| Alecsandra_Vartolomei_1993 a întrebat:

Am văzut de curând filmul Kung Fu Panda 3, și am observat că maestrul lui Po putea să înflorească o floare folosindu-și Qi (cred că așa se numește)! M-a impresionat foarte tare iar de atunci am acea dorință de a putea să fac și eu o floare să înflorească, dar nu știu dacă este adevărat sau nu sad, nu știu, eu cred că este adevărat dar am nevoie de părerile voastre sincere! Vă rog!

14 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Plantează

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică (pentru FaraNumePls):

Nu la asta ma refeream, vad ca e tare greu sa scoti din gura niste cuvinte mai bune, si daca tot nu stii alta varianta atunci trebuia sa taci!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer eu m-am uitat la filmul acesta dupa vreo 2 ore dupa ce mi s-a intamplat ceva groaznic si acum cand ma gandesc la el pentru mine nu infloreste nimic ci doar imi moare sufletul pentru ca imi aduce aminte de acel lucru...

| Deliiiia a răspuns:

Buna, nu stiu exact despre ce e vorba in film, dar este adevarat ca poti face o floare sa infloreasca. Studii concrete au aratat ca persoanele care zilnic petreceau o perioada transmitand ganduri pozitive legate de floare au avut in cateva saptamani plante mai frumoase si mai bogate decat cei care faceau exact opusul, transimtand ganduri negative. Pur si simplu ia o floare si ai grija de ea, transmite-i afectiune si energie. Nu te astepta totusi la rezultate imediate.

| tpuuser999 a răspuns:

Incearca regina noptii - o gasesti vara, in gradinile de la tara, pentru ca este foarte inalta. Produce zeci de flori noi in fiecare seara la aceeasi ora iar deschiderea dureaza mai putin de 30 de secunde, asa ca poti fi acolo ca sa o "ajuti". Vezi aici: https://www.youtube.com/watch?v=JaaIdViSbJA. Stiu ca nu este exact ce iti doresti, dar sper ca este suficient de aproape.

| TCosminn a răspuns:

Iti spun eu cum poti face o floare sa infloreasca, chiar si fara Qi, ceea ce este mai extraordinar decat extraordinarul maestru Po. Iei o floare oarecare, o plantezi in pamant, ii pui ingrasamant natural de calitate, ii pui apa si apoi ii pui regulat apa. Din cand in cand, atunci cand este cazul, ii mai faci si alt fel de ingrijiri, cum ar fi sa ii schimbi ghiveciul si altele. Uite asa vei face o floare sa infloreasca.

| Catalinhhh a răspuns:

Salut!
Nu. Acela este un desen animat, nu este posibil asa ceva, sincer. Dar, lumea nu se sfarseste aici, vei gasi o bucurie mai mare cand vei planta tu o floare, o vei creste si ea se va dezvolta fata de atunci cand ai face toate astea doar pocnind din degete.
Maine du-te la cel mai apropiat magazin de flori, cumpara o floare si incearca sa o intretii.

Un an productiv!

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică (pentru Catalinhhh):

Multumesc! Eu ma refeream ca in film el putea sa infloreasca o floare folosindu-si energia (floarea era deja plantata, udata etc.) el ii inflorea petalele (nu stiu daca intelegi la ce ma refer) sad

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Cu parere se rau sa iti spun nu e real ccea ce spui tu, plus ca franciza este un desen animat! Mai mentionez ca el si-a folosit Xi-ul nu Qi-ul! Xi-ul insemnand Energie insa nu mai stiu in ce limba!
Si daca ai aceasta dorinta de a inflori o floare este o posibilitate reala! Ia-ti o floare neinflorita si incepe sa ai grija de ea: udo zilnic, plaseaz-o intr-un loc luminos de preferat langa fereastra! Si ai sa vezi ca in timp acea floare va inflori si atunci vei avea un zambet urias pe fata ta stiind ca ti-ai implinit visul!
Poate ca aceasta dorinta a venit din adancul sufletului tau pentru ca tu ai o pasiune arzatoare inca necunoscuta despre flori!
Descopera pasiunea din tine!

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică (pentru nopainkiller):

Apreciez ca ai incercat sa ma ajuti ci nu ti-ai batut joc ca ceilalti, dar nu la asta ma refeream! Chestia e ca, in acel film planta era deja plantata, ea nu era inflorita adica nu avea petalele inflorite (nu stiu cum sa le spun ca sa intelegi) si m-am gandit ca cei care au facut filmul, nu au spus minciuni pentru ca la celelalte filme au spus adevarul (adica tot ce se intampla putea sa fie adevarat). Si crede-ma, eu nu am o pasiune nestiuta pentru flori, eu doar am acea dorinta de a face o floare sa-i infloreasca "petalele" prin energie nu prin planatare, udare etc! sad Mersi oricum pentru raspuns! sad

| 2P a răspuns:

Desigur ca poti! ..planteaza o floare si o sa infloreasca laughing)

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică (pentru 2P):

Nu la asta ma refeream... Dar vad ca unii nu pot sa de-a o mana de ajutor, pot doar sa-si bata joc! sad

| Alecsandra_Vartolomei_1993 explică:

Https://youtu.be/RT1NRlxrZLA
Asta voiam să fac și eu, apăsați pe linkul de mai sus și o să vedeți!