| CrissCristiana24 a întrebat:

Este adevarat ca in a 11-a vom studia opera "Nunta in er" - Mircea Eliade?

8 răspunsuri:
| CarlaElena a răspuns:

Depinde de profesor. Eu am făcut-o într-a 9-a deşi unii ar condamna-o pe profesoara mea de română pentru asta, considerând opera Nunta în Cer ca trebuind studiată mai târziu.Dar dânsa, o nonconformistă, a riscat în provocarea de a ne face pe noi să înţelegem şi a reuşit. Cartea e genială...

| floresdemayo a răspuns (pentru CarlaElena):

Bine a facut, vezi ca nu regreti? Altii nu stiu ce pierd!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Superbă carte... Daca o studiati in clasa a XI-a, n-aveti decat de câstigat. Merită, Eliade e un geniu! Scrierile lui sunt una si una...

| CrissCristiana24 explică (pentru floresdemayo):

Da si eu am citit-o si sunt de acord cu tine. Cred ca studierea cartii depinde si de profilul la care esti.

| floresdemayo a răspuns (pentru CrissCristiana24):

Esti simpatică, dar da, ai perfecta dreptate. Imi vine sa zambesc că eu am citit-o cand aveam vreo 12 ani, in liceu nu am studiat opera respectivă (am terminat un liceu de chimie-biologie), dar, in schimb, am recuperat-o la facultate...Si licenta mi-am dat-o din Eliade, atat m-a captivat scrierile lui.

| Xenya a răspuns:

Eu nu am facut "Nunta in cer"! Am facut in clasa a X-a Maitreyi de Mircea Eliade. Poate depinde si de programa fiecarui profesor!

| CrissCristiana24 explică (pentru Xenya):

Multumesc de raspuns

| Xenya a răspuns (pentru CrissCristiana24):

Cu multa placere!