| likealwayss00 a întrebat:

Ce părere aveți despre penticostali?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Religia nu te face un om bun dar te poate determina sa faci crime in numele religiei tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Corect, nu religia te face un om bun. Numai Dumnezeu te poate schimba. Sunt atâția penticostali pe care dacă ii vezi pe strada și vb cu ei, nici nu îți dai seama ca sunt "copii ai lui Dumnezeu" ptc nu religia schimba pe om, ci Dumnezeu o face. Dacă ei nu Îl cauta pe Dumnezeu din toată inima, cum sa fie niște oameni schimbați? Asta e valabil pentru toate religiile. Când Dumnezeu începe sa lucreze într un om, se vede de la o poștă ca acel om e diferit și ca e un copil al lui Dumnezeu

| Freya1 a răspuns:

Am avut și am și rude, cunoștințe dar nu prea ținem legătura.

Nu toți sunt aiurea sincer, sunt și printr-e ei oameni ok cu, care te înțelegi și ce nu încearcă sa iti vare pe gat religia lor.Pe aia ii simpatizez.Adica atâta timp cât tu ești cu treaba ta și eu cu a mea, nu încerci sa îmi impui sau sa ma convingi de convingerile tale nu am nimic cu tine.Dar mai sunt printr-e ei și care pur și simplu trăiesc ca și în evul mediu, îndoctrinați și încearcă cu tot dinadinsul sa te trag acolo și pe tine sa te convingă ca asa e bine cum vor ei.

Am cunoscut o familie de penticostali ce nu aveau TV în casa și acces la internet, doar pe YouTube cu, cântări pe care le puneau la o boxa.Am zis inițial ca e treaba lor în fond,nu am de ce sa ii judec. Oricum sunt multe tampeni la TV și pe internet iar dacă ești mai credincios nu prea te ajuta.Dar în momentul în care el le-a confectionat copiilor jucării din lemn ca să nu cumpere nimic, o punea pe nevastă-sa sa verifice mâncarea în cuptor sau pe aragaz la secunda cu lumina (adică sa aprind alumina, sa răsucesc cu paleta o data mancarea și după sa fuga sa stiga repede lumina la loc), la fel și cu apa, doua secunde și sa oprească robinetul îmi era jena când mergeam la ei sa folosesc ceva ca știam ca dacă eu stau mai mult la dus sau ceva, femeia aia va trebui sa fie pilot de curse ca să mai scadă din cheltuiala pe care as face-o eu.Ca sa nu mai spun ca o data am făcut greșeală de ai spune soțului ei (eu fiind fericita de altfel pentru ea ca vom puntea comunica si tot restul) ca si-a făcut soția lui ceva cont pe ceva messenger cum era pe atunci și a făcut ala un scandal monstru. Femeia nu a făcut cont cu intenție, nu se prea pricepea la tehnologie și din greșeală a făcut cont crezând ca e de g-mail sau ceva nu știu, iar după ce mi-a închis mie m-a sunat înapoi sa vad dacă îmi mai apare contul ala, dacă mai are messenger ea (după ce a umblat el pe telefonul ei) ca după sa seteze telefoanele pe un mod prin care indiferent cine o suna pe ea sa vadă și el pe telefonul lui.

Acum nu zic ca toți sunt asa.Dar doamne ferește.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Poate familia de care spui tu nu se descurca prea bine cu banii și de asta făcea asa. Adică nu are deloc treaba cu penticostalismul, ci doar asa era familia asta (zic de lumina, apa.).

| CostinAlamariu a răspuns:

Sunt duși de acasă. N-au toate corăbile în port. N-au toate țiglele pe acoperiș.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, nu sunt asa. Ai fost la penticostali sa ii vezi cum sunt? Daca doar întâlnești câțiva din ei și ii vezi asa, nu înseamnă că TOȚI sunt asa cum sunt 2-3. Cum la voi ziceți ca ortodocșii aia care beau și cad prin șanțuri de beți ce sunt nu se pot numi ortodocși adevărați, asa exista și noi penticostali care nu se comporta asa cum ar trebui.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Am vazut o gramada, am intalnit o gramada si am auzit povesti o gramada. Nu zic ca TOTI sunt asa, dar daca majoritatea sunt asa chiar nu ma intereseaza exceptile. Nu stiu daca religia penticostala îi face sa fie dusi de acasa sau daca cei dusi de acasa au o afinitate aparte pentru pentecostslism. Asta nu stiu. Ramane o intrebare pentru veacuri. Dar din experienta mea si a multor români, cam asa este. Sorry sad

