| dianainsta01 a întrebat:

Am doar 16 ani momentan, dar as vrea foarte foarte mult sa fac tatuaje in viitor. Cum credeti ca ar trebui sa incep? ma refer la aparatura, sau la exersare, ar trebui sa merg sa invat de la un alt artist?

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In ce priveste aparatura: aerograful. Cu el se fac tatuajele, deci trebuie sa inveti sa lucrezi cu el. Nu e simplu, pentru ca e un instrument extrem de versatil, poate fi folosit in multe moduri, si ai ce invata pentru ca sa poti spune ca il stapinesti. Dar, daca pentru inceput reusesti sa faci ceva cu el doar prin simpla imprastiere a vopselei, e ceva.
La exersare: picteaza pe corpul uman, caci acesta e suportul pe care vei picta mereu la tatuaje. Nu e un suport pe care sa pictezi usor, si de aceea ai nevoie de un minim de experienta. Inarmeaza-te cu niste culori speciale pentru facepainting si cauta subiecti, fie colegi, fie dintre cunostinte sau neamuri. O fata tinara nu va zice niciodata nu daca vei vrea sa pictezi o floare pe fata ei (asta se numeste facepainting).
Iar daca ai prilejul sa mergi la un artist, ca sa inveti, foloseste-te de acest prilej. Poate insemna foarte mult

| SasNetRomania a răspuns:

In general cu asa ceva se ocupa doar artistii...care sunt nascuti si inzestrati cu asa talent la desen. Daca nu absolvesti macar un liceu de arta, slabe sanse!

| dianainsta01 explică (pentru SasNetRomania):

Am talent la desen, nu as fi pus intrebarea asa aiurea. pot sa spun ca stapanesc chiar foarte bine creionul in mana. raspunsul tau este inutil.

| SasNetRomania a răspuns (pentru dianainsta01):

Pai daca te crezi mai desteapta ca mos craciun de ce mai intrebi aici?
cine zice ca ai talent? tu si parintii tai nu?
trebuie sa te evalueze un artist plastic, trezirea!

| Ramo137 a răspuns:

Ador tatuajele :D Esti un artist si tu? Te astept pe pagina mea:
https://www.facebook.com/CreioneazaLumea/?fref=ts

Sigur iti va placea! :D

| THTattoo a răspuns:

Salut. Nu trebuie neaparat sa fi absolvit un liceu de arta. Important este sa ai abilitati de desen si sa vrei sa evoluezi.Cel mai bine este sa inveti de la un alt artist tatuator/salon. Poti "salva" ani de incercari.
ps: Sunt tatuator.
https://www.tatuajbucuresti.ro

| Rey_Roxana_1997 a răspuns:

Prima data ar trebui sa desenezi mult, sa exersezi tehnici de trasat linii cat mai drepte, modele bine facute.Inventeaza modele noi din capul tau. Apoi incearca sa vorbesti cu cineva de la un salon. Daca e amabil sa iti arate totul.Nu te grabii in luarerea deciziilor. Sper ca te-am ajutat.