| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Ce semnifica cifra 7 sunt multe lucruri in lumea asta care au cifra 7 de ex(cele 7 minuni ale lumii). Si ce inseamna cei 21 sau 22 de trandafiri nu stiu sigur?sadsadsad

Răspuns Câştigător
| viorel2c a răspuns:

Se povesteste inca despre "sapte mari si sapte tari", despre cele sapte virtuti, cele sapte minuni ale lumii. Curcubeul are sapte culori, iar in Biblie se descriu cele sapte zile in care Dumnezeu a facut Lumea. Exista sapte pacate de moarte si exista a saptea zi, Duminica, zi sfanta, binecuvantata, lasata de Creatorul ceresc pentru odihna Omului. Faptul ca cifrei 7 i s-a atribuit o semnificatie speciala, inca din vremurile biblice, o dovedeste grupul de sapte stele, cunoscute ca "Pleiadele" sau cele "Sapte Surori". Antropologul britanic Stan Gooch a descoperit ca este singura constelatie cunoscuta in fiecare cultura de pe Pamant, actuala sau disparuta, datand de cel putin 40.000 de ani. In mitologia greaca, Pleiadele erau sase surori cu mama lor, care au fost fugarite prin paduri de Orion Vanatorul, pana cand Zeus s-a indurat de ele si le-a transformat in stele. Aborigenii numesc constelatia Pleiadelor "Wurunna", asociind-o cu zeul vanatorii, iar la amerindieni, constalatia e a celor Sapte Fecioare urmarite de un urs. Se regasesc si in legendele vechilor azteci, incasi, polinezieni, chinezi, hindusi, africani, precum si la egiptenii antici. Pentru toate aceste civilizatii au fost importante deoarece simbolizau cifra 7. E un copy-paste

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Intr-adevar, cifra sapte se intalneste in toate aspectele vietii spirituale si materiale ale omenirii.Sapte sunt zilele saptamanii, sapte sferele sau treptele ceresti sapte petale are trandafirul sapte capete are cobra de la Angkor, sapte ramuri are copacul cosmic al samanilor, etc.Se pare ca Hipocrate insusi ar fi spus"tonguerin virtutile-iascunse, numarul sapte facesa dainuie toate in fiinta:el randuieste viata si miscarea, el are inraurire chiar si asupra fapturilor ceresti."

| astertix09 a răspuns:

Cred ca 7 provine din Biblie unde tot ceea ce are legatura cu perfectiunea si cu Dumnezeu este definit prin cifra 7.
De exemplu levitic 23:15-16, apocalipsa 10:7, apocalipsa 16:17; geneza 1:1; geneza 1:21; 1:27 (de trei ori); 2:3; si 2:4; Geneza 2:1-3; Geneza 7:2; Geneza 7:-10; I Petru 3:21; Levitic 8:31-36 si multe alte exemple care pot continua. Intelegi ideea.
Daca te referi la 7 din denumirea ultimului Windows, pe blogul lor oficial au explicat ca daca le-ar fi numerotat toate editiile asta ar fi fost editia sapte desi este build 6.1 iar vista este build 6.
Las pe altii sa explice de ce s-au ales 7 minuni si alte exemple in care 7 este reprezentat de perfectiune.
In ceea ce priveste detalii despre 21 si 22 iar la fel vor completa altii, nu am idee la ce se refera.

| jahjah a răspuns:

Cifra 7 reprezinta numarul meu norocoswinking

| 1942 a răspuns:

Cifra 7 in Numerologie reprezinta uniunea omului cu Dumnezeu, este un numar spiritual, biblic. Cumuleaza in el analiza, intelegerea, cunoasterea, constientizarea, studiul, meditatia. Aduna in el influenta celor 4 elemente:pamant, aer, apa, foc, fiind deosebit de echilibrat. Daca ai numarul natal 7, ai intelepciunea de a gandi si abilitatea de a capata noi cunostinte in orice domeniu te intereseaza. Numarul natal se afla astfel: se aduna cifrele datei de nastere, luate fiecare independent si suma rezultata se reduce si ea la o singura cifra. De ex: data nasterii este 15.03.1978. Se aduna: 1+5+3+1+9+7+8= 34, apoi 3+4=7. Iti pot spune mai multe despre 7 sau alte numete, daca te intereseaza.
Despre 21 nu stiu nimic, decat, cel mult, ca e multiplu de 7, dar 22 reprezinta pe marele constructor, nativul aste o forta puternica, poate fi conducator. Scopul vietii pentru cei cu 22 este sa realizeze un inalt nivel material si sa-si puna in practica cunostintele pentru imbunatatirea vietii tuturor. Predomina intelegerea lor in mai multe directii si abilitatea de a -si aplica cunostintele acolo unde este nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am un raspuns dar stiu si alte semnificatii ale cifrei sapte spre exemplu cele sapte pacate capitale, si cele sapte virtuti cardinale happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cifra 7 semnifica norocul (asa cred)... Nuj daca are legatura cu Biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cifra 7 ma reprezinta pe mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

7 este o cifra magika care simbolizeaza bucuria fericirea si

| danteewerr a răspuns:

Cifra șapte inseamnă să nu te mai lași prostită și aburită de tot felul de explicați gen ce inseamnă cifra șapte. Cifra șapte cred că dorește să-ți zică să fugi de tot ce ține de horoscop și tot felul de ghicit in palmă in stele etc. Fii cu picioarele pe pamint. Eu pot să-ți zic de exemplu că am windows 7, acum trebuie să stau să fac filozofie ce este cifra șapte!

| lilia_8231 a răspuns:

Aha cifra sapte inseamna dragoste iubire aermonie speranta