| sabin89 a întrebat:

Care civilizatie este cea mai veche: sumeriana, egipteana, chineza, indiana?

Răspuns Câştigător
| 7800Fahrenheit a răspuns:

Salut... Prima civilizatie a fost cea sumeriana am facut recent la Istorie acest lucru.

18 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Pai am vazut o carte in librarie "La inceput a fost Sumerul", scrisa de un polonez.

| sabin89 explică:

Multumesc de raspunsuri. Inclin sa cred ca au aparut cam deodata: egipteana si sumeriana. Daca totusi a fost un decalaj, as zice ca sumerienii au fost inainte.

| lenalle a răspuns:

Bai frate' primii au fost egitenii. dupa putin timp au aparut si sumerienii...ce Doamne iarta-ma.scrie in orice carte de istorie/istorie artei/arheologie/mitologie...luati prima carte de mitologie care va pica in mana sau de istoria artei si spuneti-mi mie k nu-i adevarat k egiptenii nu sunt cea mai veche civilizatie.

Răspuns utilizator avertizat
| AddXf a răspuns:

Din cate stiu e cea egipteanathinking dar nici sumerienii nu erau departe... funda?

| DrunkenRat a răspuns:

Egiptul Antic era una din cele mai vechi civilizate ale lumii mediteraneene. Au, dupa cum s-a mai spus, scrieri foarte vechi si le este inca cunoscuta egipteana arhaica care se vorbea cu 3000 de ani I.Hr.

| fratiikaramazov a răspuns:

Sumeriana, stiu de la istorie.

| UNomBATRAN a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_antic%C4%83

Orientul antic
Hartă a Mesopotamiei antice
Sfinxul

Mesopotamia

Civilizația a luat naștere în inima Irakului. Prima mare civilizație a fost cea sumeriană. Acolo, civilizația a avut o mare dezvoltare pe malurile fluviilor Tigru și Eufrat. Au fost inventate scrierea cuneiformă și roata. O serie de popoare: babilonienii, asirienii, akkadienii, chaldeii, perșii, hitiții, fenicienii și palestinienii s-au dezvoltat în Mesopotamia.

Africa

Au fost mai multe popoare și triburi, dar cel mai dezvoltat popor a fost cel egiptean. Arta Egiptului antic, religia și cultura erau cele mai evoluate. Au fost construite marile piramide și Sfinxul. Alte popoare au fost: etiopienii, cartaginezii, popoare de culoare, triburi.

Orientul Îndepărtat

Acolo s-au dezvoltat civilizațiile chineză și cea indiană. În India, s-au așezat hindușii, iar China a fost stăpânită de dinastiile Shang și Zhou.

| sabin89 explică (pentru UNomBATRAN):

Interesant! Si intre toate astea nu se poate spune care dintre ele a fost mai inaintea celorlalte cu "un an"? Ca doar nu au inceput toate brusc si deodata, ca la startul pentru cursa de o suta de metri garduri.

| UNomBATRAN a răspuns:

http://www.scribd.com/PRINCIPALELE-civilizatii-ANTICE-CUNOSCUTE
Mesopotamia - Irakul de azi 4000 î.H.
Egiptul 4000 î.H.

| sabin89 explică (pentru UNomBATRAN):

Din cate stiu eu, sumerienii nu au picat din cer, ci au venit de undeva de prin partile Indiei (pe ape). Ceea ce s-ar traduce asa: indienii au fost inainte. Posibil insa ca asta sa fie doar o ipoteza, nesustinuta temeinic de dovezi.

| UNomBATRAN a răspuns:

U ai intrebat care este prima civilizatie, asa ca daca stam sa o gandim. primii oameni au venit din africa de acolo pornesc primii oameni. O fosila desoperita in Kenia a stabilit originile omului biped in urma cu 6 milioane de ani.

| sabin89 explică (pentru UNomBATRAN):

Da, inteleg cum zici. Thank you.

| UNomBATRAN a răspuns:

Http://www.descopera.ro/......le-in-lume
- si asa vezi si civilizatiile:P

| Triana a răspuns:

Egiptenii au cele mai vechi scrieri, posibil sa fie ei.

| SiLvEr1337 a răspuns:

Egipteana cu heroglife

| MonicaPsh a răspuns:

Am facut in semestrul 1 la istorie despre aceste civilizatii, deci, cea mai veche este cea sumeriana.