| DeeaLoVe012 a întrebat:

Cu cine este compatibil zodia Sagetator...Craciun fericit tuturor!

Răspuns Câştigător
| Leylla a răspuns:

Compatibilitate Sagetator - Berbec

O astfel de pereche pare desprinsa din basme. Au multe in comun (aceeasi energie si aceleasi pasiuni), fiind extrem de compatibili. O relatie incendiara si pasionala, fiind mereu dispusi sa se implice in activitati noi si interesante. Ambii isi doresc o experienta de viata proprie, nedorind sa irosesca timp citind sau ascultand pe altii cum isi expun propriile reusite. Trebuie totusi sa fie precauti: au tendinta de a risca prea mult, Berbecul fiind mereu grabit iar Sagetatorul acordand importanta oricarui fapt, mai putin celor cu adevarat importante si evidente. De asemenea, fiind atat de asemanatori, va fi dificil sa mentina relatia pe termen lung, data fiind energia pe care o investesc in proiecte noi, fara insa a le duce pana la capat.In cazul in care nu sunt indragostiti unul de altul, pot fi totusi prieteni buni. Problemele sunt rare, insa Sagetatorul are nevoie de mai multa independenta decat Berbecul, care uneori se dovedeste a fi extrem de posesiv. Berbecul este de asemenea un pic mai sensibil decat nostimul Sagetator, ceea ce nu se va impaca foarte bine cu modul direct de a vorbi al partenerului. Partea buna este ca ambele semne sunt capabile sa ierte si sa uite repede.Berbecul este condus de Marte iar Sagetatorul de Jupiter, planeta intelepciunii si a norocului. Ambele sunt semne masculine, privind lumea in acelasi mod. Sagetatorului ii place sa riste, aflandu-se sub influenta indulgenta a lui Jupiter. Marte aduce initiativa in viata Berbecului, acesta actionand sub impulsul momentului, uneori fiind chiar un pic agresiv. Cand Berbecului ii vine o idee noua si interesanta legata de o excursie sau de o alta aventura, Sagetatorul este mereu dispus sa il insoteasca.Ambele sunt semne de Foc. Aceasta combinatie poate produce o flacara ce va arde permanent. Sunt mereu gata de plecare. Au resurse nelimitate de energie.Nu vor exista lupte pentru putere intre cei doi. Berbecului ii place sa-si asume toata gloria iar Sagetatorul se limiteaza la a controla evenimentele din spatele scenei. Sunt mai priceputi la demararea proiectelor decat la finalizarea lor, aceasta fiind o adevarata problema daca unul dintre ei va considera ca relatia lor este invechita; bine totusi ca aceasta perspectiva este putin probabila. Berbecul se plictiseste usor, insa Sagetatorul are grija ca viata lor sa fie mereu interesanta si plina de neprevazut.Cel mai bun aspect al relatiei: inclinatia comuna pe care o au catre activitati de pionierat si catre aventura. Au acelasi entuziasm si energie. Pasiunile comune si personalitatile similare asigura succesul acestei relatii.

