| roxana_5079 a întrebat:

Ce parere aveti despre Penticostali? Am nevoie de cat mai multe sfaturi...

7 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Nici una! ("gurile rele" zic ca stau mai prost cu coastelewinking )

| Bogdanux a răspuns:

Sunt oameni ca toti oamenii.Bine, au ei niste fixuri in cap privind religia, si asta ma dezgusta, dar cine suntem noi sa criticam?

| Bullweif a răspuns:

Ce detalii ai avea nevoie? orice roman cu mintea ingusta o sa iti spuna ca are doar de rau de vorbit de penticostalihappy sunt de acord cu Zenithf, e la fel ca in alte parti, ca alti neoprotestanti. Daca te intereseaza un aspect anumit cu privire la ei sau credinta lor de pot ajutahappy

| Zenithf a răspuns:

Oameni ca toti oamenii, in orice biserica gasesti si uscaturi. Eu sunt penticostal da' nu sunt prea dus la biserica. straight face

| JahBless a răspuns:

Negativa din toate punctele de vedere

| kira30 a răspuns:

Sunt sectanti.
Cred ca prezenta sectelor isi are cauza in lipsa unei trairi ortodoxe autentice. Multi dintre cei considerati ortodocsi nici nu stiu ca apartin Ortodoxiei, ceea ce de fapt inseamna ca nici nu apartin. Nu stiu nici ce este Ortodoxia. Multi, chiar dintre ortodocsi, nu cunosc avantajele Ortodoxiei fata de celelalte organizatii si conceptii crestine. In concluzie, se poate spune ca nu ortodocsii trec la sectari, ci la sectari trec oameni care de fapt n-au avut nici o apartenenta religioasa. Un ortodox autentic este si ramane ortodox, el doar putind sa inainteze in ortodoxie.

Ceea ce au sectele si ii tenteaza pe unii este predica, cintarea si "siguranta" mintuirii. Sectele menajeaza si comoditatea omului. "Hristos ne primeste si nu ne cere nimic, decat sa credem in El", zic ei. Ori la noi e altfel: post, asceza, privatiuni, efort.

Unii PENTICOSTALI considera metoda de nefertilitate a femeii ca o metoda lasata de Dumnezeu.