| JustMeeLebee a întrebat:

voi ce parere aveti despre religia Penticostali?

Răspuns Câştigător
| hereo a răspuns:

Exact. Depinde de familie dar si de biserica unde merg,acum tu nu poti generaliza in halul asta si sa ii bagi pe toti in aceeasi oala.
Eu pana in prezent nu am intalnit nici un copil care sa spuna ca a tinut post (postul il tine cine vrea, iar in general oamenii maturi, iar postul nu inseamna sa nu mananci ci inseamna sa dai mancarea ta care ai fi mancat-o pe ziua respectiva la cei saraci, in fine asta e alta treaba)
Sa revenim la oile noastre, sunt si oameni care exagereaza cu 'credinta' lor Dumnezeu nu cere nimanui sa isi chinuie sufletul, copilul, mai ales sa il duca cu forta, daca nu vrea.
Ce mi se pare normal, este faptul ca fiind o familie de crestini e normal si logic sa iei copilul cu tine la biserica, insa cand e mare la fel de normal si logic mi se pare sa il lasi pe el sa decida daca vrea sau nu sa mearga la biserca.
Nu e bine sa il fortezi tocmai de aceea la neopretestanti botezul se face cand esti mare, caci asa este si Biblic, nesilit de nimeni din proprie vointa!
Din fericire sau poate din pacate nu am avut ocazia sa intalnesc familii care sa fie asa cum spui tu, mi-ar place sa discut cu ei despre aceste aspecte!
Dar daca e sa o luam asa in fiecare religie sunt familii care isi obliga copii sa mearga la biserica sau sa faca anumite lucruri.

68 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Penticostalii sunt oameni care incearca sa traiasca strict dupa Cuvantul lui Dumnezeu si sa il traduca in viata de fiecare zi.

| Esperança a răspuns:

Draga Lidia, după cum vezi oamenii sunt foarte răutăcioşi, ba mai mult vorbesc si în necunoştinţă de cauză după cum au fost învăţaţi de către preoţi.
Nu îţi poţi face o părere despre nişte oameni până când nu îi cunoşti cu adevărat!
Cum fiecare pădure are uscaciunile ei şi această religie le are, însă spre deosebire de altele nu are sărbători şi tradiţii care să se tragă din păgânism.
Numai citind Biblia vei vedea care religie se apropie mai mult de învăţăturile date de Hristos.

| JustMeeLebee explică (pentru Esperança):

Da chiar ai dreptate, eu sunt de religie penticostala si chiar am ramas uimita de aceste rapunsuri si de cum se contrazic intre ei. Nu incercam sa aflu o religie buna si doar vroiam sa aflu parerea tuturor. In fine uni au dreptate deoarece doar traind dupa biblie nu rezolvi nimic daca nu ai credinta si daca nu ai dragoste. Oricum nu zic ca este cea mai buna religie. Deoarece asa iar se va ajunge la un conflict. Spun doar ca nu conteaza ce religie esti; daca ai credinta, dragoste si nadajduiesti in Domnul poti sa fi mantuit chiar daca esti baptist, ortodoxi, catolici sau alte religii. Atat am avut de spus.

| Esperança a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Da,poţi fi dacă practici ce spune Biblia, însă dacă faci practicile unor oameni nebuni nu ai cum să fii mântuit!
Asta este ceea ce mulţi nu au înţeles şi anume faptul că Dumnezeu nu cheamă omul la o religie, ci la o relaţie personală cu El.
Sunt foarte curioasă câţi din cei ce au răspuns aici au o relaţie strânsă cu Dumnezeu, câţi dintre ei se închid în camera lor pentru a sta de vorbă singuri cu Creatorul şi câţi dintre ei citesc Biblia în fiecare zi, ca să nu mai spun câţi dintre ei au ca şi ghid de viaţă Cuvântul lui Dumnezeu, nu al unor oameni!
La vorbit şi la judecat toţi sunt buni!

