| Anomim2025 a întrebat:

De ce limba italiană sună așa de muzicală în comparație cu celelalte limbi latine?

2 răspunsuri:
| Kinda a răspuns:

Limba italiană este o limbă romanică din subgrupul italo-dalmat vorbită de aproximativ 62 de milioane de oameni, nu exista un raspuns exact pentru intrebarea ta, suna asa de muzcal pentru ca vocabularul lor e diferit dar apropiat de al nostru, de exemplu un Rus nu percepe limba Italiana ca fiind o limba muzicala pentru ca vocabularul lor este diferit, de exemplu nu poti sa zici ca latratul unui caine este frumos pentru ca nu esti obisnuit familiar, limba italiana fiind o limba romanica, coincide in multe cuvinte cu limba Romana, chiar pentru poporul Roman limba Italiana este mult mai usor de invatat decat celelalte libi avand o istorie si provincie care coincid.
Pe scurt doar unora popoare realizeaza limba italiana asa, alte popoare care au cuvinte mai dificile nu observa acest lucru.

| corolav a răspuns (pentru Kinda):

În primul rînd datorită bogatei alternanțe fonetice a consoanelor cu vocalele( fenomen specific numai limbilor italiană și română) și mai mult chiar a predominării vocalelor ( exceptînd acele duble consoane „tt", cc", zz").
Apoi și pentru faptul că limba, în general cea vorbită, are o nuanță puțin „cîntată", dacă îmi este permisă o asemenea expresie.
Are o notă de luminozitate chiar și în acele cuvinte cu conotații negative.
„La sua morte". „Un ragazzo pudibondo ", „Una prostituta".
" Mio cuore, tu stai soffrendo".
Și, nu de puține ori, consoanele surde capătă unele modificări fonetice care le apropie de cele sonore.
De multe ori „c" se duce spre perechea lui sonoră „g".
Se scrie „c„ dar se aude clar „g".
Fa caldo se aude clar Fa galdo.
Și poate și altele pe care nu le mai sesizez acum.
Să ai sănătate!
Notă: În textul de mai se impuneau unele puncte de suspensie pe care, din păcate, roboțelul corector, m-a obligat să le elimin.
Sunt curios dacă și acum îmi va refuza acest text.