Compatibilitate Sagetator - Taur

Intre cei doi este o relatie intensa, vulcanica, insa trebuie sa fie rabdatori pentru a ajunge sa cunoasca partenerul mai bine. Au multe de castigat de pe urma acestei relatii.Sagetatorul va dori sa cunoasca mereu oameni noi, locuri si situatii noi; Taurul, pe de alta parte, se va multumi cu rutina zilnica, aceasta oferindu-le mult dorita siguranta. La inceputul relatiei, Taurul va cere mai multa implicare si stabilitate din partea Sagetatorului, mai multa chiar decat ar dori acesta sa ofere; insa, daca Taurul va invata lectia importanta a rabdarii, cu siguranta ca ambii se vor bucura de confortul caminului.Aceste doua semne abordeaza viata in mod diferit. Taurul este practic si calm, lucru care deranjeaza pe nelinistitul Sagetator. Sagetatorul va avea mari probleme cauzate de indispozitiile Taurului; va incerca din rasputeri sa-l inveseleasca, insa va realiza curand ca este aproape imposibil. Mai exista si pericolul ca, in plin proces de "inveselire", acesta (adica Taurul) sa-si indrepte coarnele si sa adopte o pozitie ofensiva. Totusi Taurul are multe de oferit Sagetatorului, desi acesta nu va recunoaste.Taurul este guvernat de planeta Venus, a dragostei, iar Sagetatorul de planeta Jupiter, a norocului. Venus insufla dragostea Taurului pentru frumos, lux si senzualitate. Influenta lui Jupiter transforma Sagetatorul in Profesorul zodiacului (Jupiter aduce preocuparea pentru filozofie, invatamant superior, expansiune, optimism, noroc si calatorii). Aceasta combinatie de frumusete si inteligenta, de energie masculina si feminina.Taurul este semn de Pamant iar Sagetatorul de Foc. Sagetatorul are nevoie de spatiu de miscare, iar Taurul este pragmatic si are nevoie de echilibru. Sagetatorul se bazeaza pe instinct atunci cand trebuie sa ia decizii in viata, in timp ce Taurul este practic si are in vedere cresterea eficientei propriilor activitati. Aceste doua abordari pot fi complementare sau pot constitui o sursa de stres in cazul in care cei doi nu vor intelege si nu vor respecta parerea celuilalt.Cel mai bun aspect al relatiei este: noua perspectiva pe care si-o pot impartasi atunci cand devin constienti de diferentele dintre ei. Au o relatie stabila si fericita doar dupa ce inteleg si accepta aceste diferente.

Compatibilitate Sagetator - Gemeni

Este o relatie spectaculoasa. Aceste semne sunt mai mult decat compatibile; orice problema va fi rezolvata cu un minim de efort din partea celor doi. Gemenii sunt capabil sa ofere inovatorului si aventurosului Sagetator independenta pe care acesta o cere in cadrul oricarei relatii; Gemenii au si ei aceasta nevoie, astfel ca se vor intelege in aceasta privinta minunat. Insa, in timp ce Sagetatorul doreste independenta fizica, Gemenii doresc independenta mintala, insa fundamentul acestor nevoi este asemanator. Isi doresc mereu noi si noi experiente, intalniri si senzatii, fiind garantata o relatie interesanta.Gemenii si Sagetatorii sunt prieteni extraordinari pe langa compatibilitatea lor in dragoste. Se inteleg minunat si privesc lucrurile in mod similar: cu optimism si cu entuziasm. Sagetatorul este uneori agresiv, spunand lucruri pe care nu le "filtreaza" indeajuns, insa Gemenii iarta si uita foarte repede.Gemenii sunt guvernati de planeta Mercur, a comunicarii, iar Sagetatorul de planeta Jupiter, a norocului. Mercur imprumuta Gemenilor natura lor vorbareata si curiozitatea intelectuala; Jupiter aduce noroc si o inclinatie catre filozofie, conducand constant Sagetatorul catre cultura si adevar. Este o pereche potrivita, Gemenii venind mereu cu idei noi iar Sagetatorul fiind mereu dispus sa-l ajute la partea practica, gata sa intreaca propriile limite.Gemenii sunt un semn de Aer iar Sagetatorul de Foc. Aceasta garanteaza faptul ca aceasta relatie va fi destul de activa. Aerul raspandeste Focul, ajutandu-l sa capete proportii si intensitate. Gemenii si Sagetatorul au exact acest efect unul asupra celuilalt. Au o relatie pasionala; intotdeauna se intampla ceva. Uneori insa ceea ce se intampla genereaza o cearta care va rani sentimentele celor doi. Relatia lor nu poate fi decat excelenta sau plina de certuri. Partea buna este ca desi se cearta pe seama diferentelor de opinie, aceste certuri nu dureaza mult.Cel mai bun aspect al relatiei este: interesul mutual pentru cultura si cunoastere, folosindu-si intelectul la maxim si fiind mereu gata de actiune. Au acelasi entuziasm, energie si nivel motivational. Pasiunile comune si personalitatile similare fac ca aceste cuplu sa fie compatibil.

