| cookieshor a întrebat:

imi place foarte mult sa scriu poezii...
"mi-e dor de chipul tau angelic/de gura ta cea dulce/de clipa ce prin vine mi se scurge..."
ce parere aveti? am mai multe...
CREDETI CA MERITA SA PUBLIC CEVA? POT FACE O CARIERA DIN ASTA?

Răspuns Câştigător
| Valenttina a răspuns:

Buna.Parerea mea este sa iti sustii ideea si visul. Daca tie iti place sa compui poezii de ce sa nu faci asa. Multi vor sa aiba un talent sau macar imaginatie sa scrie. In schimb, despre o cariera....in ziua de azi toti spun "sa ai o scoala, si sa te pricepi" ca sa poti sa ai o cariera. Eu zic sa le publici. Poate cineva important ti le va citi si te va contacta dupa.Nu renuntakiss

23 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Nu stiu ce credeţi voi, dar mie îmi sună a versuri penibile de manele.

| Wøodenpints a răspuns:

"mi-e dor de chipul tau angelic/de gura ta cea dulce/de clipa ce prin vine mi se scurge..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Si eu scriu poezii si am castigat fffoarte multe concursuri la care (nu ma laud sau nu mint) nu am luat decat o data priemiul 1 si restul priemiilor de recitare si compozitie numai de premiul juriului, dar si la actorie am cateva... pooop

| TPU.ro a răspuns:

Daca intrunesti conditiile legate de varsta, ai putea sa participi la concursul de aici: http://www.tpu.ro/arta-si-cultura/tu-scrii-poezii-vrem-sa-te-publicam/

Alexandra - TPU

| schmoll a răspuns:

Urmeazati visul si nu asculta de vocea de turma, scrie in continuare si studiaza alti autorii, critici sunt destui, imi place poezia ta. mirobolant

| xKathrinexD a răspuns:

Cred ca ai putea sa le publici. Merita. Daca ai un cont de FaceBook poti sa le publici acolo si sa stepti parerile oamenilor. EU cred ca ti-as da un LIke(dar nu am cont de FaceBOok, are o prietena)winking

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Eu cred ca merita s ail publici..inca o intrebare pot sa il bun la status te rog?big grin

| dianna92 a răspuns:

Nu vreau sa par rautacioasa dar nu stiu daca ar fi bine sa te avanti deja sa publici. Evident ca nu ti-am citit poeziile si dupa aceste versuri nu imi pot face o parere. Insa sper ca celelalte versuri sa fie mai interesante decat acestea. Exemplul dat de tine nu mi se pare unul reusit, cuvintele sunt extrem de simple si nu au un impact puternic asupra cititorului. Daca vei gasi niste cuvinte mai deosebite, consider ca ai putea sa ai succes. Dar daca mergi doar cu chip angelic si gura dulce, e cam de clasa a II-a. E mare competitia cand vine vorba de publicari de poezii asa ca nu stiu cat succes poti avea cu asemenea cuvinte simple, mult prea simple pentru un cititor cunoscator de poezii. Asa, doar sa gasesti cuvinte care rimeaza, e usor sa scrii poezii insa aceste poezii nu sunt garantia succesului.

| AlbaAura a răspuns (pentru dianna92):

Extraordinar.Esti cumva critic de arta? Ar trebui sa stii ca poezia nu are varsta.Cred ca prin raspunsul tau ai vrut sa pari interesanta.

| dianna92 a răspuns (pentru AlbaAura):

