| OanaBlueEyes a întrebat:

Care este cartea voastra preferata, si de ce? Dau Funditahappy.

Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Papillon scrisă de Henri Charrière.
http://bianca2b.files.wordpress.com/2011/02/papillon.jpg
Este o carte autobiografică, în care autorul (nevinovat) îşi povesteşte o bună parte din viaţă (tinereţea) pe care a petrecut-o prin puşcării, fiind acuzat pe nedrept. La noi a apărut în 2 volume, dar ţi-o recomand, eu când m-am apucat s-o citesc efectiv nu am putut s-o las din mână până nu am terminat-o.

11 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Stapanul Inelelor a lui Tolkien

Si mai tot ce a scris Jules Verne (Ocolul Pamantului in 80 de zile, Calatorie spre Centrul Pamantului, Insula Misterioasa, etc).

Sincer, cititul nu prea ma atrage, dar dupa ce am vazut ecranizarile, mi-am dorit sa aflu mai multe detalii din carti.

| valentingb a răspuns:

Nu am o preferata..idiotul,doi frati, shogun.cam astea

| biiiiiiii33 a răspuns:

Cismigiu & Company. E o carte superba de Grigore Bajenaru. love struck

| OanaBlueEyes explică (pentru biiiiiiii33):

Am citit-o si eu. E foarte frumoasa:*.

| ℓσνє a răspuns:

Bunahappy!
Eu, sincer din cate carti am citit pana acum, doar 1 m-a facut foarte curioasa si am citit-o pana la sfarsit.Cartea se numeste "Ma dau in vant dupa cumpataturi" de Sophia Kinsella. Ti-as spune despre ce e vorba, dar se spune ca apoi nu mai este interesant. Cam la inceput este vorba despre O iubitoare de shopping, porecla ei fiind Becky, dar din pacate nu are bani destui. Asa ca incearca sa stranga bani, iar ea fiind jurnalista, are multe sedinte si probleme de rezolvat. Restul, te las sa citesti tu! :* Funda?

| Sorinacio a răspuns:

Tocmai azi am terminat cea mai frumoasa carte de pana acum: Cei trei muschetari...combina
actiune, aventura, dragoste, tragedie si putina comedie.Nu stiu cum, dar iubesc personajele.

| micutaEU a răspuns:

Ce-a mai frumoasa carte care nu o sa uit si pe care am citit-o de 2-3 ori este Matilda.Superba carte ma fascinat prin vorbele inteligente a fetitei de numai 5 ani jumatate.Ea avea niste parinti inculti si bativi.Ea citea ce îi cadea in mana:carti de bucate reviste... Avand in vedere ca parinti nu o lasau sa citeasca si o faceau proasta cu toate ca ea stia mai multe decat familia ei.Saturata de jicnirea si batjocora primita a ajuns la scoala ea in clasa intai facea calcule asa bine ea considera ca daca un calculator de buzanar face asta o poate face si ea.Find foarte desteapta ea ajutata de profesoara invata pentru cla a6a....La sfarsit spre bucuria Matildei este infiata de profesoara.
Ti-am povestit din ea pe scurt pentru a vedea ce minunata e cartea.

| AllTogether a răspuns:

Mi-a placut ff mult Singur pe lume de Hector Malot, contine o poveste foarte bine structurata, foarte multe personaje si la sfarsit, personajul principal isi descopera adevarata familie

| Postoo a răspuns:

Asul de trefla!

| alexandra1987 a răspuns:

Depinde foarte mult de varsata pe care o ai. Cartile preferate de unii nu pot fi intelese de altii. Ultimele carti pe care le-am citit si mi-au dat o lectie de viata sunt :Cititorul de Bernhard Schlink (o alta persepctiva asupra nazismului si celor peste care a trecut fortat) si Sotul meu Michael de Amos Oz (ceva feminist scris foarte bine de un barbat, fara sa fie romantios sau gen telenovela) ambele merita citite.

| Darias16 a răspuns:

Harry potter pentru imi hraneste imaginatia.si mai e twilight care imi place si ea foarte mult