| TeodoraPandora a întrebat:

Sunt in clasa a 6-a si de anul viitor as vrea sa merg la un liceu de muzica precum Dinu Lipatti, chiar am muzica in sange si nu vreau sa imi irosesc talentul, de curand m-am axat pe muzica foarte mult si mi s-a spus ca am o ureche muzicala incredibila, eu acum nu stiu daca scolile acestea necesita multi bani ca sa fii primit.Eu nu sunt o persoana bogata deloc, tatal meu face 2500 pe luna si ne intretine pe mine, mama si fratele meu.Sincer, traim in niste conditii super, chiar ma mir, daca ai intra la mine in casa ai zice ca fac mult mai mult, dar nu fac si faptul ca nu prea am bani ma gandesc ca poate interveni cu visul meu de a urma muzica.Eu cant, pe asta vreau sa ma axez si pian.Eu acum traiesc in Busteni si vreau sa traiesc cu tatal meu la Bragadiru (familia mea nu este despartita pur si simplu acolo lucreaza deci mai avem un apartament) si sa ma duca sau sa iau taxi/autobuz pana la scoala.Am vrut sa zic tot fiindca eu cred ca este necesar ca sa va faceti o parere.Ce pot sa fac? Mama e de acord sa merg si sora mea m-a incurajat(are 31 de ani deci nu e de-o varsta cu mine), familia mea intotdeauna a fost mai artistica, iar eu chiar m-am nascut cu un talent.Cum fac si la ce scoala merg?

Răspuns Câştigător
| sudenta a răspuns:

Daca ai talent du-te la scoala de muzica dar te avertizez ca nu toti care termina conservatorul ies muzicieni uni ajung profesori de muzica plus ca in muzica in ziua de azi se caute fete cu craci si mai putin vocea. Bafta si sper sa ajungi o cantareata de renume

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca intr-adevar esti atat de talentat, atunci merita sa inveti la locul cel mai promitator.
Aceste lucruri trebuie discutate cu parintii tai,, dupa care si cu profesorii tai, in special cu cei de specialitate. Locul unde sa umblii la scoala, unde sa stai, sa te cazezi etc. sunt factori importanti, fiindca nu oriunde se poate exersa zilnic, multe ore, din cauza vecinilor.

Principalul este sa-ti urmezi pasiunea, sa scoti maximul din talentul tau, darsa nu fie in detrimentul tau.

Iti doresc succes si multa ambitie!

| Andreeush a răspuns:

Ai putea încerca dacă ai talent.

| dbigiu84 a răspuns:

Daca esti talentat la muzica, ar trebui sa te axezi pe talentul tau.
In mod normal nu ar trebui sa platesti bani pentru scoala decat daca este una privata.