| Ana22229 a întrebat:

Buna TPU am nevoie de niste scrisori frumoase pentru domnul invatator de sfarsit de an facem banchet si mergem la un restaurant si trebuie sa citim va rog niste idei.

mersi

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dacă e pentru domnul învățător înseamnă că e după terminarea clasei a IV-a.
Dacă e după clasa a IV-a înseamnă că aveți mai puțin de 11 ani.
Care este acel patron de restaurant, nebun, care acceptă minori la banchet în localul său?

| cainelemicut a răspuns (pentru corolav):

Doamne ce copiii nu au voie la restaurant?

| corolav a răspuns (pentru cainelemicut):

Au voie, dar numai însoţiţi de părinţi, custode, educator, ghid sau profesor.
În alte situaţii, în mod normal, patronul riscă o amendă foarte mare şi, într-o ţară cu adevărat civilizată, respectivul patron îşi pierde în mod automat licenţa de restaurator ( vezi DEX). Pentru întreaga viaţă.
Dar, cum noi trăim în România, este permis ca tu să pui o astfel de întrebare neroadă şi chiar şi cu greşelile de gramatică de rigoare ( inclusiv din textul cererii tale).
Ai ţinut tu cu tot dinadinsul să ne faci cunoscut că vei termina clasa a IV-a ( ca şi cum ai fi luat o diplomă de doctor), că veţi ţine un banchet şi că veţi merge la un restaurant să vă petreceţi.
Era aceasta un lucru capital în viaţa voastră de şcolari.
Nu v-a crescut nici părul pubian dar deja gîndiţi la restaurant, la catrinţă, la ţigări şi poate şi droguri.
Îmi pun, la modul foarte serios, întrebarea, ce fel de părinţi puteţi avea ca ei să accepte asemenea manifestări ale copiilor lor?

| AneZzia a răspuns:

Iti formulez doar introducerea happy

Draga domn diriginte

Va multumesc ca ati fost alaturi de mine in toti acesti 4 ani.
Prima data cand v-am vazut nu va cunosteam deloc si nu stiam ce ne asteapta, dar pe urma am realizat ca sunteti foarte de treaba si ca iubiti copii.
SPER SA ITI FIE DE AJUTOR happy