Compatibilitate Sagetator - Rac

Cand Racul si Sagetatorul fac pereche, e nevoie de multa rabdare pentru ca relatia sa se dezvolte. Cu timpul, cei doi parteneri vor descoperi ca au foarte multe lucruri sa-si ofere unul celuilalt. Prima impresie este aceea ca Sagetatorul este cel care isi doreste o viata aventuroasa si care iubeste adrenalina, iar Racul este satisfacut de siguranta emotionala. La inceputul relatiei, Racul s-ar putea sa-si doreasca mai mult decat ii poate oferi Sagetatorul. Dar, cu timpul, Sagetatorul va invata sa aprecieze sprijinul sentimental oferit de Rac.Partenerii abordeaza viata diferit.; Racul pune accent pe sentimente si traditie, iar Sagetatorul este hoinarul nelinistit. Sentimentele Racului pot fi coplesitoare pentru partener care, la randul sau, accepta cu greu dorinta acestuia de a se dedica activitatilor exterioare cuplului. Un partener rac poate oferi Sagetatorului un camin sigur, un loc in care Sagetatorii isi pot indeplini visele. Spiritul liber al Sagetatorului aduce in viata jumatatii sale diversitatea si pasiunea care lipseau.
Luna (emotii) guverneaza zodia Cancerului, iar Jupiter (filozofie) guverneaza Sagetatorul. Luna reprezinta dragoste si instinct maternal, in timp ce Jupiter simbolizeaza optimism, noroc si calatorii. Aceasta combinatie a energiilor feminine si masculine asigura dezvoltare si expansiune. Cele doua semne se pot sustine unul pe celalalt. Atunci cand doresc atingerea aceluiasi scop, isi pot combina energiile, iar rezultatul este extraordinar.
Racul este un semn de apa, iar Sagetatorul un semn de foc.
Sagetatorul iubeste libertatea, in timp ce Racul tanjeste dupa securitate si stabilitate emotionala, iar aceste nevoi stau la baza felului in care privesc viata, planurile si relatiile. Pot avea conceptii diferite, dar atunci cand isi unesc energiile complementare, pot iesi scantei, iar visele pot deveni realitate. Daca pretuiesc prietenia dintre ei si respecta parerile celuilalt, pot rezolva de obicei, conflictele care apar.

Compatibilitate Sagetator - Leu

Reprezentantii ambelor semne sunt extrem de dinamice si le place sa traiasca viata din plin. Cei doi pun mare pret pe respectul reciproc. Sunt o companie placuta, fiind calzi si avand un farmec aparte. In acest cuplu nu exista momente de plictiseala. Ambii sunt sociabili, iar pentru Leu este important sa simta ca detine controlul asupra situatiei. Sunt respectati si de catre ceilalti.
Leul este guvernat de Soare, iar Sagetatorul de Jupiter. Acestea aduc o energie masculina, combinatia fiind reusita. Se inteleg unul pe celalalt pentru ca se aseamana foarte mult. Sunt compatibili, dovedind ca sunt un cuplu minunat in orice situatie.
Atat Leul, cat si Sagetatorul sunt semne de foc. Acest lucru face ca relatia sa fie pasionala. Au o energie debordanta si reusesc foarte bine sa tina pasul unul cu celalalt. Reusesc sa rezolve destul de usor conflictele aparute din cauza divergentelor de opinii. Pe Sagetator il poate irita tendinta Leului de a controla totul, precum si vanitatea superficiala a acestuia. Ambii sunt loiali si devotati unul celuilalt, iar recompensele sunt pe masura asteptarilor.Care este cel mai bun aspect al perechii Leu - Sagetator? Dorinta de a lucra in echipa si admiratia reciproca. Ambii isi cunosc locul in relatie.