"Vai de cei ce numesc răul bine, şi binele, rău, care spun că întunericul este lumină, şi lumina, întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceaţă, şi dulceaţa în loc de amărăciune!" -Isaia 5:20
O seară binecuvântat îţi doresc!

| JustMeeLebee explică (pentru Esperança):

Multumesc, o seara binecuvantata si tie!

| William a răspuns:

Vor merge in iad cu Biblia in mana.

| morningstar a răspuns (pentru William):

Cu Biblia in mana vor merge toti cei care nu se vor pocai, nu numai cei care apartin religiei penticostale si nu se pocaiesc; din toate religiile...

| William a răspuns (pentru morningstar):

Inteleg.

| William a răspuns:

Care Luther? Parintele Arsenie Boca a zis ''Sectele vor merge in iad cu Biblia in mana ''. Poate nu iti dai seama dar ei cand trec de la crestinism la secta lor se leapada de primul botez.

| morningstar a răspuns:

Pentru DyNo:
Tu ai cumva nevoie de ochelari? Ma inveti sa scriu "exprimate" in loc de "exprima-te" si nu intelegi cand este utilizata o expresie? E vina ta. Pana una-alta, afla ca stau bine cu exprimarea, pentru exprimare am dat note, nu e cazul sa imi spui tu ca se scrie 'exprimate' in loc de 'exprima-te' Sa nu mai sustii asta ca te faci singur de ras laughing)
Stii cati oameni care se comportau astfel cu copiii lor am cunoscut si eu? SI NU erau din nicio religie din cele enumerate de tine!
Si daca ar fi asa, nu crezi ca este cu mult mai bine ca un parinte sa isi indrepte copilul spre o directie buna in loc sa il invete sa injure, sa il bata, sa il puna la munca, etc? Pentru ca toate astea le-am vazut in afara religiilor enumerate de tine! Deci cred ca este mai putin periculos sa aduci copilul la biserica decat sa te comporti cu el ca si cum ar fi magarul tau, nu copilul tau!
Eu nu am inteles de ce esti asa de sigur ca nu aveam alta alegere. Ne cunoastem cumva si nu imi dau eu seama? Stii ca am trait inconjurata de cele mai ciudate religii din lume? Nu aveam de unde sa aleg? big grin Aveam, si mi-a placut sa vorbesc cu oricine despre religia lui, sa cunosc, sa inteleg.
Inainte sa arati cu degetul spre cineva sau spre o religie anume, trebuie sa realizezi ca celelalte 4 degete sunt indreptate spre tine si ele arata ca tu vezi lucrurile gresit!
PS: Sa iau faptul ca imi dai Ignore drept dovada ca imi dai dreptate?

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Pentru Qinz,

Crezi că dacă arunci cu mizerii asupra adevărului, cultul tău va deveni mai strălucitor?

Văd că eşti familiarizat cu termenul "corcitură", se pare că îl ştii foarte bine şi nu mă mir! Tu ce eşti, dacă părinţii sau bunicii tăi au fost catolici sau ortodocşi? Ce ţi se pare a fi mai "corcitură"? O "ciupercă" apărută după ploaie (una din cele peste 10.000 de culte de curând apărute) sau Biserica neschimbată de 2000 de ani, Biserică ce a trăit cu OBSESIA de a nu schimba NIMIC din MOŞTENIREA ce a primit-i de la Hristos, de la Apostoli şi de la primele comunităţi creştine ale primelor secole (I-III) de martiraj creştin.

Acele comunităţi au câştigat încrederea Apostolilor, de a primi şi de a transmite mai departe învăţăturile creştine. Acele comunităţi au reunit o parte din învăţături şi au alcătuit Noul Testament, după ce, de la Înălţarea Mântuitorului la cer, o lungă perioadă de timp, Noul Testament nu a existat, decât în tradiţia sau "predania" BISERICII!

| Qinz a răspuns (pentru milan9):

Eu sunt ortox. Si recunosc ca religia mea este mai mult o afacere.
Religia ortoxa este printre cele mai infecte religiiwinking
Toti preoti care sunt ortoxi fac o gramada de bani, au vile si cabane.
Ei fac toate acele prosti primitive mintindu-te ca daca ii te apleci in genunchi unui popa si o sa-i spui pacatele o sa fi iertat. Religia ortoxa este o mizerie de religie si cum am zis si eu sunt ortodox si o recunosc.
Nu zic ca nu invata nimic bun, ori ce religie mai trebuie sa faca ce scrie sin biblie, dar din pacate religia ortodoxa face multe alte chestii pentru profit, dar nu ma astept din partea unor oameni indoctrinati cu aceasta politica sa inteleaga vreodata asta.

| milan9 a răspuns (pentru Qinz):

Înţeleg perfect şi resimt şi eu "durerea" pe care o ai! Dar nu trebuie confundat,, elementul divin" cu "elementul uman" din Biserică!

