| suffarstar a întrebat:

Salut,tocmai am terminat clasa a9-a la profilul bio -chimie intensiv engleza.sunt foarte dezamagit deoarece avem 3 ore de fizica,matematica -patru,romana-patru,si este foarte greu sa mai invatam la materile de baza (biologia,chimia)vreau sa ma transfer la stiinte sociale, dar sunt in clasa 32 de elevi.nu asta e problema, pentru ca se va elibera un loc.dar nu stiu daca ma pot reprofila acum. va rog oferiti-mi niste informatii legate de acest subiect! multumesc

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Cum sa se sustina ca la filologie tocesti?laughing)). La profilul real tocesti pentru ca NU poti invata altfel avand vedere ca orice formula e batuta in cuie, nu e ca la literatura unde poti gasi cai de mijloc.Profilul de stiinte sociale e de departe cel mai lejer si mai misto de la liceu, daca ajungi acolo chiar te vei bucura cu adevarat de liceu. In clasa a 10a inca vei mai face materii de real dar clasa a 11a si a 12a vor fi la discretia ta. Eu pe vremuri m-am transferat tot asa de la mate info la stiinte sociale intr-o clasa in care deja erau 32 (limita atunci era 28) si totusi s-a facut cumva si am mai venit 2, deci se poate. Stiu ca trebuie sa dai diferenta la latina dar e foarte simplu oricum. Merita. Eu riscam sa ma plafonez la un profil care NU mi-ar fi rezervat absolut niciun viitor si poate daca ramaneam nu ajungeam azi scriitor. Ar fi pacat sa te plafonezi daca nu e cazul. Trebuie sa mergi cat mai repede la liceul tau (acum pana saptamana viitoare cand se intra in bacul scris) si sa faci o cerere si sa ceri mai multe informatii. Daca la stiinte sociale nu ai loc, incearca un filo bilingv. Mult succes!

| suffarstar explică (pentru TheAce):

Esti scriitor? am o intrebare pentru tine:daca scrii o carte cum o poti pune pe piata? faci un contract cu o editura?

| TheAce a răspuns (pentru suffarstar):

Id: oradeaheelchess
iti raspund acolohappy

10 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Pai la stiinte sociale eu zic ca e mai usor de cat la un profil real, cum ar fi stiinte ale naturii.Acum depinde, daca esti pasionat de real, mai bine stai unde esti, daca zici ca nu-ti place, mai bine te transferi.Succes!

| suffarstar explică (pentru didi12):

Nu imi place de loc.eu am venit doar pentru intensiv engleza.credeam ca biologia si chimia nu vor fii chiar asa de multe.dar am si profesori foarte exigenti si prosti de la care nu pot intelege nimic.din fizica de anul asat eu am ramas cu 0. m-am chiniut sa invat dar chiar nu am reusit. media anuala a fost 8.00

| Ella3133 a răspuns:

Te poti reprofila
dai niste diferente(un test din materia profilului unde te muti) daca iei 5 si sunt locuri ai intrat happy
dar stii ca stiintele sociale sunt de filologie, si mai mult tocesti nu?

| suffarstar explică (pentru Ella3133):

Dar am auzit(ziceau unii) ca doar in clasa a11-a.este adevarat?

| Ella3133 a răspuns (pentru suffarstar):

Nu,o colega de`a mea si ea vrea sa se reprofileze(togmai ce am terminat a 9`a)

| suffarstar explică (pentru Ella3133):

Da dar imi place romana si istoria; e mai usor de tocit decat de facut 50000 de ecuati.Si avem destul si la biologie de tocit.Mai ales la anatomie.

| Ella3133 a răspuns (pentru suffarstar):

Treaba ta, eu doar ti-am spus si eu ce stiuhee hee

| suffarstar explică (pentru Ella3133):

Mersi!