Iar in ce priveste ortodocsii exista o diferenta. Macar de acei ortodocsi care beau si sunt cazuti in santuri poti sa zici ca nu-si respecta propria religie, ca nu Ortodoxia le zice sa bea ca porcii ci din potrivă. Dar voi când vorbiti toata ziua buna ziua de Iisus si cultul vostru? Voi cand va imbracati cu hainele alea absolut bizare si complet inestetice? Voi cand sunteti perceputi ca inadaptati sociali si fanatici? Nu aveti scuza ca nu va luati religia in serios ci din potriva, tocmai religia voastra va spune asta. Adica tocmai religia voastra vă face țăcăniți. Avem și noi fanaticii si țăcăniții nostri dar aia sunt o minoritate si nici nu le spunem noi sa se comporte asa. La voi e uzual si nu intamplator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, cei pe care i ai întâlnit sunt excepțiile. În România sunt mii de penticostali și depinde și de orașul în care locuiești. Acele cazuri în care penticostalii fac ceea ce le e interzis de Biblie, sunt EXCEPȚII, nu restul. Și penticostalii NU sunt duși de acasă. Cunosc mulți penticostali care au făcut și facultăți, și nu tocmai ușoare (precum medicina, facultatea de drept, facultatea de informatica etc.). Daca erau duși de acasă, cum zici tu, nu reușeau sa promoveze astfel de facultăți.
În ceea ce privește penticostalismul, nici la noi nu se permite sa se bea, sa se fumeze, ba chiar la noi merge mai adânc decât la voi toată treaba asta și nu avem voie sa facem multe lucruri pe care le interzice BIBLIA, nu conducătorii bisericilor. Și ce e greșit sa vorbim mult de Domnul Isus? El e Salvatorul nostru, nu poți sa taci când ești bucuros de mântuirea pe care ți a dat o. Ucenicii ce au făcut după înălțarea Domnului? S au dus și au spus foarte multor oameni de Domnul Isus și jertfa Sa. În momentul ăsta sunt chiar și ortodocși care nu au habar de jertfa Lui și de ce a făcut El asa important pentru noi, dar la noi toți știu ptc fiecare alege în dreptul lui dacă se botează și dacă continua pe același drum, nu rămâne penticostal ca asa e familia din neam în neam. Și cu ce haine "absolut inestetice" ne îmbrăcăm? Sunt persoanele în vârstă care îți dai seama ca nu se vor îmbraca cine știe cum la vârsta lor, dar restul cum se îmbracă inestetic? Înseamnă că tu chiar NU cunoști mulți penticostali. Când suntem percepuți ca inadaptați social și fanatici? Îți zic eu, nu suntem, decât de cei ce nu ne cunosc, cum ești TU sau alte puține excepții. Nici nu ma mir ca aduceți atâtea vorbe de jignire la adresa noastră. Și nu, nu suntem țăcăniți, suntem complet NORMALI. Când ai sa vii în biserica mea sa vezi cum suntem, atunci sa vorbești, pana atunci, nu are rost sa mi spui de acele minorități pe care tu le întâlnești.

Eu nu sunt aici sa îmi promovez religia, totuși am insistat sa va spun ca nu e asa cum credeți voi. Voi aproape ca ne credeți niște animale involuate. Decât sa fim destrăbălați și sa mergem prin cluburi, sa fumam, sa bem, sa injuram, sa purtam haine mulate și decoltate, decât să ne machiem, sa ne vopsim, sa purtam bijuterii etc. mai bine împlinim Biblia, dar suntem judecați de cei ce nu o fac. Dar nu e de mirare. Pe Domnul Isus L au jignit și L au prigonit, pe ucenici i au jignit, prigonit... Acum, voi faceți la fel cu noi, se împlinește Biblia. Dacă ar fi fost ceva rau sa faci ceea ce scrie în Biblie și sa fii mai "strict", înțelegeam, dar dacă noi o împlinim suntem luați în râs. Dar nu ma deranjează, ptc nu părerea oamenilor contează, ci părerea lui Dumnezeu, iar dacă voi ne jigniți nu ne încurcă cu nimic sa ne continuam calea spre cer.
Dar știi care e chestia? Vom vedea după moarte dacă am fost țăcăniți, cum zici tu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt prefăcuți și mincinoși. Dacă tu ai întâlnit astfel de penticostali, nu înseamnă că toti sunt asa. Ba chiar, sunt foarte mulți care chiar împlinesc Biblia și nu sunt asa cum ii descrieți voi.

| CdeMetal a răspuns:

Zgarciti ca si evreii

| likealwayss00 explică (pentru CdeMetal):

Barfitori

| anonim_4396 a răspuns (pentru CdeMetal):

Zgârciți? În cazul in care nu știi, ei dăruiesc foarte mult și se ajuta unul pe altul când au nevoie cu bani, alimente, haine, ce e nevoie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru likealwayss00):

Dacă tu ai întâlnit penticostali barfitori nu înseamnă că toti sunt asa. Cunosc foarte mulți penticostali care sunt asa cum cere Biblia mai mult sau mai puțin, nu barfitori, zgârciți și cum ziceți voi

| likealwayss00 explică (pentru anonim_4396):

Toți care i-am cunoscut suntrolling on the floor)

| anonim_4396 a răspuns (pentru likealwayss00):

Asa ți s-a întâmplat ție. Cunosc sute de penticostali care nu sunt asa cum ii descrieți voi.

| CdeMetal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa zic toti penticostalii despre ei insisi

| anonim_4396 a răspuns (pentru CdeMetal):

Nu ca zic, chiar se întâmplă asa. Vino la mine la biserica sa vezi cum e și apoi sa zici ca mint