,, Elementul divin"-(lucrarea HARULUI, ÎNVĂŢĂTURA NESCHIMBATĂ, PREZENŢA lui DUMNEZEU)- IREPROŞABIL şi INFAILIBIL, lucrează şi este prezent în BISERICĂ, oricât s-ar strădui unii "intruşi" să facă rău acestei BISERICI (din ceea ce cunosc eu personal, doar "unii") care, se pretind în mod nemeritat, "slujitorii ei".

Biserica nu este formata doar din oameni... ar fi trist acest lucru! "Elementul uman" nu reprezintă decât "un compromis asumat" în cadrul Bisericii (în deplină cunoştinţă de cauză, prin multe avertismente în privinţa vredniciei slujitorilor: Timotei 5, 17, I Tim. 5, 19, Tim. 5, 22; I Tim. 3, 6, I Petru 5, 1-2, Fapte 20, 28, I Tim. 4, 14, Matei 18, 6, etc).

Şi cu toate avertismentele asupra vredniciei slujitorilor, Hristos a ÎNTEMEIAT-O şi, în tot Noul Testament a CONFERIT şi a SUPRAPUS PRESTIGIUL, SFINŢENIA, şi PUTEREA SA peste aceea a BISERICII. A confirmat-o de la un capăt la celălalt în Noul Testament!

| Qinz a răspuns (pentru milan9):

Stiu ca biserica a fost fondata de Isus. Nu am nimic cu biserica(strucutra ei) Biserica ii foarte frumoasa.
Nu-mi place cum am zis plusurile inutile care le adauga preoti care le fac pentru bani.

| milan9 a răspuns (pentru Qinz):

Biserica se defineşte ca,, instituţie" divino-umană, ca şi colaborare a "divinului" cu "libertatea omului", colaborare pentru mântuirea oamenilor ce va dura, după afirmaţia Mântuitorului Hristos, până la,, sfârşitul veacului"(Matei 28, 20).

Când spunem Ortodoxie, ar fi incomplet, catastrofal să ne referim doar la oameni, la "elementul uman" (preoţi, dascăli, credincioşi)... Oamenii sunt vulnerabili, Ortodoxia nu înseamnă nici pe departe doar oameni. Ei formează doar TRUPUL Bisericii, asumat de Hristos (CAPUL BISERICII) indiferent de circumstanţe. Niciodată Hristos nu a scos a expulzat pe cei ce nu se conformau principiilor...

"Elementul uman" nu reprezintă decât "un compromis asumat" în cadrul Bisericii... La urma urmei, oamenii reprezintă SUBIECTUL "INTERESULUI" lui DUMNEZEU!

Biserica Ortodoxă se defineşte ca,, instituţie" divino-umană, ca şi colaborare a "divinului" cu "libertatea omului", colaborare pentru mântuirea oamenilor ce va dura, după afirmaţia Mântuitorului Hristos, până la,, sfârşitul veacului"(Matei 28, 20).

Biserica, instituită în lume de Fiul lui Dumnezeu, poate fără nici un fel de incompatibilitate, să reunească două elemente: (prin natura lor diferite, dar nu incompatibile): "elementul uman" dar şi,, elementul divin".

| milan9 a răspuns (pentru Qinz):

- Din practica vieţii pe care o cunoaştem, putem fi conştienţi că meritele sau imputările pentru împlinirea sau neîmplinirea datoriilor misiunii de preot nu trebuie să se arunce pur şi simplu în ograda Bisericii. Aceste merite şi imputări sunt la capătul unui întreg LANŢ al CAUZELOR şi EFECTELOR...

- Pretendentul la preoţie, bun sau rău, nu este altceva decât un,,PRODUS" al SOCIETĂŢII, al FAMILIEI, al ANTURAJULUI în care şi-a trăit o "viaţă", în spiritul moralei creştine sau, dimpotriva, al viciilor şi compromisurilor.

Aspiraţia sa la misiunea de "PREOT", este un produs al unei deliberări în cunoştinţă de cauză, că el poate ajuta Biserica, sau, din păcate uneori, iresponsabila părere că poate profita de Biserică pentru a se,, ajuta" el singur să se căpătuiască. Varianta a doua poate fi cea a unui adolescent luat de val sau împins de la spate spre o alegere, de către o familie mai iresponsabilă decât el!

