| Hrom_Emilia_1998 a întrebat:

Cum aflu timpul daca stiu distanta si viteza?
Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| Anndreeacatalinna a răspuns:

Timpul= distanta supra viteza
Adica: t=d:v

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

V=d/t

| ywar a răspuns:

Pornesti de la viteza v = distanta/timp. Deci Timpul este Viteza / Distanta. of fizica

| wh0a69 a răspuns (pentru ywar):

Nu cred ca are rost dupa 4 ani dar na... daca formula ta ( Timpul=Viteza/Distanta) exista, atunci spune-mi de cat timp am nevoie pentru a parcurge distanta de 25 km ruland cu viteza constanta de 150km/h. O sa calculez tot eu ca habar nu am de ce.
formula ta zice: T=V/D deci T=150/25 => T=6 minute
Dar formula pe care au ales-o zice->T=D/V unde T=25/150 => T=0.166 Asa ca, eu am facut altfel. Am plecat de la T-=60m (atat are o ora) D=25 km si V=150km/h avand necunoscuta x=?
Ar fi ceva de genu: T supra V ori D => x
60 / 150x25= 10(minute
Asta e singura pe care o cred cu adevarat(am testat azi toate 3 si doar asta a fost corecta)

PS: Habar nu am ce caut aici sau de ce am stat 3 min sa scriu asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pleci de la formula de bază. v = d/t. => t = d/v.