma ajute nimeni cand repet replicile?

Multumesc!

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Bineînțeles că singură. E ca și cum ai învăța o poezie.
Iei cîte un rînd, îl repeți de 20 - 30 de ori, apoi un alt rînd (sau propoziție) și procedezi la fel ca și cu primul pasaj. Apoi legi cele două pasaje și le repeți cu glas tare, pînă încep să se lege ca reproducere exactă.
Oricum, ești cu textul lîngă tine și unde te poticnești te mai uiți pe text.
Repet...
La învățarea textului o faci numai singură.
Cu timpul, după circa 100 de repetări, ajungi să înveți și replicile celorlalte personaje cu care susții replicile.
Scenele din „D*ale carnavalului " nu sînt chiar atît de lungi, decît poate aceea dintre Pampon și Mița Baston, în prăvălia lui Nae Girimea, cînd vine vorba de traducerea în amor.
Și cum ai spus de „singură", este foarte probabil că ești chiar Mița Baston.
Dacă te - ai apucat de teatru nu te - ai gîndit și la lucrul că ai de învățat texte pe de rost?

| Justmeale2345 explică (pentru corolav):

Sincer, stiam ca o sa am texte, doar ca nu stiam ce fel de piese o sa joc. In piesa sunt Iordache, chiar daca sunt fata, dar am destule replici in actul 1, chiar si de cantat. Oricum o sa incerc si varianta ta, pentru ca pana acum, repetam cu mama. Multumesc!

| Stepheny a răspuns:

Și ei am doi ani de când fac teatru. Toate rolurile le-am învățat împreună cu echipa la repetiții. Replicile nu trebuiască pur și simplu recitate. Trebuiască traite, daca mă inelegi. Eu îți recomand sa le citești de câteva ori acasă. Familiarizeaza-Te cu textul, iar la repetiții vei reușeși sa îmbini starea sunt textul foarte bine. Important e sa Îți placa și sa faci cu pasiune totul. Dacă ai puțin timp la dispoziție încearcă sa le citești de pe foaie în oglinda și sa te transpui în pielea personajului. Daca reușești sa intri în stare, textul vine mai mult de la sine decât invatat.
Ps:pentru mai multa forță în voce încearcă respirația abdominala.

| Justmeale2345 explică (pentru Stepheny):

Faza e ca nu mai avem timp pentru repetitii... trebuie sa le invat singura ca in doua saptamani avem spectacol si avem o singura repetitie pe saptamana

| ndnbuddy a răspuns:

Si eu fac teatru de 3 ani. Nu iti voi scrie romane, iti spun cum functioneaza la mine. Cheia este sa nu inveti mecanic! Atunci cand inveti replicile, incearca sa le interpretezi in oglinda. Le vei tine minte mai usor si nu trebuie sa le spui perfecte. Poti sa le improvizezi putin, publicul nu are de unde sa stie ce replici ai.

| ndnbuddy a răspuns:

Daca vrei si alte sfaturi, imi poti da mesaj. De curiozitate, la ce scoala de teatru faci?

| Justmeale2345 explică (pentru ndnbuddy):

Sunt niste cursuri. La palatul copiilor din Brasov. Nu fac performanta sau ceva de genul. Este mai mult un grup optional. Oricum, ai Instagram? As vrea mai multe detalii si nu vreau sa vorbim aici.