Este cunoscut faptul că, foarte greu mai poţi cizela pe băncile şcolii un copil,, format" în familie... valorile sau non-valorile familiei, conduita morală,,, râvna" spre tot felul de forme de,, realizare" în viaţă, înclinaţia spre câştig, corupţie, în familie se învaţă! Mai puţin în faţa blocului, mai puţin în curtea şcolii, nicidecum în cadrul educaţiei, şcolare sau morale ortodoxe!

| milan9 a răspuns:

Unde era ORTODOXIA înainte de schismă?

EXACT ACOLO UNDE A FOST DE LA ÎNCEPUT! Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054. Nu s-a schimbat la "răsăriteni" absolut nimic!

PENTRU CULTURA GENERALĂ, "răsăritenii", cei ce se vor numi din 1054 "ortodocşi", nu au schimbat ABSOLUT NIMIC. Inovaţii (doar câteva, nu foarte importante) au adus catolicii:
1. Pretenţia Papei de conducere sau jurisdicţie universală;
2. Adaosul filioque;
3. Introducerea credinţei în existenţa purgatoriului;
4. Introducerea azimelor la Sf. Împărtăşanie;

Iată doar un exemplu, în "apus", un singur cuvânt a intervenit în plus (despre "filioque") şi au apărut două Biserici (ORTODOXĂ şi CATOLICĂ). Un singur cuvânt! De unde îţi imaginezi mai multe schimbări? Văd că azi eşti foarte generos în imaginaţie!

În schimb, în linie directă rămasă neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat) Biserica Ortodoxă a continuat fără nici o deosebire învăţăturile Bisericii primare! De ce a insistat ca esenţa de bază a ei să fie „neschimbabilitatea"? Pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de apostoli)!

Vechea biserică apostolică a preluat numele de "Ortodoxă" doar pentru a se deosebi de catolici, începând din 1054.

| PedoBarbie a răspuns:

O inutilitate ca fel ca celelalte.
Pe curând!

| DyNo a răspuns:

Mi se pare una dintre cele mai rele religii/culte ale judeo-crestinismului, deoarece incalca foarte mult dreptul la libera exprimare al copiilor, in special, dar nici pe adulti nu-i lasa in pace.
Copii sunt indoctrinati de mici, si pusi sa poarte niste ochelari de cal, pe care cu greu ii mai dau jos ulterior.

| morningstar a răspuns (pentru DyNo):

Exagerezi. Nimeni nu incalca dreptul copiilor de a se exprima sau de a-si alege singuri credinta. Am crescut intr-o familie de penticostali in care parintii m-au adus la biserica fara sa ma oblige si m-au lasat sa imi aleg SINGURA religia! Si sunt foarte multe familii care isi cresc astfel copiii. Asa ca pana sa incepi sa bati degeaba pe tastatura, intreaba-te daca esti corect informata si apoi exprima-te!

| DyNo a răspuns (pentru morningstar):

Depinde de la familie la familie aici.
Te asigur ca sunt destul de bine informat, in legatura cu aceasta religie.
Sa stii ca am cunoscut multi copii, penticostali si adventisti, care erau obligati sa mearga la biserica, pusi sa tina post, de la varste foarte fragede, etc.
Nimeni nu incalca dreptul de exprimare al copiilor? Parerea ta.
Te-au lasat sa-ti alegi singura religie? Avand in vedere ca nu ai avut alta varianta, este de la sine inteles.
Asa ca, pana sa incepi sa-ti dai cu parerea, si sa " bati degeaba tastatura", mai intai invata sa scrii corect "exprimate", si apoi dati cu parerea.

| JustMeeLebee explică (pentru DyNo):

Morningstar, are dreptate si eu am crescut intr-o familie de penticostali si niciodata nu am fost obligata sa merg la biserica sau chiar sa tin post. Spre deosebire de unele prietene de ale mele care erau ortodoxe nu stiu in ce vreme nu aveau voie sa manance sulce sau mai stiu eu... tot felul de alimente. Nu nimeni nu incalca dreptul de exprimare al copiilor. Deoarece la voi ortodoxii copii sunt botezati de mici si nu marturisesc ei cu gura lor ca sunt hotarati ci nanasii. Uite asta este un exemplu; La noi la penticostali copii nu se boteaza de cand sunt mici ci de cand sunt maturi si pot marturisii cu gura si cu sufletul lor.

