| ComatoseWine a întrebat:

Vreau sa devin procuror.Ce pasi trebuie sa urmez, ce examene se dau la admitere? Ce trebuie sa fac dupa liceu? Cati ani imi va lua aceast vis pana voi deveni procuror 100%?
P.S.: Vreau sa urmez INM

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Facultatea de drept, unde la concursul de admitere se da fie din istorie si gramatica sau istorie/economie/filozofie, in functie de facultate (fiecare facultate isi alege disciplinele de examen). Unele tin cont si de media de bac, proportia e de asemenea diferita de la o facultate la alta. Dupa ce termini facultatea te poti inscrie la INM. E un concurs foarte dur, cu o concurenta acerba (eu spun ca merita efortul, daca esti convins ca asta vrei) si daca intri (cei mai multi intra dupa cativa ani de incercare, dar daca pui mana pe carte, te duce capul si ai incredere in fortele tale, se poate si din prima), faci 2 ani la INM, cu o groaza de examene, insa daca iti doresti cu adevarat sa fii magistrat, o sa treci cu vederea asta. La final este un examen de absolvire. Dupa examenul de absolvire, repartizarea pe posturi pt.stagiu, timp de un an la parchete/judecatorii. Repartizarea se face in ordinea mediilor. Dupa stagiu, urmeaza cel mai greu (si zic eu, cel mai important examen din cariera), examenul de capacitate (un fel de definitivat), dupa care in ordinea mediilor se fac repartizarile definitive pe post. Important de stiut e ca dupa primul an se face repartizarea pe judecatori/procurori, in al doilea an fiecare auditor fiind repartizat la o instanta/parchet, in functie de optiune. pentru mai multe detalii, ai putea intra pe siteul INM (ww.inm-lex.ro). La capacitate se poate trece de la o profesie la alta (adica de la procuror la judecator, sau invers). Ulterior, e mai greu.Bafta multa si sa dea Dzeu sa-ti indeplinesti visul!

| ComatoseWine explică (pentru Mareacluj):

Cati ani dureaza sa termin Facultatea de Drept? La care se mai adauga 2 + 1 si apoi gatalaughing. Oricum este tot ce vreau din clasa a 5-a pana acum in a 10-a.Pentru asta invat si orice altceva mi s-ar parea...nepotrivit pentru mine. Oricum multumesc:dSi te rog sa imi spui cat dureaza pana termin Facultatea de Drept:d

| Mareacluj a răspuns (pentru ComatoseWine):

Nu sunt la curent cu durata facultatii pt.toate facultatile din tara, cele de care stiu eu sigur, dureaza 4 ani. De fapt nu stiu daca exista fac.de drept de 3 ani. Dar cel mai indicat ar fi sa te interesezi exact la facultatea unde vrei sa mergi, acolo vei afla si disciplinele de concurs si tot ce te intereseaza legat de facultate. Oricum, pana termini tu liceul pot interveni schimbari.

1 răspuns: