| praf a întrebat:

Ce carte ati recomanda unei persoane care nu a citit niciodata o carte?

Răspuns Câştigător
| MyShadow a răspuns:

Iti recomand sa citesti Infernul, dar sa stii ca este in versuri. Chiar daca nu ai citit foarte mult inainte, este foarte bine ca vrei sa faci asta acum, acest lucru este de laudat. Citeste: Ferma animalelor, Singur pe lume, Romeo si Julieta, Baltagul, Mara, Mituri, Domnisoara Christina, etc. Sper ca o sa citesti cateva :d

22 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Daca nu a citit nici o carte, trebuie sa inceapa neaparat cu Abecedarul.

| JeSa a răspuns:

As recomanda o introducere in filozofia istoriei, spre exemplu: cartea lui Raymond Aron
http://www.humanitas.ro/humanitas/introducere-filozofia-istoriei
- sau carti stiintifico-fantastice, precum sunt ale lui Jules Verne etc. sau Mircea Eliade, cu opera sa, bazata si asta pe filozofie, etc... Asta pentru a-ti forma un cheag si a-ti deschide orizontul.
Pentru inceput mi se pare suficient, ca dupa aia, vezi tu ce te va interesa...
Iti urez bafta.

| pwp a răspuns:

E destul de grav...Citeste ce-ti cade prim a data in mana happy Va fi foarte interesant happy

| Vichtory a răspuns:

Pai ar trebui sa inceapa cu "Abecedarul", apoi cu "Amintiri din copilarie"

| TurnOn a răspuns:

Paaaai dupa ca inveti sa citesti (daca nu stii ) laughing cartile de la scoala : abecedarul, lecturile, etc. si Niste carti scurte... Micul print, trei intr-o barca, Charlie si fabrica de ciocolata... vezi tu ce mai gasesti!

| UnidoxTheSolutab a răspuns:

Cartile de joc

| praf explică:

Toate raspunsurile primite sunt sarcastice si fac glume, dar ma intreb de ce nimeni nu s-a gandit sa ofere un raspuns serios care sa raspunda intrebarii...o fi pentru ca nu stiti sa raspunde-ti la intrebare sau pentru ca nici voi nu sunteti fani ai cartilor.Iar ca o paranteza daca nu as stii sa citesc nu as mai pune intrebari scrise a caror raspunsuri necesita citire pentru a fi intelese...

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru praf):

Există google. De aceea primeşti răspunsuri sarcastice, deoarece orice babuin cu jumătate de creier ar putea căuta pe google sau întreba părinţii sau prietenii aşa ceva, dar tu cum n-ai viaţă, întrebi pe internet, de aceea eşti de tot râsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar stii sa citesti? Pentru ca tocmai mi-ai dat un raspuns care nu avea nicio treaba cu intrebarea mea.

| praf explică (pentru anonim_4396):

Inainte sa te frustrezi ai putea incerca sa vezi unde si ce ai gresit iar apoi sa te ridici cu comentarii pline de frustrare

| anonim_4396 a răspuns (pentru praf):

Dar unde am gresit?
http://www.TPU.ro/......litiste-in afara-de-agatha-christie-edgar-wallace-si-rodica-ojog-brasoveanu/#6901054
Arata-mi.

| praf explică (pentru anonim_4396):

Ti-am explicat in comentariul respectiv,mai exact din cate stiu eu romanele sunt opere literare care au personaje nu actori,iar actorii sunt cei care interpreteaza un rol in filme,in seriale,in piese de teatru sau in reclame,iar eu nu am inteles ce ai vrut tu sa aflii,nume de personaje litereare din romane politiste sau nume de actori din filme politiste,practic nu ai fost destul de explicit/a,ai fi putut clarifica printr-un raspuns care ar scoate lumea din ceata,nu era nevoie sa devii frustrat/a si sa reactinezi instinctiv! asta cel putin e parerea mea, spune-mi unde gresesc si argumenteaza-mi, te voi crede si voi lua amintehappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru praf):

Prea te chinui sa pari inteligent/a. Nu stii sa citesti. Scrie clar AUTORi, nu actori. Si era foarte clar despre ce era vorba din moment ce am enumerat cativa scriitor /AUTORI de romane politiste.

| praf explică (pentru anonim_4396):

Am vazut acum,imi cer scuze pentru eroare facuta si pentru zarva,intr-adevar era clar pentru cineva care ar fi citit ceva carti si ar fi auzit de acei autori,dar daca te uiti bine la intrebarea mea de aici ar trebui sa intelegi si singura cat de clar era pentru mine cel putinlaughing,nu ma chinui sa par nimic, sunt ceea ce sunt, prost sau inteligenthappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru praf):

Am inteles. E in regula. oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una s.f. poate i-ar capta atentia.Depinde de inclinatia acelei persoane.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și vei găsi în josul paginii carțile care ți se potrivesc.

| taineamea a răspuns:

Foarte tare intrebarea ta! Iti recomand - F.M. Dostoievski "Fratii Karamazov", "Idiotul"; Hermann Hesse, Cioran si Mircea Eliade - ca autori si te las pe tine sa alegi oricare din cartile lor. Uite asa iti maresti cultura generala. Sunt chiar curioasa daca n-ai citit pana la varsta asta o carte cum de ai o cultura generala? Probabil ai scoala vietii din care ai invatat tot ce ai nevoie...

| Andreas23 a răspuns:

''Haidi'',''Amintiri din copilarie'',''Cartea Junglei''. Scuze mai multe nu stiu! Citesc mai multe carti pe ungureste.happy

| magdalenutza120 a răspuns:

Singur pe lume; este super cartea

| aaliyah a răspuns:

Eu as recomanda o carte de jules verne, e un scriitor foarte bun, te capteaza in toate cartile sale si nu sunt plictisitoare sau greu de inteles.