| DyNo a răspuns (pentru JustMeeLebee):

In primul rand precizez ca nu sunt ortodox, ma fost, numai sunt, am renuntat la orice religie.
Eu nu am spus ca toti copiii penticostali si adventisti sunt obligati sa tina post si sa mearga la biserica, ci ca eu cunosc niste familii in care asta se intampla.

| hereo a răspuns (pentru DyNo):

"Eu nu am spus ca toti copiii penticostali si adventisti sunt obligati sa tina post si sa mearga la biserica"
Parol, tu ai inceput direct cu "Mi se pare una dintre cele mai rele religii/culte ale judeo-crestinismului" >>> nu ti se pare pare ca ai generalizat si exagerat aici?

| JustMeeLebee explică (pentru DyNo):

Miar face placere sa cunosc si eu astfel de familii

| DyNo a răspuns (pentru hereo):

Da, am generalizat, dar nu am exagerat.
Eu nu am spus ca toti copii pentiscotali/adventisti sunt obligati sa tina post, ci doar in anumite cazuri, destul de multe, pe care le cunosc.

| DyNo a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Mie mi se face mila de acei copii.
PS: Corect este "mi-ar face".

| pisyca a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Nu esti obligat sa ti post dar postul nu inseamna sa renunti a mai manca ceva

| JustMeeLebee explică (pentru DyNo):

Acuma vorbim de gramatica sau vorbim de subiect?laughing

| DyNo a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Acea observatie era un "post-scriptum", deci era in afara subiectului.

| hereo a răspuns (pentru DyNo):

Exact. Depinde de familie dar si de biserica unde merg,acum tu nu poti generaliza in halul asta si sa ii bagi pe toti in aceeasi oala.
Eu pana in prezent nu am intalnit nici un copil care sa spuna ca a tinut post (postul il tine cine vrea, iar in general oamenii maturi, iar postul nu inseamna sa nu mananci ci inseamna sa dai mancarea ta care ai fi mancat-o pe ziua respectiva la cei saraci, in fine asta e alta treaba)
Sa revenim la oile noastre, sunt si oameni care exagereaza cu 'credinta' lor Dumnezeu nu cere nimanui sa isi chinuie sufletul, copilul, mai ales sa il duca cu forta, daca nu vrea.
Ce mi se pare normal, este faptul ca fiind o familie de crestini e normal si logic sa iei copilul cu tine la biserica, insa cand e mare la fel de normal si logic mi se pare sa il lasi pe el sa decida daca vrea sau nu sa mearga la biserca.
Nu e bine sa il fortezi tocmai de aceea la neopretestanti botezul se face cand esti mare, caci asa este si Biblic, nesilit de nimeni din proprie vointa!
Din fericire sau poate din pacate nu am avut ocazia sa intalnesc familii care sa fie asa cum spui tu, mi-ar place sa discut cu ei despre aceste aspecte!
Dar daca e sa o luam asa in fiecare religie sunt familii care isi obliga copii sa mearga la biserica sau sa faca anumite lucruri.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Ai vazut documentarul tabara lui isus?

uitate si vei vedea cum sunt pocaiti, bine nu toti si majoritatea

| Qinz a răspuns:

Religia penticostala ii printe religiile care nu fac nici mai mult nici mai putin decat scrie in biblie, deci este o religie foarte buna pe langa corciturile celelate(ortodxa, catolitica.)celelalte religii or inventat o gramada de ''ritualuri'' de ex:spovedenie, sfintire, cumparat de icoane pentru profit.
Deci religia penticostala nu face astea da are si ea scaparile ei, dar cum am zis este mult mai buna decat celelalte deoarece urmeaza in general biblia...

| mariamarybu a răspuns (pentru Qinz):

