| Gabriela0206 a întrebat:

Buna seara, TPU!
M-ar interesa parerile voastre in legatura cu mitul Androginului, cel care a fost formulat si explicat de Platon in lucrarea sa, "Banchetul".happy
Sunteti pro sau contra? Credeti ca este bazat pe realitate? Si ce idei va inspira?
Multumesc anticipat pentru parerile voastre! happy

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Desi descrierea facuta de Platon pare a fi cea mai plastica si chiar convingatoare,mitul Androginului este mult mai vechi si prezent in toate marile cosmogonii imaginate de mintea omeneasca. Mircea Eliade il gaseste prezent in mitologia greceasca, egipteana, iraniana si chiar in cea chinezeasca sau indiana.Acest lucru se explica prin faptul ca mintea omeneasca isi imagineaza un punct initial de pornire,o unitate primordiala o forma aflata la originea universului insusi iar aceasta ar fi simbolizata prin Oul Cosmic,cel care cuprinde in sine punctele alfa si omega ale lumii,tot ce apare mai tarziu ca dualitate:noaptea si ziua,cerul si pamantul, yin si yang, mascul si femela.Androginul este adesea reprezentat ca o fiinta dubla, avand in acelasi timp atributele celor doua sexe inca unite, dar pe punctul de a se separa.In mistica sufita dualitatea obtinuta in plan uman prin despartirea celor doua sexe ar fi un pacat si nu exista izbavire decat prin reintoarcerea la unicitatea fundamentala. Daca ne gandim bine,chiar si in mitologia crestina, imaginea Evei, scoasa din coasta lui Adam sugereaza ca intregul omenesc era nediferentiat la origine.Indiferent cum a fost interpretat de-a lungul timpului acest mit esential al tuturor cosmogoniilor lumii,nimeni nu poate exclude cu absoluta certitudine existenta unui inceput unic,fie el in timp sau spatiu. Poate ca insasi BigBangul a constituit momentul aparitiei dualitatii in existenta.Dar mintea omeneasca nu a patruns inca toate tainele universului; iar pana la dobandirea vreunei certitudini,Banchetul platonician spune o fermecatoare poveste,iar noi o credem si alergam de-a lungul intregii vieti care ne-a fost data spre a ne regasi perechea pierduta...Iar, pentru un timp, sau pentru totdeauna-de ce nu?-avem iluzia ca ne-am si regasit-o...

2 răspunsuri:
| Gabriela0206 explică:

@April Intr-adevar, pana vom aveam sufieciente informatii despre trecutul si obarsia omul, va trebui sa acceptam ca atare anumite teorii. Cea a lui Platon, pare putin exagerata, dar daca stai si analizez mai multe culturi si mituri realizez ca aproape fiecare civilatie are credinte asemanatoare cu mitul androginului. Mi se pare interesanta si asemanatarea dintre alungarea lui Adam si a Evei din Rai (urmand pierderea divinitatii) si separarea androginului de catre zei (cu acelasi efect), cu atat mai mult cu cat Platon a elaborat aceasta teorie cu mai bine de 300 de ani inainte de nasterea crestinismului.
Multumesc pentru parerile voastre! happy

| Lolololalali a răspuns:

Foarte interesanta povestea.
Nu cred ca este bazata pe realitate, ci cred ca este doar o explicatie imaginara a faptului ca fiecare om are un suflet pereche.