| MoonLight7 a întrebat:

Ce opinie aveti despre acest citat? "Vorbele zboara, cele scrise raman"

13 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

1.nu e proverb ci un dicton latin[roman]al carui sens era cu totu altul decat zice bvampeires.

| bvampeires a răspuns (pentru a1doru):

Auzi geniule, orice profesor de romana care primeste o astfel de intrebare, ar da o explicatie in genul meu. Crezi ca toti stim ca ala e un dicton roman care inseamna pe draq sa-l ia? Ai vazut tensiunea de ieri, deci mai taca-ti gura. N-am nici un motiv sa-ti vorbesc si tie frumos.Si MoonLight7 te rog sa nu-mi zici si mie ca nu trebuia sa reactionez asa. In momentul asta doar facea pe desteptul, de parca nu stie ca atatia oameni care nu stiau informatia care a dat-o el, ar fi raspuns la fel.

| a1doru a răspuns (pentru bvampeires):

Esti penibil.raspunsul pe care mi l-ai dat[fara sa ti-l ceara cineva],ma face sa cred ca suferi de mania persecutiei sau ca te simti frustrat din cauza limitelor tale. daca ai chef de cearta, cauta in alta parte, ca eu nu ma cobor la un asemenea nivel de mojicie.

| bvampeires a răspuns (pentru a1doru):

Daca nu te cobori de ce mai raspunzi? Si ca tot veni vorba puteai sa spui ca : nu e proverb ci un dicton latin[roman]al carui sens era cu totu altul. in momentul in care ai zis ca ceea ce am spus eu a fost gresit ai dat ton la a primi un raspuns. N-am chef de cearta dar daca te gandeai putin iti dadeai seama ca exista multe persoane care ar fi raspuns ca mine. Mania persectutiei? Nu te pot invinovati, dar nu e in capul meu persecutia asta, nu-mi cunosti viata deci n-ai dreptul de a comenta asupra unei persoane despre care nu stii cum gandeste sau cum este vazuta in societate. Frustrat din cauza limitelor? Nu am limite, sau cel putin nu le-am descoperit inca, nu am limite cand e vorba despre stilul meu de design, nu am limite la ideile mele pentru desene, poezii si altele. Pot spune ca am limite cand e vorba de: alergat, bun simt si/sau probleme mult prea grele la mate ( ce inseamna prea grele la mate avand in vedere ca sunt olimpica in acest domeniu iti dai tu seama). Tu e clar ca nu stii ce inseamna cuvantul penibil, pentru ca atatea lucruri penibile cate am vazut la viata mea nici nu se compara cu asta.Nu caut cearta, dar te-ai bagat unde nu-ti fierbe oala in momentul in care ai spus ca am gresit. E gresit din unele puncte de vedere, dar corect din altele. Si data viitoare tine-ti parelile pentru cei de "nivelul tau " intelectual.

| caractere a răspuns:

Chiar ar trebui sa avem vreo opinie privind fiecare sintagma, fiecare proverb?

| bvampeires a răspuns:

Adica...De exemplu o poveste inventata de cineva,vorbele sale zboara, oamenii ii aud povestea dar apoi o uita, daca o retin omit detalii importante sau adauga ceva de la ei, iar cu trecerea timpului nu o va mai stii nimeni, de parca nici n-ar fi existat. Daca creatorul povestii o scrie, nu vor vor putea fi schimbate sau uitate detalii, vor ramane acolo, neschimbate, iar cu trecerea timpului, chiar si dupa moartea scriitorului povestea se pastreaza in filele cartilor, care vor continua sa se tipareasca iar si iar. Astfel incat noi cititori, noi colective si generatii sa le poata citi si sa le spuna mai departe.

| caractere a răspuns (pentru bvampeires):

Vroia opinie nu explicatie/interpretare...

| bvampeires a răspuns (pentru caractere):

Nu-mi spune ca aia nu e tema ei, cand ceri o astfel de opinie inseamna ca ai ca tema acel lucru, am vrut s-o ajut explicandu-i ca sa se orienteze si sa si-o poata face singurica ( scuzele mele daca nu e fata)

| bvampeires a răspuns (pentru caractere):

Si sincer nici de tine nu pot spune ca i-ai oferit o opinie legata de acele cuvinte, daca nu ai vrut sa-i oferi un comentariu legat de subiect de ce ai mai raspuns la intrebare?

| caractere a răspuns (pentru bvampeires):

Ma repet, cerea o OPINIE(nu o explicatie, nu o interpretare). Da-o dracul de treaba, nici sa formuleze o intrebare si sa inteleaga sensul cuvintelor sa nu stie?! De aceea i-am raspuns cum i-am raspuns.
Daca este o tema, mai mult o ajuti sa o indrumi sa o rezolve singura. Altfel, peste ani, poate ajunge fata la facultate, o termina, si ea de fapt este total nepregatita. Fiindca in decursul timpului altii i-au facut temele, parintii i-au cumparat intrarea la facultate, examenele le-a cumparat... s.a.m.d.
Din cate stiu eu, TPU nu incurajeaza astfel de actiuni, ca a ta.

| MoonLight7 explică (pentru caractere):

Nu trebuia sa reactionezi asa! Si chiar daca era o cine stie ce tema, o simpla inspiratie nu inseamna crima.

| bvampeires a răspuns (pentru caractere):

Uite cum isi termina oamenii neuronii si ajung la nebuni. Pentru ce te-ai enervat de fapt? Pentru un simplu raspuns? Pentru vorbele unor necunoscuti de pe o pagina de net? Daca nu intelegi ce am vrut sa spun sau nu m-am exprimat eu bine asta este. Dar tu tocmai ai facut o criza de nervi pentru ceva neimportant de fapt, iar eu stau calma si bine mersi, in timp ce tu ti-ai ars o participa importanta de neuroni ce ti-ar fi folosit mai tarziu. Calm omule, ca nu te-am jignit sau cv de genu, dar nu e bine sa reactionezi asa vulgar si "agresiv" daca pot sa spun asa. Crezi ce vrei tu, nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu, avem dreptul cu totii la libera opinie, dar stii puteai sa stai linistit sa ma injuri in mintea ta sa sa-ti continui ziua ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. P.S. : Cu placere MoonLight7, si scuza-ma ca am interpretat gresit intrebarea ta. P.S.2big grinaca asta te face sa te simti mai bine imi cer si tie scuze, recunosc ca am si eu partea mea de vina si ca ai si tu dreptate in felul tau, adica stiu ca nu e bine sa le facem temele altora pentru ca trebuie sa-si dezvolte singuri intelectul, dar am vrut doar sa-i explic, ca tot veni vorba de explicatie, tu ai zis ca cine n-ar intelege acele cuvinte. Ei bine trebuie sa te informez ca exista multe persoane pe acest site care n-ar intelege, nici n-ai idee ce intrebari am vazut din care reies ca postatorul lor este lipsit de orice fel de cultura sau pic de inteligenta. Adica persoane cum ar fi cea care a intrebat daca ramane gravida din faptul ca un baiat i-a bagat limba-n gura, nu cred c-ar fi in stare sa inteleaga. Sunt sigura ca pricepi la ce ma refer si inca o data te rog sa ma scuzi, stiu ca si eu am fost putin rautacioasa in felull in care iti scrisesem happy.

| MoonLight7 explică:

Vroiam sa vad o idee simpla despre acest proverb latin.Multumesc vampires. Nu vroiam ca cineva "sa-mi faca tema" oh go on.