Stii ca e un site unde iti poti spune parerea cu privire la un subiect anume? Sau ai gresit site-ul? Atata timp cat nu am jignit, nu vad care ar fi problema. Si apropos, spre deosebire de altii, eu imi spun parerea, nu caut sa lingusesc si sa scriu ceea ce vrea persoana respectiva sa citeasca, doar ca sa primesc o funda care nu ma ajuta la nimic. A cerut opinia si a primit-o de la mai multe persoane. Tu cine esti sa imi spui mie ca opinia mea nu este buna? Daca mie nu imi place, nu mai poti dormi tu noaptea? Nu sunt critic literar, insa am lucrat cu o colega care a publicat carti de poezie si stiu in mare ce se cere, ce criterii se iau in considerare in momentul in care un critic literar se uita peste un text liric. Oricine poate publica in ziua de azi, carti de poezii sunt destule, e usor sa scrii o poezie. Dar ma gandeam ca domnisoara intreba si daca poezia ei va prinde la public. Imi cer scuze ca esti incapabila sa accepti ca opiniile difera, nu e vina mea ca nu intelegi ca lumea poate sa aiba pareri diferite, dar cu siguranta nu sunt eu de vina pentru asta asa ca te rog sa te adresezi altcuiva. Si da, poezia nu are varsta, nu inteleg de unde ai scos tu ca aia ar fi fost problema. Problema pe care am pus-o eu e ca textul liric in cauza suna de parca e scris de un copil de clasa a II-a si mi-e greu sa cred ca cineva ar cumpara o astfel de carte cand ar putea da bani pe o carte mult mai bine scrisa.

| AlbaAura a răspuns (pentru dianna92):

Nu mai impresionat cu nimic.Nici chiar cu aroganta ta.Esti prea plina de tine.Consider ca citind bla, bla-ul tau e o pierdere de timp.Succes si cea mai mare funda de la TPU...desi nu te-ajuta la nimic dupa cum spui.

| cookieshor explică (pentru dianna92):

Draga Diana apreciez critica ta si iti multumesc!
Deoarece nu exista profesori exigenti (asa cum esti tu acum) s-au tampit elevii...
Imi voi da silinta si voi lucra mai multkiss

| dianna92 a răspuns (pentru cookieshor):

Uite vezi, fragmentul de poezie pe care l-ai scris (ma refer la cea de a doua poezie) chiar imi place happy Mi-ar fi placut sa il fi scris din prima, ca sa nu ma atentioneze lumea ca "vreau sa ma dau interesanta". Si ai dreptate, fara profesori exigenti (eu sunt departe de a fi o "profesoara" aici), nu ai cum sa iti dai seama daca trebuie sa modifici ceva sau daca ce ai scris e bine. Decat cineva care sa te laude in permanenta, mai bine cineva care stie exact cum sta treaba si cum sa te formeze. Multa bafta in continuare!

| dianna92 a răspuns (pentru AlbaAura):

Ai avut cumva impresia ca urmaresc sa impresionez pe cineva? Mai mult, crezi ca doresc sa te impresionez pe tine? Nu iti da asa de multa importanta, mi-e greu sa cred ca as avea asemenea tentative de a-mi pierde timpul inutil. Bine ca sunt eu aroganta. Si daca as fi, macar nu ma trezesc sa jignesc lumea pe site-uri doar ca sa ma aflu in treaba. Daca anul in care te-ai nascut e 1961, atunci imi pare rau de tine, daca ai ajuns la o asemenea varsta sa te folosesti de anonimat incat sa ai impresia ca cineva iti da dreptul sa jignesti lumea pe care nici nu o cunosti. Da, acel bla bla arata ca nu ai dreptate, ca stiu totusi ce vorbesc, avand placerea sa lucrez in domeniu. E greu sa dovedesti un pic de bun simt cat sa arati ca ai gresit. Mai bine nu citi, ca cititul prosteste si provoaca dureri de cap. M-ai lamurit, nu mai are sens sa ma cobor la nivelul tau. Scrie despre mine ce doresti, ai aratat ce fel de om esti.

| AlbaAura a răspuns (pentru dianna92):

Nu vreau sa-ti raspund in maniera pe care tu o folosesti. Spui ca nu te cobori la nivelul meu.Cred ca trebuie sa inveti mai intai sa pasesti.Nu mai cataloga pe nimeni si nu te crede mai presus decat altii.In ceea ce priveste bunul simt, nu avea pretentii atata timp cat iti lipseste respectul.Regret ca ti-am scris si mai mult imi pare rau de timpul pierdut.Si pentru ca cel mai destept cedeaza, inchei aici.Pe nicicand!

| dianna92 a răspuns (pentru AlbaAura):