Compatibilitate Sagetator - Fecioara

Sagetatorul este foarte sociabil. Fecioara prefera sa analizeze descoperirile partenerului sau. Ambilor le face placere sa vorbeasca despre acestea. Fecioara i-ar putea pretinde partenerului perfectiunea prea devreme, insa, cu timpul, Sagetatorul va ajunge sa aprecieze increderea si siguranta date de Fecioara.Fecioara si Sagetatorul abordeaza diferit viata. Fecioara este practica si mai putin distrasa, in timp ce Sagetatorul este un explorator energic. Sagetatorul nu va accepta de la inceput realismul Fecioarei, iar aceasta se va obisnui greu cu energia Sagetatorului. Fecioara poate constitui o baza sigura pentru indeplinirea viselor si ambitiilor Sagetatorului. Acesta, la randul sau, aduce varietatea in viata partenerului sau.Fecioara este guvernata de Mercur, iar Sagetatorul de Jupiter. Mercur inseamna comunicare si analiza. Jupiter inseamna filosofie, intelepciune si calatorii. Pentru ei este foarte importanta comunicarea prin intermediul careia se pot sustine reciproc.

Compatibilitate Sagetator - Balanta

Aceasta combinatie este cel putin armonioasa. Intre cei doi exista o legatura speciala, profunda, intelegandu-se foarte bine unul pe celalalt. Sagetatorul este in permanenta in cautarea intelepciunii. Balanta iubeste arta si estetica. Balanta constituie o companie placuta pentru Sagetator in calatoriile sale si il ajuta sa dobandeasca mai multa experienta. Cei doi reusesc sa mentina relatia interesanta. Impreuna, vor atinge noi orizonturi in dragoste si in viata.Balanta si Sagetatorul sunt atat prieteni buni, cat si iubiti. Isi impartasesc optimismul, fiind entuziasti in cautarea adevarului si a experientelor frumoase. Problemele apar foarte rar. Uneori, Sagetatorul poate rani sentimentele Balantei, iar Balanta poate fi prea sentimentala. Pentru ca Balanta este un diplomat innascut, care uraste conflictele, vor putea trece usor peste orice neintelegere. Iarta si uita foarte usor.Balanta este guvernata de Venus (dragoste), iar Sagetatorul de Jupiter (noroc si filosofie). Influenta feminina a lui Venus si cea masculina a lui Jupiter face ca relatia sa fie echilibrata. Sagetatorul este in permanenta in cautarea marilor adevaruri ale vietii.

Compatibilitate Sagetator - Scorpion

Pentru a putea forma un cuplu fericit, Scorpionul si Sagetatorul trebuie sa fie rabdatori si sa se cunoasca reciproc foarte bine. Daca nu acorda suficienta importanta acestor aspecte, relatia nu va rezista mult timp. In schimb, daca au rabdare, vor fi rasplatiti pe masura. Sagetatorul este optimist si il incanta schimbarile si noutatea. Scorpionul isi doreste o relatie stransa cu partenerul sau, insa trebuie sa stie sa isi controleze sentimentele.Ambii vad fiecare zi ca pe o aventura si o oportunitate de a explora, de a incerca si de a invata lucruri noi. Micile lor escapade ii apropie foarte mult unul de celalalt. Pe Sagetator il irita incapatanarea si inflexibilitatea Scorpionului. Le face placere sa descopere lucruri noi impreuna. Vor fi mereu pe picior de plecare.
Pluto si Marte guverneaza Scorpionul, iar Jupiter - Sagetatorul. Marte favorizeaza caracterul determinat si curajos al Scorpionului. Marte, in combinatie cu Pluto, inseamna renastere si innoire. Jupiter aduce filosofie, putere de intelegere, expansiune, optimism si noroc. Datorita acestor influente, cei doi parteneri se sustin si se admira reciproc.

