| bluebel a întrebat:

Cine s-a nascut primul? oul sau gaina?

9 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Niciunul nu se naste; oul este ouat, gaina eclozeaza, incepand prin a fi pui.Pe de alta parte, nimeni nu e primul, fiindca oul e in gaina, iar gaina in ou.Si sa speram ca am incheiat problema,pe anul asta, la categoria"Arta si cultura", fiindca anul trecut intrebarea aparuse la rubrica TA; asteptam curiosii din 2012; poate la "Stiinta si filosofie"!

| Necrophagist a răspuns:

Natura non facit saltum, daca vezi un arbore filogenetic vei remarca prima găină care nu e găina pe care o ştim noi cu transformari evolutive complexe, aceasta e si prima mama a unei adevărate găini deci oul a fost înaintea găinii prin descendenţa cu modificare

| 19marian60 a răspuns:

Bluebel,oua sau gaini s-au nascut doar in imaginatia ta. Controleazate, maine s-ar putea sa nasti vre un avion sau o noua planeta, POTOLESTETEEEEE!

| benny a răspuns:

Gaina pentru ca Noe a avut pe arca Lui cate o pereche din fiecare animal, asta e din ce stiu eu happy

| 1n3x a răspuns:

Nici marii filozofi / oameni de stiinta nu au reusit sa raspunda la intrebarea asta si tu vrei ca niste omusteni de pe acest site sa-ti raspunda?

| Jeryko a răspuns:

Cocosul ma ce nu stiti?laughing

| bd3x73r a răspuns:

Dinozaurul

| alinaaa26 a răspuns:

Sigur gaina

| AnnaElena a răspuns:

Gaina