| Gillian a întrebat:

Sunt clasa a 9-a. La istorie mi-a dar ca temă să scriu despre izvoarele istorice ale localității mele. Ei bine, sunt dintr-o localitate mică(sat) și n-am găsit vreo vreo informație despre. Adică...ce ar trebui să fac? Să caut documente, poze etc? laughing Nu cred că există.

13 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

,,Doamn, mi-am uitat tema acasa, dar promit ca o aduc ora viitoare"

(adica niciodata)

| Gillian explică (pentru Nemessys):

Nu imi sta in fire sa fac de-astea. Si oricum cred ca are o parere nu prea buna despre mine dupa nota din testul initial.

| Crackman a răspuns:

Spui ca creatorul satului se numea vasile, iar intr -o zi a scapat lopata jos.Din acest moment eu aici sat fac

| Gillian explică (pentru Crackman):

Cum de nu m-am gandit la asta? esti un geniu! laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Mai exista elevi care-si fac temele? laughing

| oOMasTerOo a răspuns:

Poti sa te duci la primarie si sa ceri un document cu informatii despre localitatea ta. Sau poti sa scrii despre cel mai apropiat oras si sa spui ca s-a format in apropierea lui.

| Gillian explică (pentru oOMasTerOo):

Cred ca m-as cam face de ras prezentandu-ma la primarie avand in vedere ca nu cred ca s-a dus cineva vreodata acolo pentru asa ceva; si la cum ma cunosc, nu m-as duce.
Cel mai apropiat oras este cel in care fac liceul, dar e in alt judet...si profa a zis sa scriam despre localitatea noastra.

| oOMasTerOo a răspuns (pentru Gillian):

Atunci poti merge la o biblioteca, de preferat a scolii sau poti incerca si la altele. Si eu stau intr-un sat, dar un profesor din fosta mea scoala generala a facut o lucrare/carte despre toata localitatea, incluzand sisatul meu. Sigur s-a i tamplat asta si la tine.

| Denision99 a răspuns (pentru Gillian):

Dacă ai o rețea de socializare precum Facebook, te rog să îmi lași un link și te voi ajuta eu.
O seară bună!

| Gillian explică (pentru oOMasTerOo):

Care biblioteca? a scolii generale unde am fost? n-am ce gasi acolo, sunt sigura. si nu, n-a scris nimeni nicio carte.
urasc tema asta... -_-

| oOMasTerOo a răspuns (pentru Gillian):

Well, poti sa ii explici frumos profei de istorie ca chiar ti-ai dat interesul ai ai incercat sa cauti informatii, dar satul tau este mult prea dezvoltat istoric pentru a avea o istorie. SIIIIIGUR O SA INTELEAGA! happy

| Gillian explică (pentru oOMasTerOo):

Nu prea cred ca o sa intelega, dar, da...n-am ce face.