| StrongHeart a întrebat:

Ce s-a intamplat cu tezaurul Romaniei de la Moscova?
Din cate am inteles, a fost recuperata doar o parte mica din tezaur.
Mai exista? Se pot gasi urmele posesorilor, fie ei si decedati, prin documente istorice sau ceva?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

"Se pot gasi urmele posesorilor, fie ei si decedati, prin documente istorice sau ceva?"
Despre ce posesori este vorba? Tezaurul RO era de fapt ceva aur si bijuterii de astea istorice sau cum sa le zic,deci erau ale staului.
Urmele posesosorilor,la ce anume te referi? Posesor este statul roman,aia lau trimis cand germanii au ocupat marea parte a tarii,asa s-a luat hotarirea sa duca aurul tarii in afara,sa nu cada prada in mina germanilor.

Nu sa crezut,stiut ca o sa putem opri pe germani in moldova,daca s-ar fi stiut. atunci nu se mai duca aurul nicaeri,ramnea la Iasi,apoi il duceau unde se depoziteaza de obicei.
Posesori decedati,cines aia?
Rusii is un popor de oameni neseriosi,asa au fost in toata istoria lor,niste oameni fara cuvint si asa or si disparea.

Vezi si acum cu Ucraina,ia lasat pe aia sa fie independenti,acum sau intors ca vor sai ia inapoi, cum am zis niste oameni de nimic, niste oameni fara cuvint, nu te poti increde in oamenii aia niciodata.

RO cand a vazut ca Germania a ocupat marea partre din tara, a dus tezaurul la Moscova, de parca nu ar fi stiut cines rusii.
Acu mia picat fisa asta, uite noroc de intrebarea ta.

Fii atent aici ce ma gindii.Rusia tot timpul a avut de comentata ceva fata de tarile romane, mereu au avut intentia sa ocupe o parte din tarile romane, mereu au cautata sa faca orice numa sa mai obtina ceva teritorii.

Romanii stiau lucru asta, deci nu era chestie noua, rusii nu erau prieteni cu romanii, nici nu au fost vreodata.

Acum stau si ma intreb, cine o fi luat decizia aia sa mute tezaurul la Moscova?
Deja suna a ceva necurat aici.Deci cineva din guvernul,conducerea RO de atunci a avut interesul asta,sal trimita la rusi,o fi fost mina in mina.
Tu cand stii ca nu poti sa ai incredere in vecinul tau,ce faci? Ii dai pe mina banii tai? Sa fim seriosi, nu cred ca romanii de la guvernare pe timpul ala nu stiau ce sunt rusii.
Deci tare ma tem,acum mi-a venit idea asta,ca nu cumva cei care au luat decizia sa nu fi fost niste tilhari,mina in mian cu rusii,oamenii siau primit si ei partea si nimeni na stiut nimic.

Nu este exclus sa fie asa.
Tu ai dreptate,ar trebuie sa se studieze cazul,stim ca nu o sa mai recuperam nimic,dar macar sa stim adevarul.
Adevarul se pare ca ala este,am avut niste conductori tilhari,mai tot timpul cam asa sa mers,numa tilhari,exact asa cum se intampla si acum.
Erau alte optiuni,puteam duce tezaurul altundeva,de ce la rusi? Puteam sa ne facem ca il ducem la rusi sau altundeva si sa il ingropam undeva,cand trecea viju era acolo deja.

Asa s-a intamplat mereu,cineva a trebuie sa fie tilhar,sa tratdeze, sa fie lacom, is sigur ca asa sa intinmplat si cu aurul ro in timpul ala.
Rusu daca a fost mina in mina cu conducerea din RO ce sa mai dea inapoi, ei deja impartite oamenii intre ei laughing

Asta e viata, astia is oamenii, uneori nu aflam niciodata, pentru ca cei care au stiut ceva sau dus.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Eu sincer nu îmi fac mari speranțe.
Gândește-te că bolșevicii au ajuns la putere în 1917 și cum tezaurul nostru era la ei s-au folosit de el sa își finanțeze războiul lor împotriva oponenților politici.

| StrongHeart explică (pentru LordCristobal):

Stii cum se întampla atunci cand cineva pierde o persoana draga, care este data disparuta: Cei apropiati se straduiesc macar sa afle ce s-a intamplat concret cu acea persoana, sa aiba o oarecare liniste, afland adevarul din spatele suferintei.
La fel si aici, nu ma gandesc ca va fi recuperat, dar ar fi bine, zic eu, sa stim macar ce s-a intamplat. Nu ar tine neaparat de foame informatia, dar eu zic ca nu ar strica sa stim.

| Darius50boss a răspuns:

Tezaurul de câte știu există