Dragul/ Draga mea, ii bagi fetei prostii in cap. In primul rand, daca tu consideri ca ortodocsii, cei care au murit in lupte pentr a-si apara religia tarii, religie de mii de ani, sunt corcituri, inseamna ca esti batut/a in cap. In al doilea rand, Biblia este o care schimbata si inteleasa dupa placul celor care nu sunt de acord cu ce scrie acolo si care au facut multe pacate la viata lor. Daca tu crezi ca poti trai doar din biblie si ca puterea lui Dumnezeu ia nastere doar acolo, cand ar trebui sa se afle in sufletul nostru, esti si mai batut/a in cap. Nu te mai indop cu " prostiile" unei ortodoxe inculta si ce ma crezi tu despre religia asta, caci stiu ca oameni ca tine au umplut Romania de puterea pacatoasa a lui Martin Luther, un dobitoc care dupa ce a inventat protestatismul si-a dat seama ca a facut cel mai mare pacat din viata lui si s-a dus sa se povedeasca.

| Qinz a răspuns (pentru mariamarybu):

Religia ortodoxa este infecta.
Puparea moastelor, cumparatul icoanelor, sfintirea doar niste minciuni, care le spun batranilor ca ei zic. ''Daca zice popa asa facem'' Religia ortoxa este un gunoi in ploaie, care ii usuca pe oameni de bani si le da sperante false oamenilor.
Popi aicea care stiu Biblie stiu prea bine ce fac. Sti ce zice Dumnezeu daca ai citit biblia in viata ta? ca acesti preti muradari care mint oameni sa faca aceste ''ritualuri'' inventate de ei o sa ajunga in iad. ''Nu am predicat eu in numele tau'' si Dumnezeu o sa le zica ''Eu nu te-am cunoscut nicioadata''
Da nu ma astept de la o fata idoctrinata cu religia ortodoxa sa inteleaga ce zic aicea.
Acuma 1600 de oameni au ajuns la spital cand sau dus sa pupe moastele. Da prostimea nu are limimetewinking

| EmmaLoLy a răspuns (pentru Qinz):

Ai mare dreptate..si eu m-am nascut in familie de penticostali
GBU

| Qinz a răspuns:

Prostia nu are limite din pacate...

Răspuns utilizator avertizat
| Gabbriell a răspuns:

Mai ce pot spune, nu vreau sa supar pe nimeni. Eu sunt ortodox, sunt atatea religii oricare mai diferita de cealalta.
Dar toate religiile au ceva in comun, fie ca esti ortodox, penticostal, martor lui iehova, musulman, catolic etc, credem in Dumnezeu, e unul singur pentru toti, si cred ca toti dorim si incercam sa facem bine.

| tgiabberriieul a răspuns:

Ai grija ce prieteni imaginari iti alegi.
laughing

| JustMeeLebee explică (pentru tgiabberriieul):

ASta pentru cine era?

| pisyca a răspuns:

E o religie falsa

| JustMeeLebee explică (pentru pisyca):

De ce spui tu ca este o religie falsa. Eu am invatat la scoala ca, daca iti exprimi parerea trebuie sa te argumentezi. Argumenteaza-te!

| pisyca a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Pentru ca vb numai aberati

| pisyca a răspuns (pentru JustMeeLebee):

Si app daca nu vreau sa argumentez care e problema?

| hereo a răspuns (pentru pisyca):

Daca nu ai argumente solide in a-ti sustine ideile, raspunsurile tale nu pot fi luate in considerare.

| JustMeeLebee explică (pentru pisyca):

Hereo are dreptate. Se pare ca ai inceput o idee si nu ai cuvinte sa o termini? Foarte bine inseamna ca nu ai stat niciodata de vorba cu vreo persoana penticostala. Cine stie poate numa ce ai auzit si tu de pe net.

| pisyca a răspuns (pentru hereo):

Mai panarama

| pisyca a răspuns:

Hai scutestema cu religia peticostala

| pisyca a răspuns:

Manipulati lumae aiurea

| pisyca a răspuns:

Fugi de aici sectantule

| hereo a răspuns (pentru pisyca):

Vezi,tu nici macar o discutie nu esti in stare sa porti, deci nu stiu de ce te mai bagi in seama?
Pentru jigniri si injuraturi nu-ti trebuie scoala, astea se invata in familie si imi dau seama ce fel de familie ai avut tu "pisica" laughing
Ai auzit si tu de cuvantul "sectant"? Dar intereseaza-te ce inseamna "secta" prima data si apoi poate mai stam de vorba.

| Cristina_Aldea_1985 a răspuns:

Mai lasa-ma cu peticostali nu te da asa inteligent ca nu esti.Sunt satula de parveniti.