Compatibilitate Sagetator - Sagetator

Relatia dintre doi Sagetatori este aproape perfecta. Cei doi sunt dornici de a acumula cat mai multe cunostinte legate de lumea ce ii inconjoara. Vor avea parte de conversatii interesante si placute. Doar ocazional pot aparea dispute intre ei, atunci cand unul dintre ei depaseste limitele.Fiind ambii independenti, sunt compatibili in ceea ce priveste interesele personale. Nu sunt gelosi; atunci cand nu sunt impreuna, fiecare se ocupa de proiectele personale. Cand sunt impreuna, fac tot ce le sta in putinta pentru a-si multumi partenerul si pentru a atinge idealurile comune. Desi se adapteaza foarte usor situatiilor noi, exista totusi anumite momente in care nu se pot descurca singuri. Sagetatorii nu sunt invidiosi si nu suporta situatiile tensionate.
Sagetatorul este guvernat de Jupiter. In aceasta situatie, cuvantul cheie este expansiune. Ambii parteneri doresc sa acumuleze cat mai multe cunostinte. Farmecul lor personal ii fac sa fie placuti nu doar de catre partener, ci si de catre cei din jur.

Compatibilitate Sagetator - Capricorn

Acest cuplu va avea nevoie de mullt timp pentru a evolua. Din anumite puncte de vedere, Sagetatorul si Capricornul sunt opusi. Sagetatorul este capricios, doreste sa invete cat mai multe lucruri noi si nu este rabdator. Capricornul este orientat spre detalii, este pasiv, chiar timid uneori si asteapta intotdeauna cu nerabdare inceperea urmatorului proiect. Aceste diferente pot constitui bazele unei relatii puternice pe termen lung, dat fiiind faptul ca pot invata multe unul de la celalalt.
La inceputul relatiei, vor ierta foarte greu defectele partenerului. Sagetatorul este uneori neastamparat, iar Capricornul elitist. Din momentul in care vor inceta sa acorde atat de multa importanta defectelor celuilalt, vor putea descoperi calitati importante pe care le au partenerii lor. Sagetatorul ii poate oferi Capricornului o frantura din libertatea care ii lipseste acestuia uneori. Capricornul il va invata pe Sagetator sa acorde atentie detaliilor. Sagetatorul il considera prea responsabil si il va ajuta sa priveasca viata cu mai multa detasare.Planeta Jupiter guverneaza Sagetatorul, iar Saturn - Capricornul. Jupiter aduce intelepciune, filosofie, expansiune a cunoasterii si noroc. Saturn inseamna munca asidua, ambitie si responsabilitate. Sagetatorul il poate invata pe Capricorn sa fie mai spontan, castigand la randul sau de la partener stabilitate.

Compatibilitate Sagetator - Varsator

Acest cuplu unic si creativ reuseste sa combine eficient idealurile Varsatorului si cunostintele Sagetatorului. Sunt lipsiti de inhibitii si nu se plictisesc aproape niciodata. Dincolo de latura romantica a relatiei, intre cei doi exista o prietenie stransa; pot comunica foarte bine unul cu celalalt. Ambii sunt idealisti si se simt foarte bine impreuna.Sagetatorul se simte atras de individualitatea, viziunea si capacitatea creatoare a Varsatorului. La randul sau, Varsatorul admira initiativa partenerului sau, Sagetatorul are intotdeauna idei noi, dar nu le poate pune intotdeauna in practica. Datorita faptului ca fiecare dintre ei respecta nevoia celulilalt de libertate, conflictele apar foarte rar. Atat timp cat vor comunica eficient, vor reusi sa depaseasca orice obstacol aparut.Jupiter guverneaza Sagetatorul, iar Saturn si Uranus - Varsatorul. Uranus este planeta ideilor noi si a creativitatii; de aici vin ideile marete ale Varsatorului. Jupiter aduce intelepciune, expansiune si abundenta. Saturn aduce noi rezerve de energie.

