| Ivan_Raul_1995 a întrebat:

Daca am inceput sa fac vocalize si sa cant acum 2 zile in fiecare zi si de atunci nu mai imi vibreaza vocea dar se aude rau pe nota Si si Do ce as putea sa fac? E un progres mare, adica am progresat rapid daca nu mai imi tremura vocea?

15 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Multe chestii pe lumea asta se rezolva cu mult exercitiu. Ei, la fel este si cu cantatul. Nu mai stiu daca tie sau altcuiva am scris ca nu va mai tremura vocea odata ce exerseaza destul.

Acum ca sa nimeresti notele corecte, recomand sa descarciu ceva aplicatie pe telefon care sa scoata un sunet pe o anumita nota iar tu sa incerci sa il imiti. Ajuta si intrumentul ala micut rotund pe care il au cantaretii la biserica. Sufla in el pe o anumita nota ca sa isi ia tonul.

Bafta! happy

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Tot mie mi-ai scris happy! Multumesc!

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Si de ce cand urc pe Si si Do imi este foarte tensionata vocea?

| sadrian46 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Intrumentul ala micut rotund pe care il au cantaretii la biserica
Se numește camerton, redă nota la.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

N-ai pentru ce!

big grin

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru sadrian46):

Hmm. Am invatat ceva nou. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Mai exact nu e rotund, e cilindric.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

De ce mi se tensioneaza vocea pe nota Si si Do?
e aceeasi cauza?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Nu, aceea ar fi o cauză de bază.
Corzile vocale sunt niște mușchi care s-au specializat să vibreze.
Când trece aerul expulzat din plămâni peste ele, ele emit sunete.
Dar nu sunt numai câteva, sunt în mănunchiuri. Ca să scoți sunete joase, ele sunt mai groase, pentru sunetele subțiri ele sunt mai subțiri. Când se schimbă vocea la băieți, sub influența hormonilor masculini ele se îngroașă iar cele subțiri pentru sunete înalte rămân mai puține sau deloc.
Dta când te decizi să emiți o anumită notă ai învățat creierul să excite, să facă să vibreze o anumită grupă de corzi vocale, care să emită sunetul respectiv. Nu este numai una ci un grup, care dă timbrul și perspnalitatea vocii tale.
Dacă nu sunt destule corzi vocale care să redea sunete înalte, sau deloc, atunci corzi vocale care nu sunt potrivite ca grosime ca să redea aceste sunete înalte pentru tine fac efortul totuși să scoată aceste sunete. Atunci aceste corzi se tensionează și vocea ta se tensionează. Dacă continui pe gamă în sus tensiunea va fi tot mai mare, până la a nu mai putea emite sunete mai înalte, că nu mai ai corzi pentru ele, și doar tensiunea nu va ajuta la nimic.
Astfel, se pare că ai o voce de bariton, și va fi necesar să exersezi vocalize pe gamă în jos, sub nota Do de bază, iar nu în sus.
Din nou, un profesor de canto te poate ajuta cu asta.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Si nu voi putea canta niciodata sus?

| sadrian46 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Nu, din motivul expus mai sus.
De aceea cântăreții vocali se împart în bas, bariton, sopran, alt.
Fiecare cu gamele și tonalitățile pe care le poate cânta.
Pe un bas, degeaba îi pui să cânte sunete înalte, că nu poate.
Și invers la fel.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Imi spuneti va rog frumos ce gen de tonalitate este aici https://m.youtube.com/watch?v=3mMVcCMO_Ng. Multumesc frumos. Daca linkup nu merge se numeste Finneas -I lost a friend

| sadrian46 a răspuns (pentru Ivan_Raul_1995):

Îți răspund la tot ce mă pricep eu, dar nu sunt muzician de profesie. Am cântat foarte demult la pian, acum 6 decenii și ceva mai recent, cam prin 89. Astfel, ca să nu greșesc, las aceasta să te clarifice cei de profesie.

| Ivan_Raul_1995 explică (pentru sadrian46):

Am inteles multumesc mult!

| JUNNKiE47 a răspuns:

Totul se rezolva cu exerciții, cu timpul te vei perfecționa.