| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare Cenaclul Flacăra?
Ce părere aveți despre acest fenomen și de ce credeți că nu a continuat?
Ce a dus la oprirea acelor spectacole?

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Toate au un sfarsit la un mom dat,nimic nu tine o vesnicie,probabil atat s-a putut,restul e poveste.
Spectacol sau ce era,a fost f ok, cine la conceput a avut o idee f buna, pe vremea aia, banui ca astazi daca mai incearca cineva ceva asemanator no sa mearga, ori nu o sa li se permita, poate o alta cauza ar fi banii.Acum se fac chestii in sali,controlate din toate pctele de vedere,sa nu zica care ceva aiurea laughing
Pe atunci s-a putut pentru ca statu platea,sau oamenii care mergeau acolo.
Vad unia spun ca prezenta pericol pentru nea caisa,nici vorba,sau ca era mai popular,asa daca e so luam pe popularatitate si serialul Dallas era mai popular ca Ceausescu,si muzica, aia ar fi insemnat sa nu mai ruleze serialu ala la tv, mai ales ca era capitalist laughing deci daca na interzis el serialul Dallas, sa fim seriosi, chestiile astea cu poeziile, cu popularitatea is basme.

| gabicoo a răspuns:

Devenise mai popular ca Ceausescu!
Dar cauza desfiintarii sale a fost o greseala a lui Adrian Paunescu. Acesta a participat la o vanatoare de rate a tovarasului si cum ratele nu se prea lasau impuscate Paunescu, care era destul de bine ametit, a produs urmatoarele versuri: " Priviti aceste rațe - și moarte par că zboară/ Le ține-n atmosferă doar dragostea de țară". Nea Nicu a auzit sau i s-a rapotat și asta a fost! Apoi a montat Securitatea acel incendiu urmat o busculadă, soldata cu victime, in care oamenii s-au calcat în picioare in fata unor porti inchise. Asta e povestea pe scurt!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Un fenomen pozitiv in cenusiul tot mai negru al "iepocii de aur".

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Adrian Păunescu a scris o poezie numita "Analfabeților" cu referire la cei din conducerea tarii si a activistilor de partid.

| gabicoo a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Poezia a fost scrisa in 1979 și Cenclul Flacara a fost interzis în 1985 dupa evenimentele de la Ploiesti!

Răspuns utilizator avertizat
| mihaela000ela a răspuns:

Spectacolele au fost interzise în anul 1985, motivul oficial fiind busculada care a avut loc la stadionul Petrolul din Ploiești în timpul unui spectacol, care s-a soldat cu cinci morți și câteva zeci de răniți. Cenaclul Flacăra a fost un fenomen cultural care s-a desfășurat între anii 1973 și 1985 condus de poetul Adrian Păunescu. Cenaclul Flacăra a fost înființat în data de 17 septembrie 1973 la inițiativa poetului Adrian Păunescu, redactorul-șef al revistei cu același nume, proaspăt întors din Statele Unite ale Americii. Păunescu a adus mișcarea flower power, muzica folk și muzica rock în spațiul românesc, fiind sprijinit de artiști precum Florian Pittiș, George Stanca sau Dorin Tudoran, care mai târziu vor deveni membri al acestuia.[

| Gusticel a răspuns:

Sunt mare fan.

| anonim_4396 explică (pentru Gusticel):

Mă bucur, Gusticel. happy
Ce mai ronțăi pe aici pe TpU?

| Gusticel a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai dat vreo 3-4 raspunsuri, asa in trecere. Mai mult am rontait pe Instagram azi. laughing