| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Ce părere aveți despre aceasta pandemie de covid-19? Când credeți că se va încheia? Sunteți pro sau contra vaccinului?
Aștept părerile voastre în comentarii

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se va incheia niciodata, fiindca va deveni ENDEMIC ca si Influentza si il vom avea de acum inainte, cu mici modificari.
Pentru cei vaccinati va fi foarte simplu, putand sa treaca peste Covid, ca si cum ar fi o gripa banala.
In ce priveste vaccinarea, sunt vaccinata si sunt pro!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Eu cred că se va încheia la un moment dat, așa cum s-au încheiat și celelalte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Despre ce incheiat la celelalte vorbesti?
Noi continua de cel putin 7-8 ani sa avem valuri de gripa "influentza" deci nu s-a terminat nimic, doar ca se tot modifica tulpina, acum fiind endemic, si continuam sa ne infectam si unii chiar mor de la gripa asta, an de an.
la fel se va intampla si cu Covid19, tulpina delta aproape a disparut dar a aparut Omicron care continua sa faca ravagii, numai ca cei vaccinati au deja imunitate si nu-i mai omoara, actionand ca o simpla gripa.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Au mai existat pandemii laughingȘi până la urmă s-au încheiat.Chiar dacă a mai durat mult timp.Si normal virusul va mai exista laughing)Dar la un moment dat totul va reveni la normal.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, au existat: Influenta si inca exista... popular o numim gripa si inca se moare de ea.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Opinia mea. Din nou, generalizezi. Care tot? Care normal? Normalul care a fost? Acela nu mai există. La acel normal nu se va mai reveni.

| AIexandruu117 a răspuns (pentru Violleta2022):

In lumea reala eficienta vaccinului este negativa.
Voi astia care va uitati mult la tv si nu stiti sa cititi printre randuri o sa va vaccinati o data pe saptamana si o sa vi se para normal de prosti ce sunteti.
https://dailyexpose.uk/......2-percent/

| geani87 a răspuns (pentru AIexandruu117):

Fiecare cu opinia lui, nu trebuie să jignim.Nu era necesar să îi faci proști.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AIexandruu117):

Probabil ca trebuie sa-ti moara parintii sau tu sa fii pe patul de spital bolnav rau, ca sa realizezi ca mori ca prostul, fiindca ai refuzat vaccinul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Că e minunată. Pune ordine în lume.
2. Se va încheia când se va vaccina toată populația.
3. Sunt pro vaccin.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sincer nu sunt de acord cu tine la 1. Mie mi se pare că de când cu pandemia, toată lumea a devenit mult mai egoistă și rea decât înainte...și au început să se întâmple tot felul de nenorociri în lumea asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este necesar să fii de acord cu mine.
Când spui - toată lumea-, faci o generalizare pe baza unor experiențe personale punctuale trăite de tine, pe care la extrapolezi apoi la toți oamenii. Concluzia ta. Nu există nici o excepție. Nu există nici o opțiune de a alege, de a soluționa problemele. A devenit mai rea? Mai rea decât ce, decât cine? Obiectul de comparație îți lipsește. Astfel plutești într-o zonă abstractă. De când cu pandemia. Astfel pandemia este nu o portocală ci un proces. D-ta o transformi în ceva ce poartă acest nume, un substantiv care este apoi de vină de ceea ce s-a întâmplat cu lumea. Altă greșeală după părerea mea. Toate acestea rezultă din modul în care creierul tău deformează realitatea. Astfel ajungi să fii blocat în opțiunile care le ai în a rezolva problemele.

| geani87 a răspuns (pentru sadrian46):

Hai că dai deja în altelerolling on the floor)eu ți-am spus opinia mea, nu era necesar să îmi scrii romane rolling on the floor)

| halogen001 a răspuns:

Se va termina, dar depinde daca mai apar si alte variante, iar vaccinul va fi util in mai mica masura decat pana acum.

Răspuns utilizator avertizat
| Tokyo44 a răspuns:

Se va încheia ia venirea sezonului mai cald.
Va deveni sezoniera ca la gripa cu impact redus la țările cu populație vaccinată in măsura semnificativă.
Pro vaccinare.
Deja mi-am scos netul de la Digi ca prind eu 7 G de la vaccin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tokyo44):

Incorect!
Uite ce se intampla acum in Australia, unde avem al 4-lea val de covid, la inceptul verii, ca acum nu a fost niciodata atat de rau, adica de la 1000 de infectati pe zi s-a ajuns la 150.000 pe zi, tocmai ca este vara si lumea iese sa se plimbe si sa se intalneasca.
2 ani de zile, de cand a inceput, am tinut-o sub control si acum, cu 95% vaccinati tot s-a produs o mare contaminare.

| anonim_4396 explică (pentru Tokyo44):

Așa cred și eu.
Când vine sezonul cald, cazurile scad considerabil.Iar când vine sezonul rece parcă se înmulțesc cazurile dintr-o dată.

| Anamaria9916 a răspuns:

O să mai țină câțiva ani, cu siguranță. Câd și cum vom scăpa de ea nu știu laughing dar eu sincer m-am obișnuit atât de tare cu toată situația. fără mască mă simt deja ca și când nu aș purta pantaloni laughing, iar legat de vaccin, sunt pro. Am toate dozele făcut. Dar tu? Mi-ar plăcea să aud care e și părerea ta happy

| anonim_4396 explică (pentru Anamaria9916):

Eu consider că pandemia se va termina dacă toți ne vom vaccina.Am observat ( cel puțin la mine în oraș) că atunci când lumea începea să se vaccineze în număr cât mai mare cazurile scădeau..acum nu știu dacă "teoria" mea o fi adevărată, dar eu așa cred.Eu recunosc că nu sunt vaccinată momentan, dar am de gând să fac asta pentru că am văzut că foarte mulți adolescenți de vârstă mea au început să se îmbolnăvească de când a apărut valul 5....Deci consider că dacă me vom vaccina în număr cât mai mare cazurile vor scădea considerabil.Mai am și momente în care sunt sceptică în privința vaccinului, dar în rest sunt pro.

| username5729 a răspuns:

Cred ca va deveni mai bine in timp. Nu sunt nici pro si nici contra, fiecare are dreptul sa faca propria sa alegere fara a fi judecat de altii.

| Saprofag a răspuns:

Părerea mea sincera este ca și dacă se va termina o sa mai dureze încă câțiva ani de acum încoace. Cât despre vaccin deși sunt pro nu am nimic cu cei care nu vor sa se vaccineze, dar am o problema cu cei care nu sunt vaccinați dar au teori conspiratiionale gen se lipesc metale de tine dacă ești proaspăt vaccinat sau nu mai ești fertil și alte porcarii de genul. Dacă te uiți la comentariile străinilor care sunt împotriva vaccinului o sa observi ca sunt mult gândite înainte de a spune o prostie, unul dintre el suna asa: imaginează-ți o persoana atașată cu o bombă în pieptul ei spunând cum este decizia lui de a exploda, deoarece este corpul său. Este ușor, dacă decizia ta are un impact asupra altora, atunci nu este decizia ta. Oricum faci ce vrei cu corpul tău!

| anonim_4396 explică (pentru Saprofag):

Da am auzit și eu tot felul de teoriilaughingmai ales cea cu cipurile...sau mai era una cu 666 și toate nebuniile posibile? nu pot să cred ce debitează mintea unora?