| ralucaralu a întrebat:

Eu as vrea sa fac niste compuneri la romana din 2 motive; primul este ca imi place sa fac si al doilea ca cred ca merg si in acest an la olimpiada...imi puteti da vreo sugestie de compuneri pentru a8a? ce compuneri pot crea? despre ce? pls ajutati-ma...

27 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Intereseaza-te ce subiecte s-au dat in anii anteriori la tezele unice si deocamdata fa acele compuneri la un nivel de exigenta maxima.In paralel lucreaza si compuneri libere ca sa-ti exersezi si sa-ti verifici sensibilitatea, imaginatia, usurinta in manuirea cuvantului, expresivitatea.

| ViVi a răspuns:

Si eu sunt intra 8love strucklove strucklove struck:X
scrie despre natura scrie un moment din viata ta placut sau ceva imaginar sunt o gramada de chestiiwinking

| gratzy56 a răspuns:

Draga mea, sugestii nu prea am in acest moment, dar cu : "ca cred ca merg si in acest an la olimpiada", ma cam indoiesc! ca sa mergi la olimpiada de romana ( cred ca despre asta este vorba, sau despre matematica?) mai trebuie sa lucrezi... cam MULT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre pisicuta si catzelul tau, despre parinti, colegi de scoala, profesori, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa compuneri si poate asa vei fi mai fericita cun drag alexandra 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr_o zi de tomana ma blimblam pe afara si am simti parca eram la parc sunt tare sunt mare fac ce vrea aaoo a sea e viata mea multumec

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau o compunere pls la romana despre un moment semnificativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti descrie un anotimp preferat in cazul tau iarna sau poti sa faci un comentariu pe un anumit text

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog alialina imi faci si mie pentru maine la civica ca nu am habar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca vreau sa ma distrez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu,, In lumea cartilor''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fa basme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numaoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

fa una de primavara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ma ajuta si pe mine sa fac un eseu argumentativ pormind de la citatul "Dreptatea e ca lemnul cel usor care-l apasa in apa si tot candva iese deasupra". Am niste idei, dar nu stiu cum sa incep; cateva sfaturi as vrea si eu daca se poate; exemple de eseuri pe tema asta.Cum ati explica voi citatul asta? multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau o compunere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie o compunere cu titlul "povestea fara sfarsit"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau compunere frumoasa va rog frumos ca am nevoie la scoala ca nu am chef sa o fac singura plz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stii sa faci compuneri? doamne, ce stupid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face compuneri despre ceea ce te inspira

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate si eoo sunt in a 8'a si merg la olimpiada la romana profa a zis ca ma pricep sa fac compuneri si ii plac foarte mult, dar parerea mea e ca sunt praf ...asa ca ajuuuuuuutoooooooornail biting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre o intamplare hazlie,despre pizica sau cainele tau sau despre vreo pozna pe care au facut-o.,despre cel mai bun prieten,prima zi din viata unei frunze, fosta dna invatatoare, domnul/doamna diriginta

| DanutzzaMaria99 a răspuns:

Tu care intrii intr-o gradina imaginara unde faci ce simtu tu.Gandeste si asa.Ca ai spus ca vrei sa te duci la olimpiada si acolo le plac chestiile astea cu multe expresii frumoase si imaginare...si eu ma duc la olimpiada dar sunt clasa a 5 a...happy

| nitro99 a răspuns:

Uite o propunere interesanta: scrie daca vrei despre ce si cum ai dori sa inveti tu in liceu..lucruri care ti-ar placea sau orice ti-ar placea tie.

| madageo a răspuns:

Poti face copuneri despre:viata unui copil necajit, catel, orasul in care locuiesti, frumusetile romaniei...