| Alexu51 a întrebat:

Am o intrebare TPU. Cum as putea calcula distanta intr-o problema daca cunosc acceleratia=1, 5 timpul=2s si viteza=3m/s

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

V= V inițială + k* a *t
k= +1 sau -1
Vmedie = ( Vfinală + Vinițială ) : 2
S= S inițial +j* V medie *t
j= +1 sau -1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te la formulele pe care le ai predate in care se folosesc aceste ( :acceleratia, distanta, timpul, viteza. ) si pune-ti un pic mintea la contributie, mai uita-te la exemplele date in clasa daca ai si asa inveti sa faci cat de cat problemele la fizica. FORMULELE IS BAZA,!

| Alexu51 explică (pentru anonim_4396):

Formulele le stiu cat de cat doar ca rezultatul meu nu corespunde cu cel din carte si nu stiu de ce.Am aplicat corect formulele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexu51):

Lasa asa! Arata-i profei/profului ca ai incercat, va intelege si iti va arata unde ai gresit, conteaza ca ai incercat sa faci si nu ai asteptat '' mura in gura ''!