Compatibilitate Sagetator - Pesti

Aceasta relatie le da posibilitatea celor doi sa-si indeplineasca visele. Sagetatorului ii place sa mediteze si trece foarte usor de la o idee la alta. Unele dintre ideile si aspiratiile lor sunt opuse, ceea ce ii determina pe cei din jurul lor sa ii considere nepotriviti. Dar, cu timpul, vor reusi sa-si armonizeze interesele si sa formeze un cuplu stabil.Sagetatorul este extrovertit, spre deosebire de partenerul sau mai retras. Pestele este un semn de apa care se adapteaza foarte usor situatiilor noi. Pentru el este foarte important sa-si inteleaga foarte bine partenerul. Sunt de obicei mult mai rabdatori cu Sagetatorii decat celelalte semne ale zodiacului.Jupiter guverneaza atat zodia Pestilor, cat si pe cea a Sagetatorului. Pestii mai sunt influentati si de Neptun. Jupiter influenteaza implinirea ambelor semne. Pestii sunt preocupati de latura abstracta a acestei impliniri; vor dori sa salveze lumea (dorinta manifestata adesea prin reciclare si protectie a mediului). Sagetatorul doreste sa-si largeasca orizontul prin intermediul cunostintelor. Neptun aduce nu doar iluzii si idei, ci si vise si dezamagiri. Sagetatorul isi poate ajuta partenerul sa devina mai realist.

7 răspunsuri:
| FallenDemon a răspuns:

Cu toate zodiile big grin daca-l iubesti ce conteaza zodia thinking nu inteleg chestia asta-i o aiureala oh go on de exemplu eu sunt berbec prietena mea e pesti happycica nu ne potrivim de loc deoarece eu sunt foc, ea apa, berbecul ii incapatanat si vrea sa fie lider pestele iubeste sa-i ajute pe alti etc si eu am citit zodiacul si-s doar abureli big grin ma inteleg foarte bine cu prietena mea si o iubesc foarte mult! sper ca te-am ajutat; 0 Sarbatori Fericite!

| DeeaLoVe012 explică (pentru FallenDemon):

Sa stii ca nici mie nu-mi pasa de zodii, dar eram curioasa...

| teodora555 a răspuns:

Nustiu!

| babe100 a răspuns:

Si eu sunt sagetator si nu prea stiu zodii care sa fie compatibile cu zoida noastra, doar de leu stiu happy. Cauta si tu pe net. Merci la fel! :*

| Symonutzu a răspuns:

Compatibilitati zodia Sagetatorului:
Compatibilitate excelenta:

Sagetator-Berbec, Sagetator-Leu, Sagetator-Balanta, Sagetator-Varsator

Compatibilitate buna:

Sagetator-Gemeni, Sagetator-Sagetator

Compatibilitate acceptabila:

Sagetator-Taur, Sagetator-Rac, Sagetator-Scorpion, Sagetator-Capricorn

Compatibilitate redusa:

Sagetator-Fecioara, Sagetator-Pesti

| Symonutzu a răspuns:

Compatibilitate excelenta:
Sagetator-Berbec, Sagetator-Leu, Sagetator-Balanta, Sagetator-Varsator
Compatibilitate buna:Sagetator-Gemeni, Sagetator-Sagetator
Compatibilitate accetabila:Sagetator-Taur, Sagetator-Rac, Sagetator-Scorpion, Sagetator-Capricorn
Compatibilitate redusa:Sagetator-Fecioara, Sagetator-Pesti

| Faraidei a răspuns:

Pai, gemeniisi sagetatorul straight face numeri dupa sagetator 6 zodii, asa se face pentru fiecare zodie daca vrei sa aflii compatibilitatea. Dar exista si particularitati straight face