| publicname a întrebat:

De ceva vreme m-am gandit ca vreau sa devin avocat.As vrea sa stiu la ce sectie trebuie sa ma duc la drept pentru a devenit avocat si ce pasi trebuie sa urmez pana la admitere?

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Primul pas este de a urma Facultatea de Drept din cadrul unei universităţi din ţară (de preferat ar fi o universitate de stat, Bucureşti, Piteşti, Craiova, etc., la zi pentru că ai seminarii, colocvii, activităţi practice (vei merge în sala de judecată să vezi cum decurge o şedinţă, aspecte ale diferitelor cazuri, etc.)), după ce ai absolvit facultatea cu diplomă de licenţă urmezi obligatoriu timp de 2 ani de zile stagiatura de avocat (dai examen de intrare în Barou, oriunde în România) şi după această perioadă vei da un examen de definitivat în profesia de avocat.
www.baroulbucureşti.ro, aici vei găsi toată metodologia, actele pentru depunerea dosarului de înscriere în Barou şi tematica, ş. a. m. d.
Multă baftă.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La orice sectie a unei facultati de drept.
Sa inveti bine!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai in primul rand dai la facultatea de drept( nu exista nici o sectie acolo exista doar facultatea de drept) facultatea tine 4 ani dupa 4 ani esti jurist, dupa acea poti sa dai la barou (examen ca sa devii avocat) daca ai luat examenul faci practica vreo 2 ani la orice cabinet de avocatura si iti dai definitivatul si esti avocat.

| Lilik a răspuns:

Pana sa ajungi o mare avocata, schimba nick-ul ala ca nu da bine la public.