Sa stii ca respectul se castiga. Atata timp cat nu eu m-am bagat in seama, sa iti zic tie ca te crezi interesanta, ci tu ai simtit nevoia sa imi faci mie observatie, eu zic sa te abtii de la incepe sa crezi ca eu sunt aroganta, ca mie imi lipseste respectul s.a.m.d Nu eu te-am bagat in seama, tu ai simtit nevoia sa iti dai importanta. Eu ma adresam ei, nu tie. Atata timp cat simti nevoia sa te bagi in seama doar ca sa jignesti si sa iti arati frustrarile, deci sa ataci tu prima fara motiv un om care nu ti-a adresat nici un cuvant, eu zic sa stai in banca ta. Ai internet dar nu ai pic de bun simt fata de altii. Crezi ca daca stai in fata monitorului si incepi sa te iei de altii, persoane care nu ti-au adresat nici un cuvant, esti mare doamna. Rusine sa iti fie! Stiu ca tu ai impresia ca eu nu am dreptate, ca nu stiu ce e aia poezie, ca ma cred aroganta etc. Ideea e ca eu macar sunt om si nu m-am bagat in seama doar ca sa jignesc, cand nu stii in ce domeniu am lucrat si cu ce oameni am avut de a face. Nici daca as incerca nu as putea sa fiu atat de lasa ca si tine, sa atac persoane si sa ma ascund dupa un monitor. Frumos din partea ta. Esti o persoana de nota 10. Nu de aia te folosesti de internet sa jignesti pe gratis, ca sa arati cat esti de doamna. Cu asta am incheiat si eu discutia cu tine. Te las sa ii jignesti si pe altii ca la urma urmei, acronimul TPU nu inseamna "toti pentru unul". Pentru tine inseamna "am internet, jignesc oameni nevinovati si ma ascund dupa monitor". Multa bafta in acest domeniu. Vezi sa nu uiti sa te iei si de aia de 12 ani, ca sa te simti implinita.

| cookieshor explică:

Oameni buni! Multumesc pentru raspunsurile voastre... Pentru mine conteza toate parerile...
Am ales acele versuri pentru ca imi plac.love struck
Am o poezie de 160 de strofe:"SA NU UITI..." si este de dragoste...
"Sa nu uiti ca tin la tine
Sa nu uiti ca te iubesc
Sa nu uiti ca fara tine
Viata mea nu are sens
Sa nu uiti ca imi esti luceafar
Sa nu uiti ca imi esti si stea
Sa nu uiti ca numai tu
Vei ramane in viata mea...love strucklove struck
Sa nu uiti ca viata-i data
Langa tine s-o traiesc
Sa nu uiti ca niciodata
Nu ma satur...
sa iti vorbesc.kiss
Este o poezie de dragoste cu care am participat la un concurs de la liceu, dedicata iubitului meu si care a fost adorata de multe persoane apropiate, dar niciodata nu m-am gandit sa si public.
multumesc!kisslove struck

| AdyRo98 a răspuns:

Nu renunta candva o sati prinda bine treaba asta imi place creativitatea si dorinta de a face poezii tine-o tot asabig grin

imi poti trimite un mesaj cu idu tau plz sa-mi dai si mie o poezii pentru prietena mea ca eu nu ma pricep prea binebig grinbig grinbig grin

| cookieshor explică (pentru AdyRo98):

Drept_blonda4ever... multumesc pentru aprecierelove struck

| TheM0nst3R a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ai putin talent.Da meriti sa publici asa ceva... Acum vb de cariera nu stiu asta depinde de tine si de ce vrei sa faci in viata. Sper ca te-am ajutat. Bafta la urmatoarele poezii ^_^

| Eumhaeu a răspuns:

Si mie imi place sa scriu poezii si nu cred ca asta mi-ar oferii o cariera s-au un viitor extraordinar pur si simplu prin asta poti sa te descarci sau chiar sa faci cadou persoanelor importante din viata ta o poezie facuta de tine. Mult succes! Funda?big grin

| Anca_5903 a răspuns:

Da cred ca ai putea incerca. Sunt frumoase versurile

| Taflan_Alexandra_1990 a răspuns:

Imi place poate fii publica si eu am auzi;; chipul tau senin, mi-a ramas mereu in gand areti drogoste si iubire inima si fericire!*** POATE FII POSTAT PE NET RASPUNDETI?